W 2022 roku rachunki za energię wzrosną nawet o 54%. Jak oszczędzić na energii?

W 2022 roku rachunki za energię wzrosną nawet o 54%. Jak oszczędzić na energii?
Od pierwszego stycznia tego roku obowiązują nowe taryfy dla indywidualnych odbiorców prądu oraz gazu. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w 2022 roku konsumenci zapłacą za prąd o 24% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem . W przypadku gazu rachunki będą wyższe o ponad połowę . Smart home może pomóc radzić sobie z nagłym wzrostem cen i ograniczyć związane z tym wydatki.

Nowe technologie mogą pomóc w oszczędzaniu na prądzie

Podczas gdy ceny energii szybują w górę, wielu konsumentów bacznie przygląda się rachunkom i analizuje jak zużywa pobieraną energię. W prowadzeniu takiej kontroli na bieżąco mogą pomóc rozwiązania inteligentnego domu. Pozwalają one spojrzeć na ekosystem domowych sprzętów elektronicznych i bardziej świadomie korzystać z urządzeń, które mogą generować niepotrzebne koszty – ocenia Audrey Vaudo, product manager w firmie Netatmo.

Przykładem mogą być inteligentne gniazdka pozwalające zaplanować, w których godzinach lub porach dnia do podpiętych urządzeń będzie dostarczany prąd. Dzięki opcji sterowania gniazdkiem z poziomu aplikacji można kontrolować np. czy oświetlenie jest na pewno wyłączone, kiedy nie ma nikogo w domu.

Jak obniżyć koszty utrzymania domu

Największy wzrost rachunków, zwłaszcza zimą, zauważą konsumenci, którzy korzystają z ogrzewania gazowego, kotłów elektrycznych, pompy ciepła czy bojlerów. W ich przypadku ograniczenie zużycia energii oraz jej przemyślane użytkowanie może być szczególnie istotne.
 

- Skorzystanie z inteligentnego termostatu to jedno z rozwiązań optymalizujących sposób ogrzewania domu czy mieszkania. Urządzenie pozwala na ułożenie harmonogramów uruchamiania kotła, pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego. Gdy domownik wychodzi do pracy, źródło ciepła zostaje automatycznie wyłączone lub zmniejszone, dzięki czemu oszczędzamy energię. Inteligentny termostat włączy ogrzewanie przed powrotem do domu, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. W zależności od przyzwyczajeń domowników, urządzenie może np. obniżać temperaturę, kiedy kładą się spać i podnosić ją chwilę przed pobudką. Dzięki połączonym zaworom można też ustawić dla każdego pomieszczenia inne wartości. Zaleca się spanie w chłodniejszym otoczeniu, przy temperaturze około 16-17°, jednak prysznic przyjemniej brać w cieplejszej łazience – podkreśla Vaudo.

W przypadku ogrzewania elektrycznego również można stworzyć własny harmonogram pracy kotła, dopasowany na przykład do taryf energetycznych. Zdalne sterowanie inteligentnym termostatem pozwala też wyłączyć ogrzewanie, jeśli użytkownikowi zmienią się plany w ciągu dnia. Dodatkowe szanse daje połączenie inteligentnego termostatu z czujnikami otwarcia okien. Pozwala to uniknąć sporej straty energii, kiedy domownicy wietrzą mieszkanie, ale zapomną na ten czas wyłączyć kaloryferów. Urządzenie samo wyłączy ogrzewanie gdy wykryje, że okna są otwarte. Inteligentny termostat dostarcza też raporty dotyczące zużycia i oszczędności energii oraz powiadamia o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy grzejników. Dzięki temu każdy domownik może śledzić zużycie energii w domu.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...