Kominki elektryczne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Kominek elektryczny. Fot. Dimplex / Dimplex
Kominki elektryczne to wygodne i bezpieczne urządzenia. Kominki elektryczne nie brudzą sadzą, popiołem, nie wydzielają dymu ani spalin – nie wymagają też podłączenia do szybów wentylacyjnych. Pobór energii pobieramy przez kominki elektryczne jest bardzo niewielki, zazwyczaj wynosi od 60 do 400 W, czyli tyle co 2, 3 żarówki.

Kominek elektryczny. Fot. Dimplex

Współczesne kominki elektryczne spełniają bowiem najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym - mówi Małgorzata Frohmberg ekspert z firmy Glen Dimplex.

Kominki elektryczne i ich historia

Wydawać by się mogło, iż kominek elektryczny to urządzenie zbyt nowoczesne, aby mogło pochwalić się 100 letnią historią. Bynajmniej. Okazuje się, iż pierwsze kominki elektryczne powstały w 1892 roku w Wielkiej Brytanii. Wynalazek nie przyjął się jednak ze względu na zbyt niskie właściwości grzewcze. Dopiero po odkryciu przez amerykańskiego metalurga Alberta Marsha stopu niklu i chromu, czyli Nichromu, możliwym stało się rozgrzanie kominków do wysokich temperatur. Pierwszy taki kominek skonstruowano w 1912 roku, czyli 100 lat temu. W przeciągu tego okresu kominki przeszły prawdziwą ewolucję technologiczną. W dalszym jednak ciągu grono sceptyków podważa ich zalety. Pora przedstawić fakty, które przemawiają za kominkami elektrycznymi – sugeruje Małgorzata Frohmbergspecjalista z firmy Glen Dimplex.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Dlaczego warto mieć kominek elektryczny?

Fakt nr 1 – Kominki elektryczne nie wymagają przewodu kominowego ani wentylacyjnego

Kominek to marzenie wielu z nas. Tradycyjne palenisko jest jednak rozwiązaniem zarezerwowanym dla nielicznych. Prace instalacyjne, o których należy pomyśleć najlepiej jeszcze na etapie budowy sprawiają nie lada problem. ‘’Kominki elektryczne z kolei, nie wymagają przewodu kominowego ani wentylacyjnego. Nie potrzebują również, jak w przypadku kominka gazowego doprowadzenia paliwa. Obowiązkowe jest jedynie standardowe gniazdo elektryczne. Montaż ogranicza się zatem do minimum, po wyciągnięciu z opakowania, wybrany model należy jedynie podłączyć do zasilania’’ – opisuje zalety kominków elektrycznych, Małgorzata Frohmberg.

Fakt nr 2- Wygodne i bezpieczne

W przypadku kominków elektrycznych wszelkie niedogodności związane z korzystaniem z kominka tradycyjnego nie mają miejsca. ‘’Kominki elektryczne nie brudzą sadzą, popiołem, nie wydzielają dymu ani spalin – nie wymagają więc podłączenia do szybów wentylacyjnych. Nie jest również konieczne magazynowanie opału bądź węgla. W przeciwieństwie do kominków gazowych, bądź biokominków, nie spalają we wnętrzu paliwa, nie stwarzają zatem zagrożenia w pomieszczeniach. Brak otwartego ognia niweluje ryzyko pożaru lub poparzenia. Kominki elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi’’ – przekonuje ekspert z firmy Glen Dimplex.

Kominek elektryczny. Fot. Dimplex

Zobacz także: Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Fakt nr 3 - Energooszczędne

Wiele osób zapewne niepokoi związek pomiędzy nazwą „elektryczny”, a kosztami użytkowania takiego kominka.
‘’W przypadku kominków elektrycznych pobór energii jest bardzo oszczędny i wynosi od 60 do 400 W, czyli podobnie jak 2, 3 żarówki. Efekt świetlny to od 7 do 12 groszy za godzinę, co w przeliczeniu na miesiąc wynosi od 6 do 9 zł.
Za rozprowadzenie ciepła w kominkach elektrycznych odpowiedzialne są termowentylatory o mocy od 1 - 2 kW. Pomimo niskiego poboru mocy kominki te są bardzo efektywne, gdyż całe ciepło oddawane jest do wewnątrz, co oznacza stuprocentową wydajność energetyczną. Ponieważ efekt świetlny działa niezależnie od trybu grzania możemy, bez obaw o wysokie rachunki, relaksować się przy widoku ognia przez cały rok’’ - rozwiewa wątpliwości Pani Małgorzata.

Fakt nr 4 – Płomienie jak tradycyjnym kominku

Ktoś mógłby powiedzieć, iż wnoszący do wnętrza niepowtarzalną atmosferę, efekt płomienia, charakterystyczny dla kominka tradycyjnego jest nie do podrobienia. Nic bardziej mylnego. Małgorzata Frohmberg przekonuje: „Kominki elektryczne imitują płomienie ognia w zadziwiająco realistyczny sposób. Są one bowiem wyposażone w opatentowany efekt płomieni, będący innowacyjnym, unikalnym rozwiązaniem, uzyskiwanym dzięki odpowiedniemu odbiciu światła oraz zastosowaniu paleniska imitującego żarzące się drewno, polana lub prawdziwy węgiel. Trójwymiarowy efekt płomienia i dymu to z kolei przełomowa, nowatorska, opatentowana przez inżynierów technologia, która pozwala na osiągnięcie trójwymiarowej iluzji ognia. Unikalna technika polega na wygenerowaniu mgły wodnej za pomocą ultradźwięków, która właściwie oświetlona wznosi się dając złudzenie ognia i unoszących się nad nim smużek dymu’’- mówi specjalista z firmy Glen Dimplex.

Zalety kominków elektrycznych

Zalety kominków elektrycznych można wymieniać bez końca. Oprócz powyższych, resztki wątpliwości z pewnością rozwieją: komfortowa obsługa kominków pilotem zdalnego sterowania, możliwość zmniejszenia, bądź zwiększenia temperatury za pomocą termostatu oraz dwupozycyjnego przełącznika mocy grzewczej, dodatkowa funkcja oczyszczania powietrza z alergenów bądź drobnych zanieczyszczeń, czy też szeroki wybór spośród modeli naściennych, do zabudowy i wolnostojących w stylu klasycznym i nowoczesnym.

Zobacz także: Jak należy wykonać instalację elektryczną pod ogrzewanie podjazdu do garażu?

 Źródło: Dimplex

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...