Ogród zimowy – budowa i formalności

Justyna Hek
rozwiń więcej
meble, oranżeria Fot. Fotolia / Fotolia
Ogród zimowy może być ciekawym i funkcjonalnym dodatkiem do budynku jednorodzinnego. Ogród zimowy możemy wybudować łącząc go z istniejącym budynkiem lub postawić jako obiekt wolnostojący. Zobacz, jakich formalności należy dopełnić, aby wybudować ogród zimowy? Jak wybrać najlepsze miejsce na jego budowę oraz jakie materiały należy zastosować?

Ogród zimowy – definicja

Ogród zimowy nazywany także oranżerią to przeszklone pomieszczenie dobudowywane przeważnie do boku już istniejącego budynku mieszkalnego. Ogród zimowy może służyć jako całoroczny taras czy jako miejsce do hodowli ciepłolubnych roślin. Zaletą posiadania oranżerii jest możliwość jej wykorzystania jako kolejnego pokoju zarówno zimą, jak i latem. Ogród zimowy tworzy ciekawe miejsce do spotkań towarzyskich, do spędzania czasu z rodziną czy do samotnego wypoczynku. Przeszklone ściany pozwalają podziwiać piękno naszego ogródka o każdej porze roku, zaś w okresie bożonarodzeniowym oranżeria może – po udekorowaniu – zamienić się w jeszcze przytulniejsze pomieszczenie i tym samym ozdobę całego budynku.

Formalności związane z budową oranżerii

Jeśli planowany przez nas ogród zimowy będzie mniejszy niż 25 m2, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wówczas wystarczy zgłoszenie dostarczone do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. W przypadku większej powierzchni uzyskanie pozwolenia jest warunkiem koniecznym. Pamiętajmy jednak, że ilość obiektów typu: budynek gospodarczy, altana, wiata czy właśnie oranżeria nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 działki. Gdy ogród zimowy ma być trzecim tego typu obiektem, bez względu na jego planowaną wielkość musimy uzyskać pozwolenie na budowę.

Wybór miejsca

W zależności od tego, jak chcemy wykorzystać ogród zimowy, powinniśmy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Warto wziąć pod uwagę usytuowanie względem stron świata. Strona wschodnia albo południowa będą najlepsze jeśli planujemy w oranżerii stworzyć jadalnię lub gabinet ze względu na niewielkie nasłonecznienie. Strona południowa stwarza najdłuższy czas nasłonecznienia przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o systemie wentylacyjnym lub roletach osłaniających nas przed nadmiernym światłem. Podobnie wygląda to w kwestii strony zachodniej.

Budowa ogrodu zimowego

Pierwszym elementem budowy jest wylanie odpowiednich fundamentów. Mamy do wyboru fundament ciągły lub stropy fundamentowe. Pamiętajmy jednak, że fundament musi być odpowiednio wytrzymały aby utrzymać całą konstrukcję a także obciążenia dodatkowe np. zalegający na dachu oranżerii śnieg. Fundament należy ocieplić przy użyciu styropianu – zapobiegniemy w ten sposób skraplaniu się pary wodnej w dolnych częściach szyb a także zabezpieczymy ogród przed przemarzaniem. Dodatkowo część nadziemną od fundamentu warto oddzielić izolacją przeciwwilgociową. Górną konstrukcję możemy wykonać z klejonego warstwowo drewna – drewno bardzo dobrze nadaje się do oranżerii ze względu na naturalny wygląd i właściwości termoizolacyjne. Wadą drewna jest konieczność regularnej konserwacji a także masywność całej konstrukcji. Do wyboru mamy także kształtowniki z PCV lub profile aluminiowe. Te pierwsze cechują się niską ceną, jednak należy je wzmocnić stalą aby pod wpływem ciepła nie odkształciły się – może to mieć wpływ na szczelność konstrukcji. Zaś profile aluminiowe wymagają izolacji termicznej, ale za to są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji.

Oszklenie oranżerii

Do oszklenia oranżerii możemy wykorzystać szkło lub tworzywa sztuczne. Pamiętajmy jednak, że szkło potrzebuje odpowiedniej konstrukcji ze względu na swój ciężar i kruchość. Do budowy ścian często używa się szkła samoczyszczącego, na którym nie pozostają zanieczyszczenia organiczne. Dach najlepiej wykonać z hartowanego szkła i folii aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia lub uszkodzenia.

Zobacz także:  Świetlik tunelowy – sprytne rozwiązanie, aby doświetlić wnętrze

Zobacz także: Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je mieć i kiedy njlepiej je montować?

Zobacz także: Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...