Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – co to takiego?

Finanse. Fot. Fotolia
Wiele osób poszukuje korzystnych form lokowania kapitału. Wielu Polaków przenosi swoje oszczędności np. do funduszy inwestujących w akcje. Nie należy jednak zapominać, że chęć większego zysku niesie ze sobą pewne ryzyko. Ekspert firmy Expander podpowiada, w jaki sposób skutecznie zminimalizować dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Opłacalność lokat

Kolejne obniżki stóp procentowych przez RPP spowodowały znaczny spadek oprocentowania lokat bankowych. Aktualnie średnie oprocentowanie depozytów wynosi tylko 2,35 proc. w przypadku okresu 3-miesięcznego. W rezultacie wiele osób przenosi swoje oszczędności do funduszy inwestycyjnych. Niepokojące jest to, że w ostatnim czasie pieniądze szerokim strumieniem płyną do obarczonych wysokim ryzykiem funduszy akcji. Według Analiz Online w lipcu Polacy wpłacili na nie 456 mln PLN, a od początku roku już ponad 2 mld PLN.

Takie postępowanie wynika oczywiście z chęci uzyskania wysokich zysków. Należy jednak pamiętać, że wiążą się one z koniecznością ponoszenia ryzyka. Istnieją jednak łatwe sposoby na jego skuteczne ograniczenie, przy jednoczesnym zachowaniu szans na szybkie pomnożenie zgromadzonych zasobów finansowych. Jednym z nich jest dywersyfikacja, która zakłada podział portfela inwestycyjnego na kilka części. Dzięki niej rozpraszamy ryzyko. Jest to szczególnie skuteczne jeśli dobierane produkty finansowe których wyniki są od siebie niezależne.

Zobacz także: Chargeback – usługa, dzięki której można odzyskać pieniądze

Jak zarobić przy niskim ryzyku?

Powszechnie wiadomo, że nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę. Dywersyfikacja inwestycji zakłada uniknięcie takiej sytuacji.

Pieniądze warto lokować w różnego rodzaju aktywa: fundusze, akcje, obligacje, nieruchomości, produkty strukturyzowane. – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. - Ciekawą propozycją jest zwłaszcza ta ostatnia grupa. Produkty strukturyzowane nie tylko dają szansę na uzyskanie wyższych zysków niż na lokacie. Dają bowiem również bezpieczeństwo w postaci gwarancji (całkowitej lub częściowej) zwrotu zainwestowanego kapitału. Dysponując większym kapitałem można również rozważyć możliwość zakupu nieruchomości na wynajem. Osoby bardziej ostrożne mogą zachować pewną część pieniędzy na bezpiecznych lokatach bankowych czy rachunkach  szczędnościowych, a w inne produkty lokować pozostałą kwotę. W ten sposób dodatkowo zabezpieczą się w razie niepowodzenia inwestycji.

Warto pamiętać, że portfel inwestycyjny możemy zdywersyfikować na różne sposoby.

Inwestycje możemy różnicować zarówno w obrębie jednej, jak i wielu kategoriimówi Jarosław Sadowski, Expander.

Zobacz także:  Najlepsze konto oszczędnościowe – ranking banków 2013

- Dla przykładu zakupując obligacje zarówno krótko-, jak i długoterminowe minimalizujemy ryzyko, że któraś z nich nie przyniesie zysku. Dobrze, by wybierane przez nas aktywa były od siebie niezależne. Decydując się na akcje, zadbajmy by należały one do spółek działających w innych branżach. Można również pomyśleć o inwestycjach w różnych częściach świata. Jest to szczególnie korzystne w przypadku bessy na krajowym rynku finansowym. Dywersyfikacja rządzi się więc zasadą: im więcej aktywów znajduje się w portfelu inwestora, tym skuteczniejsze zmniejszenie ryzyka. Choć nie należy oczywiście przesadzać. Warto posiadać tyle elementów portfela ile jest się w stanie kontrolować.

Jarosław Sadowski, Expander

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...