Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Magdalena Pytkowska
rozwiń więcej
Brunfelsja (Brunfelsia). / Fotolia / Fotolia
Cechy zewnętrzne rośliny doniczkowej niosą ze sobą wiele odpowiedzi. Nie tylko mówią nam, gdzie powinniśmy ją ustawić, ale także, w jaki sposób należy ją pielęgnować.

Pierwsza zasada – poznaj roślinę

Każda osoba, która poważnie podchodzi do sprawy hodowli roślin doniczkowych, wie, że pierwszym i najważniejszym zarazem krokiem – jest zdobycie odpowiednich informacji na temat danej rośliny. Bez tej wiedzy bowiem nie jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać o jej rozwój. Każda roślina jest szczególna i wyjątkowa na swój sposób, nie możemy potraktować ich wszystkich jednakowo. Niektórych naturalnych środowiskiem są stepy, a innych lasy tropikalne – wiąże się to bezpośrednio z ich wymaganiami odnoszącymi się do podlewania czy też gleby.

Zobacz także: Czy wiesz jak przycina się rośliny doniczkowe?

Druga zasada – zobacz, jakie ma liście

Już po samych cechach zewnętrznych powinniśmy umieć ocenić, skąd dana roślina się wywodzi. Wygląd liści oraz pędów, czy też kwiatów bardzo dużo już mówi nam o niej samej.

Zobaczmy, czego możemy się dowiedzieć na podstawie obserwacji samych liści rośliny doniczkowej:

• liście gładkie i kruche – rośliny te pochodzą ze środowiska, gdzie jest bardzo silna transpiracja (tj. parowanie wody); kwiat taki będzie wymagał od nas częstego podlewania, a może nawet zraszania od czasu do czasu; stawiamy je w miejscach ocienionych;

• liście pokryte włoskami albo silnie zredukowane – przykładem takiej rośliny jest kaktus (w jego przypadku liście zostały silnie zredukowane; funkcję fotosyntezy przejęła łodyga; ciało kaktusa pokryte jest kolcami); cechą charakterystyczną tego typu roślin jest tzw. tkanka wodna, która pozwala im na gromadzenie wewnątrz dużych ilości wody, co w naturalnym środowisku pozwala im przetrwać okresy największej suszy; tego typu rośliny najczęściej występują w bardzo suchych środowiskach, które często cierpią na deficyt wody, więc stąd wykształciły one odpowiednie cechy, które chronią je przed obumarciem, m.in. tkanka wodna oraz silna redukcja liści (ograniczona transpiracja = ochrona przed nadmierną utratą wody); rośliny tego typu podlewać należy bardzo rozważnie, np. kaktusy podlewa się tak naprawdę tylko w okresie od marca do października (w okresie jesienno-zimowym podlewanie ograniczamy do minimum);

Zobacz także: Co to są rośliny palmowate?

• liście skórzaste i wiecznie zielone – przykładem takiej rośliny może być dracena albo figowiec; rośliny te są przyzwyczajone do trudnych warunków, są przystosowane do cienia oraz braku wystarczającej ilości wody; mając tę wiedzę, spokojnie możemy zabrać się do ich hodowli; o czym powinniśmy pamiętać – ustawiajmy takie rośliny raczej w miejscach, które nie są bezpośrednio nasłonecznione; podlewajmy je z umiarem (zbyt duża ilość wody zaszkodzi im tylko);

• liście dwubarwne – wszelkie kropki i paski występujące na liściach są wynikiem niedoboru chloroplastu; rośliny tego typu prezentują się bardzo ładnie na oknie parapetu, ale nie powinniśmy zapominać, że są one niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany warunków; najlepiej hodować je w miejscu nasłonecznionym, nie ustawiać w przeciągach ani nie narażać na nagłe zmiany temperatury.

Widać już, że wygląd każdej rośliny nie powinien nas zachęcać tylko i wyłącznie do podziwiania jej, ale także i bliższego poznania. Liście kwiatów doniczkowych mówią nam dużo o pochodzeniu danej rośliny, a tym samym wskazują nam kierunek hodowli. Warto więc czasami przemóc się i pozwolić poprowadzić naturze, a na boku pozostawić własne estetyczne zachcianki.

Nieruchomości
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?
21 lis 2024

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?
20 lis 2024

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania
19 lis 2024

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?
19 lis 2024

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?
20 lis 2024

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?
18 lis 2024

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych
18 lis 2024

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół
18 lis 2024

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami
15 lis 2024

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat
14 lis 2024

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

pokaż więcej
Proszę czekać...