Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Nieruchomości Fot. Fotolia
Do Sejmu trafił projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych, ma on pomóc osobom bez zdolności kredytowej zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania. Przeczytaj jak konkretnie będą działały kasy oszczędnościowo-budowlane.

– Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe, został złożony w Sejmie przez posłów SLD. Określa on zasady tworzenia takich kas, oszczędzania przez osoby fizyczne a także udzielania kredytów mieszkaniowych – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Według projektu, kasy mają być bankami, które będą tworzone w formie spółek akcyjnych. Co więcej, określenie „kasa oszczędnościowo-budowlana” będzie mogło być używane do określenia działalności lub reklamy, wyłącznie w rozumieniu opisywanej ustawy.

Kasy będą przyjmowały na imienne rachunki wkłady oszczędnościowe od osób fizycznych. Co roku z budżetu państwa będzie też udzielana premia mieszkaniowa. Wszystkie te środki będą następnie przeznaczane na udzielanie kredytów mieszkaniowych na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Takimi celami mieszkaniowymi, wg ustawy, mogą być:

kupno, budowa, odbudowa, remont (poza bieżącą konserwacją), modernizacja, przebudowa, rozbudowa albo nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego,

– uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego,

– nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej,

– spłata kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy na cele mieszkaniowe,

– wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?


Umowa

Umowa, jaką osoba fizyczna zawrze z kasą oszczędnościowo-budowlaną, będzie określała wysokość docelowej sumy, warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe realizowane na terytorium Polski. Wyłącznie zawarcie takiej umowy na piśmie będzie wiążące. Jeśli oszczędzający wypełni wszystkie warunki, które będą określone w umowie, nie będzie ona mogła zawierać żadnych ograniczeń w obowiązku kasy do udzielenia kredytu mieszkaniowego.

Docelowa suma umowy będzie składała się z:

– wpłat pieniężnych oszczędzającego,

– oprocentowania od wkładów oszczędnościowych, naliczanego przez kasę,

– premii mieszkaniowych,

– kredytu mieszkaniowego.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych i kredytu mieszkaniowego określona w umowie będzie niezmienna w czasie jej obowiązywania.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny: ile zyskamy na cross-sellingu?

Premia mieszkaniowa

Osoba fizyczna, która będzie oszczędzała w kasie, co roku otrzyma premię mieszkaniową. Jej wysokość to 20% zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Kwota będzie wypłacana ze środków budżetu państwa. Projekt przyjmuje kwotę oszczędności nie wyższą niż 12 tysięcy złotych, dla obliczenia premii za dany rok kalendarzowy. I jeśli suma oszczędności w danym roku przekroczy tę kwotę, wówczas nadwyżka będzie podstawą do uzyskania premii w latach kolejnych, jednak wciąż do wysokości tej kwoty. Premia byłaby dopisywana do stanu oszczędności na imiennym rachunku docelowego oszczędzania w dniu otrzymania środków budżetowych na ten cel i powiększałaby kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku.

– Taka premia mieszkaniowa byłaby także zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych – zauważa Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rośnie zdolność kredytowa polskiej rodziny


W sytuacji, gdyby osoba fizyczna zrezygnowała z oszczędzania w kasie i zdecydowała się przeznaczyć zgromadzone tam środki na inny cel, niż ten ujęty umową, wówczas będzie zobowiązana do zwrócenia uzyskanych w okresie oszczędzania premii. Będą one następnie przekazane na rachunek dochodów budżetowych.

Zobacz także: Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

W okresie obowiązywania ustawy, premia będzie przysługiwała osobie fizycznej wyłącznie w jednej kasie oszczędnościowo-budowlanej i tylko na jednym rachunku docelowego oszczędzania.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że omawiany projekt będzie teraz skierowany do pierwszego czytania w Sejmie i dopiero głosowanie przesądzi o tym, czy trafi do prac w sejmowej Komisji Infrastruktury. Warto jednak podkreślić, że podobne kasy budowlane od jakiegoś czasu działają na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Chorwacji i Rumunii. Słowackie kasy budowlane prowadzą 1,1 mln rachunków oszczędnościowo-kredytowych, a kasy czeskie niemal 5 milionów.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...