Kredyt przez Internet: zastrzeżenia UOKiK

Anna Dzhabagina
rozwiń więcej
Kredyt. Fot. Fotolia
Kredyt przez Internet został poddany szczegółowej analizie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wśród ofert kredytów przez Internet UOKiK dopatrzył się wielu nieprawidłowości. Warto wiedzieć, że od 18 grudnia 2011 roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przyjrzał się bliżej ofertom reklamowym na stronach internetowych. Na kilku z nich nie było informacji, które powinny się tam znaleźć w związku z nowymi zasadami udzielania kredytów konsumenckich z grudnia 2011 roku. Zmiany dotyczą m. in. sposobu informowania konsumenta o warunkach kredytu. Obejmują także informacje na temat opłat za odstąpienie od kredytu lub wcześniejszą spłatę, a także zapisów w umowach – wszystkie te informacje mają pojawiać się w reklamach na stronie internetowej. Przedstawiamy niektóre z nowych przepisów.

Nowe przepisy nie dotyczą pożyczek zaciągniętych przed 18.12.2011.

Odstąpienie od umowy

Przepisy wprowadzone w grudniu 2011 r. wydłużyły czas odstąpienia od umowy do 14 dni od momentu jej zawarcia. Odstępując od umowy klient nie ponosi żadnych kosztów, poza spłatą odsetek od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty. W momencie odstąpienia od umowy przez klienta, nie ponosi on żadnych kosztów oprócz administracyjnych i notarialnych.

Zobacz także: Jakie są koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Co z wcześniejszą spłatą?

Zgodnie z nową ustawą, w pewnych sytuacjach kredytodawca może pobierać rekompensatę w przypadku, gdy klient spłaci kredyt przed terminem. Zmiana ta dotyczy jedynie kredytów o stałej stopie oprocentowania. Dodatkowo tylko w momencie, gdy kwota spłacona przed terminem w ciągu 12 miesięcy przekracza określoną wartość. W Polsce wynosi ona trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg danych udostępnionych przez GUS.

Zobacz także: Co robić po zgubieniu karty płatniczej?

Wprowadzenie formularza informacyjnego

Nowością, która ma zapewnić klientowi przejrzystość ofert, a także łatwość ich porównywania, jest standardowy formularz informacyjny. Jednakowy wzór formularza został wprowadzony we wszystkich państwach UE. Formularz informacyjny musi zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie – takie jak: wymagane zabezpieczenia i obowiązkowe ubezpieczenia, wszelkie koszty pożyczki, wraz z całkowitą kwotą do spłaty i wysokością oprocentowania itp. Przejrzysty formularz z zebranymi najistotniejszymi informacjami pozwoli na świadomy wybór klienta.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

Zmiany dotyczą także kredytów hipotecznych w zakresie udzielania informacji klientowi. Przed podpisaniem umowy kredytodawca musi poinformować konsumenta m.in. o:

 – całkowitej kwocie kredytu,

– koszcie kredytu,

– zasadach i terminach spłaty kredytu,

– całkowitej kwocie do spłaty

– wymaganym wkładzie własnym.

Formularz informacyjny dotyczący kredytu indeksowanego w walucie musi zawierać informacje o zasadach przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu, a także informację o sposobie i o terminach ustalania kursu wymiany waluty, na którego podstawie wyliczana jest m.in. kwota kredytu.

Reklama

Wprowadzone zmiany w dużej mierze dotyczą komunikacji kredytodawcy z klientem. Z tego względu zmiany dotyczą także treści przedstawianych w reklamach. Już w reklamie muszą pojawić się pewne informacje, za każdym razem, gdy bank podaje koszt uzyskania pożyczki. Poza wysokością rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, klient musi otrzymać informację dotyczącą m.in. całkowitej kwoty kredytu oraz stopy oprocentowania razem z wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie pożyczki.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...