Dlaczego „różnicówka” często wyłącza bez wyraźnej przyczyny?

Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
rozwiń więcej
Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych.

W praktyce popełnianych jest wiele błędów przy doborze instalacji oraz eksploatacji wyłączników różnicowoprądowych, które są przyczyną ich niepożądanego zadziałania. W tym artykule przybliżono podstawowe błędy, które mogą skutkować wyzwoleniem różnicówki.

Istota problemu

Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych. Co więcej, wyłączenie nastąpić może w wyniku wystąpienia „normalnych” stanów przejściowych w instalacji, które mają różne pochodzenie.

Podstawowym sprawdzeniem poprawnego działania wyłącznika, zalecanym do częstego stosowania, jest jego wyzwolenie przy pomocy przycisku ‘Test’, umieszczonego na dostępnej dla użytkownika części wyłącznika w rozdzielnicy. Najczęściej przycisk ten jest w kolorze białym, żółtym, niebieskim lub czarnym, z umieszczoną na nim literą T.

Zobacz także: Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

W wyniku przerwy zasilania przerwana zostaje praca wszystkich urządzeń, gaśnie światło, uniemożliwiając kontynuowanie wykonywanych wcześniej czynności, a co gorsza możliwe są straty materialne z tego tytułu. W takich sytuacjach najczęściej wina zrzucana jest na „niewyjaśnione” okoliczności lub po prostu na błąd wyłącznika. Tymczasem nie należy pochopnie szukać winy w samym wyłączniku, gdy brak jest bezpośrednich przesłanek, aby domniemywać jego uszkodzenie.

Gdy dochodzi do coraz częstszych wyzwoleń wyłącznika różnicowoprądowego wskazane jest, aby osoba uprawniona dokonała oględzin oraz niezbędnych badań stanu technicznego wyłącznika oraz instalacji elektrycznej.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Przyczyny nieuzasadnionych wyłączeń

Podstawowym powodem zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego jest zbyt duży prąd upływu w instalacji za wyłącznikiem. Na wielkość prądu upływu mają wpływ, przede wszystkim: rozległość instalacji elektrycznej (długość kabli tworzących instalację) oraz rodzaj i ilość poszczególnych urządzeń, objętych daną instalacją elektryczną. Wyższymi wartościami prądów upływu charakteryzują się takie urządzenia AGD, jak: pralki automatyczne, czy przepływowe podgrzewacze wody.

Zakłada się, że wyłącznik różnicowoprądowy o znamionowym prądzie różnicowym I∆n = 0,03 A, nie będzie powodował zbędnych wyłączeń wywołanych prądami upływu, w przypadku wyposażonego w standardowe urządzenia AGD i RTV mieszkania o pow. do 70 m2. Można natomiast spodziewać się zbędnych wyzwoleń, przy zasilaniu więcej niż 20 opraw świetlówkowych, większej grupy komputerów lub ogrzewania elektrycznego.

Błędem związanym z opisanym wyżej zjawiskiem nadmiernego prądu upływu jest, np. pozostawienie rozwiniętego i podłączonego do zasilania przedłużacza ogrodowego, np. przy okazji elektrycznego koszenia trawnika. Dodatkowo negatywny wpływ będzie tutaj miała deszczowa, burzliwa pogoda, wpływająca za zwiększenie prądu upływu i niebezpieczeństwa porażenia. W tym przypadku nie ma większego znaczenia jakość izolacji, ponieważ prądy upływu mają charakter pojemnościowy (między przewodami zasilającymi a ziemią) i zależą wprost proporcjonalnie od długości tych przewodów.
Innym powodem nieregularnych wyłączeń są błędnie wykonane połączenia w instalacji i/lub rozdzielnicy, np. połączenie przewodów N oraz PE za wyłącznikiem różnicowoprądowym, czy połączenie na wspólnej listwie wszystkich przewodów N różnych obwodów, chronionych przez różne wyłączniki różnicowoprądowe.

Gdy zastosowane zostały wyłączniki różnicowoprądowe, w rozdzielnicy z wyłącznikiem lub wyłącznikami należy zastosować oddzielne listwy N dla każdej grupy obwodów z osobna, podłączonej do (zasilanej z) danego wyłącznika różnicowoprądowego.

Powodem wyłączeń może być również zbyt duża liczba różnego rodzaju wyłączników w jednej rozdzielnicy, co powoduje podwyższoną, w stosunku do otoczenia, temperaturę pracy, a także prawdopodobieństwo zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego podczas zwarcia w innym obwodzie. Duże znaczenie ma także zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej, zwłaszcza gdy zasilanie budynku realizowane jest z linii napowietrznej.

Jak temu zaradzić…

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zastosowane wyłączniki różnicowoprądowe mają odpowiednie dane znamionowe, właściwe przeznaczenie (zachowana selektywność) i odporność udarową. Znaczenie ma również odpowiednie podłączenie każdego z zacisków wyłącznika. W zależności od indywidualnych potrzeb, zastosować można wyłączniki krótko zwłoczne (załączane pojemności, długie trasy przewodów, szczególnie w metalowych osłonach, filtry przeciwzakłóceniowe, wiele opraw jarzeniowych i komputerów), lub wyłączniki odporne na udarowy prąd różnicowy (przepięcia atmosferyczne, indukowane i łączeniowe, np. przepalenie bezpiecznika w sąsiednim obwodzie) oraz zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej.

W przypadku występowania zbyt dużych prądów upływu w instalacji (zbyt rozległa instalacja elektryczna, charakterystyczne odbiorniki), należy zastosować kilka wysokoczułych wyłączników różnicowoprądowych, dzieląc przy tym instalację na kilka obwodów.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...