Drzwi - wizerunek estetyczny cz. I

arch. wnętrz Kinga Śliwa
rozwiń więcej
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Wejście do wnętrza każdej zamkniętej przestrzeni, jaką stanowi dom, mieszkanie, pokój czy obiekt użyteczności publicznej, ma duże znaczenie w budowaniu jego wizerunku estetycznego. Połączenie funkcjonalności, trwałości i pięknej formy, może nam zapewnić odpowiedni projekt drzwi, ciekawe, precyzyjne ich wykończenie i wybór właściwego wzoru.

Drzwi zewnętrzne, których forma związana jest z wyglądem elewacji, nie powinny kłócić się z charakterem wnętrza, lecz harmonizować z nim i tworzyć spójną formę. Przy wyborze drzwi wejściowych , spośród bogatego asortymentu występującego na rynku, należy zwrócić uwagę na ich solidne wykonanie i trwałość, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Powinniśmy także zwrócić uwagę na parametry izolacyjne, które decydują o zabezpieczeniu przed hałasem i utratą ciepła. Drzwi zewnętrzne powinny być dobrane stylistycznie i kolorystycznie do stolarki okiennej, pokrycia dachowego oraz zewnętrznych tynków elewacji.

Drzwi wykonywane według projektu architekta pozwalają zachować niepowtarzalny charakter budynku, ich wykonanie wymaga jednak dużej precyzji i użycia trwałych materiałów, odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem warunków atmosferycznych. Warto pomyśleć również o zabezpieczeniu mieszkania lub domu przed kradzieżą. Jest możliwe dzięki specjalnym stalowym drzwiom antywłamaniowym , które mogą być pokryte drewnem i występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Drzwi drewniane malowane na biało, wokół przeszklenie istotne dla elewacji i dla doświetlenia wnętrza. Integruje świat zewnętrzny z wnętrzem pomieszczenia. Od wewnątrz drzwi oświetlone lampami wbudowanymi w podwieszony sufit. W przeszkleniach można zastosować szkło przeźroczyste, matowe, grawerowane lub witraż. Zaakcentowanie wejścia odpowiednią oprawą, uwypukla wygląd drzwi i stanowi zaproszenie do środka pomieszczenia.

W stylach historycznych, często obecnych na ulicach Krakowa, portal drzwiowy stanowił istotny akcent dekoracyjny, decydował często o kompozycji elewacji. Obecnie w projektowaniu powraca się do tego zwyczaju, podkreślając wejścia do współczesnych budynków. Akcent ten niekoniecznie musi stanowić krzykliwa tablica reklamowa, lecz dyskretna forma i użycie szlachetnych materiałów pojawiających się również w detalach architektonicznych wnętrza. Dobrze prosperujące salony i obiekty handlowo-usługowe przyciągają klientów ciekawym wnętrzem, widocznym dzięki szerokim, przeszklonym drzwiom i efektownemu oświetleniu. Drzwi takie wykonane ze szkła hartowanego, zabezpieczonego specjalną folią antywłamaniową.

Odpowiednia szerokość drzwi

Należy pamiętać, że według rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, drzwi wejściowe i wewnętrzne muszą mieć minimum 0,9 metra szerokości. Reguła ta nie dotyczy łazienki i WC w domach prywatnych, gdzie według norm minimalna szerokość drzwi wynosi 0,8m. Drzwi wewnętrzne powinny gwarantować prawidłową komunikację pomiędzy pomieszczeniami, zachowując jednocześnie funkcję izolacyjną.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...