Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Działka Fot. Fotolia / Fotolia
Kilkanaście polskich banków jest zdecydowanych udzielić kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Jednak banki wymagają zabezpieczenia kredytu hipotecznego na działkę budowlaną – najbardziej preferowany jest wpis w księdze wieczystej mieszkania lub zabudowanej nieruchomości gruntowej. Grunty bez zabudowy są postrzegane jako gorsze.

Mimo rozwoju oferty deweloperskiej, wariant polegający na budowie domu w systemie gospodarczym nadal cieszy się sporą popularnością. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w ubiegłym roku tak zwani inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę niemal 80 000 domów. Nie wszystkie osoby decydujące się na samodzielne wzniesienie domu posiadają odpowiednią działkę budowlaną – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Koszt zakupu gruntu budowlanego, który cechuje się dobrą lokalizacją nierzadko przekracza 500 złotych za 1 m kw. Tylko część nabywców może sobie pozwolić na samodzielne sfinansowanie takiego wydatku. Odpowiedzią na ich potrzeby jest oferta rodzimych kredytodawców. Kilkanaście wiodących banków godzi się na finansowanie gruntu budowlanego. W przypadku kilku instytucji nabywcy niezabudowanych gruntów muszą zaakceptować pewne niedogodności. Wiążą się one z faktem, że działka budowlana nie stanowi tak dobrego zabezpieczenia kredytu, jak lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny.

Zobacz także: Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Co z działką budowlaną bez zabudowy?

Rodzime banki posiadają pewne preferencje co do zabezpieczeń kredytu hipotecznego. Z punktu widzenia kredytodawcy najbardziej pożądanym wariantem jest ustanowienie wpisu w księdze wieczystej mieszkania lub zabudowanej nieruchomości gruntowej. Grunty pozbawione zabudowy są mniej cenione jako zabezpieczenie kredytu. Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi zaznaczają, że nabywcy innych typów działek (np. rolnych i rekreacyjnych) znajdują się w gorszej sytuacji.

Zobacz także: Zdolność kredytowa przekłada się na wielkość kupowanego mieszkania

– Grunt przeznaczony pod zabudowę mimo wszystko stanowi dość dobre zabezpieczenie dla kredytu hipotecznego. Sprzedaż takich nieruchomości zwykle nie nastręcza bankowi dużych kłopotów. Istotnym problemem są jednak niestabilne ceny gruntów przeznaczonych pod zabudowę. Kredytodawcy biorą ten czynnik pod uwagę przy ustalaniu maksymalnej relacji pożyczonego kapitału do wartości zabezpieczenia (limit LtV). Niektóre banki wymagają, żeby osoby nabywające działki budowlane posiadały wyższy wkład własny niż standardowe 10% lub 20%. W przypadku innych rodzajów gruntów polityka kredytodawców jest znacznie bardziej restrykcyjna. Dlatego nabywcy działek rekreacyjnych albo rolnych nierzadko mają problemy z uzyskaniem atrakcyjnego kredytu hipotecznego – wyjaśnia Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Zmiana rekomendacji S – plusy i minusy

Analiza oferty kredytowej potwierdza, że krajowe banki traktują nabywców działek budowlanych z odrobinę większą dozą ostrożności. Świadczą o tym dopuszczalne poziomy wskaźnika LtV (patrz poniższa tabela). Czterej analizowani kredytodawcy przewidzieli niższe limity LtV dla zabezpieczenia w formie gruntów budowlanych. Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że w trzech bankach klienci doświadczą bardziej dotkliwych ograniczeń. Mowa o limicie maksymalnego okresu spłaty. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby wnioskujące o kredyt w Pekao S.A. Bank z grupy UniCredit wymaga bowiem dodatkowego zabezpieczenia na nieruchomości mieszkalnej.

Zobacz także: Kredyt prywatny lub firmowy przy zakupie nieruchomości

Bez dodatkowych formalności się nie obejdzie

Przedstawiciele firmy Conse zwracają uwagę, że nabywcy działek budowlanych muszą przygotować dodatkowe dokumenty.

– Rodzime banki wymagają dokładnych informacji na temat lokalizacji oraz przeznaczenia danego gruntu. Dlatego przyszły właściciel działki budowlanej będzie musiał dostarczyć wyrys oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy gmina nie opracowała jeszcze wspomnianego planu kredytodawca będzie się domagał decyzji o warunkach zabudowy – wyjaśnia Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Nabywca działki budowlanej musi też przedstawić dokumenty zaświadczające o jej stanie prawnym. Jednym z nich jest wypis z księgi wieczystej gruntu. W tym kontekście Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że po trzydziestu dniach taki wypis staje się nieaktualny. Banki mogą wymagać również dokumentu, który poświadcza prawo własności zbywcy. W zależności od sposobu nabycia działki przez jej aktualnego właściciela taką rolę może pełnić akt notarialny lub orzeczenie spadkowe.

Kredyt na działkę i na dom

W ramach podsumowania eksperci firmy Conse przypominają, że niektóre banki mogą sfinansować zakup działki i budowę domu za pomocą jednego kredytu. Takie rozwiązanie z pewnością oszczędza klientowi uciążliwych formalności, które wiążą się z podwójna procedurą kredytową. Wspólne kredytowanie działki i domu jest polecane dla osób zdecydowanych na szybkie rozpoczęcie budowy – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...