Gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe – sposób ochrony cennych eksponatów przed ogniem

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
rozwiń więcej
Pożar. Fot. Fotolia / Fotolia
Unikatowe biblioteczne inkunabuły, bezcenne eksponaty muzealne, wartościowe obrazy i rzeźby prezentowane w galeriach wymagają profesjonalnej ochrony przeciwpożarowej. Tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie trwałości cennych przedmiotów, sprawdzą się systemy oparte na czystych środkach gaśniczych.

Przyczyny pożarów

Według statystyk strażaków, do pożarów w muzeach, bibliotekach, archiwach i galeriach dochodzi kilkadziesiąt razy w roku. Skala strat jest dramatyczna, nie z uwagi na wywołane pożarem zniszczenia obiektów, ale głównie na wartość pochłoniętych przez ogień oraz zniszczonych wskutek akcji gaśniczej unikatowych ksiąg, dokumentów i innych przedmiotów o historycznej i archeologicznej wartości, a także cennych obrazów i rzeźb. Można sobie wyobrazić, jak wyglądałby manuskrypt Konstytucji 3 Maja w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych, rękopisy Fryderyka Chopina zebrane w Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich, czy też pergamin z nadaniem ziem pod klasztor cystersów w Oliwie w gdańskim Archiwum Państwowym po zalaniu pianą. Włócznia św. Maurycego podarowana przez cesarza Ottona III koronowanemu Bolesławowi Chrobremu na pewno nie przetrwałaby szokującego kontaktu z CO2, podobnie jak denary, brakteaty i grosze piastowskie sprzed wieków, czy też ołtarz Wita Stwosza w Mariackim w Krakowie. Sąd Ostateczny Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Bitwa pod Grunwaldem Matejki z Narodowego w Warszawie potraktowane proszkiem gaśniczym byłyby chyba nie do odratowania.

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Urządzania gaśnicze – sposobem na ochronę cennych eksponatów

Sposobem na ochronę specyficznych obiektów użyteczności publicznej i zgromadzonych w nich zbiorów zarówno przed wybuchem pożaru, jak i zalaniem podczas standardowej akcji gaśniczej, są stałe urządzenia gaśnicze z czystymi środkami gaśniczymi – gazami FE-36™ lub FM-200® (zamiennikami halonów – niezwykle skutecznych, ale wycofanych z powszechnego użycia z uwagi na szkodliwy wpływ na środowisko).

Właściwości gazowych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Dzięki swoim właściwościom, te gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe są skuteczne w gaszeniu wszystkich grup pożarów: A (ciał stałych), B (cieczy łatwopalnych), C (gazów łatwopalnych), a dodatkowo urządzeń elektronicznych, pracujących pod napięciem do 110 kV. Gazy FE-36™ i FM-200® odparowują po wyzwoleniu w czasie akcji gaśniczej. Gaszenie odbywa się poprzez odebranie energii cieplnej płomieniowi i tym samym przerwanie reakcji spalania.

- Duże znaczenie mają również kwestie lokalizacyjne - mówi Tomasz Kalwajtys, specjalista ds. projektowania systemów ppoż. w firmie PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy.

- Zabezpieczenia z FE-36 i FM-200 opierają się na zbiornikach niskociśnieniowych 15 i 24 bar, przez co nie zagrażają konstrukcji chronionego obiektu. Dla systemów z gazami CO2, Inregen® lub Novec sytuacja się komplikuje z dwóch przyczyn. Do gaszenia tej samej powierzchni potrzeba więcej środka gaśniczego, czyli większej ilości zbiorników, a w konsekwencji dodatkowego pomieszczenia na potrzeby systemu. Po drugie, wysokociśnieniowe zbiorniki z uwagi na swój ciężar potrzebują pomieszczeń o wzmocnionych stropach i ścianach. W muzeach, archiwach i bibliotekach, często zlokalizowanych w zabytkowych budynkach, trudno spełnić te warunki konstrukcyjne.

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Dodatkowym atutem czystych środków gaśniczych jest bezpieczeństwo dla środowiska i ludzi, przy poprawnym zaprojektowaniu [nie przekraczając stężenia NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) - najwyższe stężenie, przy którym nie obserwuje się negatywnego skutku dla zdrowia].

Stałe Urządzenia Gaśnicze na gazy FE-36™ lub FM-200® to w pełni automatyczne, samodzielne i niezależne zabezpieczenia przeciwpożarowe. System składa się z czujników wykrywających dym, centralki sterującej z akumulatorami oraz zbiorników z elektrowyzwalaczami. W razie wykrycia ognia, czujki dają sygnał do centralki. Ta uruchamia wyzwolenie gazu, jednocześnie informując o rozpoczęciu akcji gaśniczej. Gaszone pomieszczenie w czasie do 10 sekund zostaje wypełnione środkiem gaśniczym, likwidującym wszystkie zarzewia ognia, bez uszkadzania chronionych przedmiotów.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...