Ekspert radzi: Okna na indywidualne zamówienie – co musisz wiedzieć przed ich zakupem?

Lukarna, okno. Fot. MS więcej niż OKNA / MS więcej niż OKNA
Okna o niestandardowych wymiarach są sposobem na wyróżnienie budynku z pośród reszty domów znajdujących się w okolicy. W związku z tym, że coraz więcej osób decyduje się na zakup okien wykonanych na indywidualne zamówienie, podpowiadamy, jak uniknąć podstawowych błędów podczas zakupu nietypowej stolarki okiennej. Na pytania opowiada Sławomir Dubiela, Kierownik Działu Handlowego w firmie MS więcej niż OKNA.

Lukarna. Fot. MS więcej niż OKNA

Czasy, gdy mogliśmy kupić okna jedynie w określonym wymiarze dawno się skończyły. Jakie teraz mamy możliwości w zakresie wyboru niestandardowej stolarki?

Sławomir Dubiela: Przy zakupie okien na indywidualne zamówienie mamy pełną swobodę wyboru kształtu: od prostych form geometrycznych typu koła, trapezy, trójkąty, po konstrukcje zwieńczone łukiem czy fantazyjną falą. W stolarce drewnianej często stosuje się estetyczne podziały za pomocą szprosów, zdobi się ją frezami czy wyposaża w ornamentowane szyby – tutaj także mamy szerokie możliwości aranżacji. Na ograniczenia możemy jednak trafić przy ustalaniu wymiarów okna. Wynikają one jednak nie tyle z możliwości technologicznych, co z funkcjonalności. Obecnie, dysponując nowoczesnym parkiem maszynowym, jesteśmy w stanie wykonać okna niemal dowolnych kształtów i wymiarów. Drewno jest pod tym względem bardzo plastycznym materiałem, pozwalającym tworzyć nawet bardziej skomplikowane projekty niż w przypadku okien PVC. Zasadniczą kwestią jest jednak wygoda użytkowania takiego okna i to ona, w przypadku indywidualnych projektów proponowanych przez klientów lub ich architektów, często stanowi ograniczenie.

Zobacz także: Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Jak więc uniknąć błędów przy projektowaniu indywidualnej stolarki? Skąd możemy czerpać informacje na temat optymalnych wymiarów okna czy właściwych rozwiązań?

S. D.: Podstawą jest zawsze udzielanie pełnych informacji sprzedawcy odnośnie naszych oczekiwań oraz zastosowania okna. Każdy indywidualny projekt jest konsultowany pod kątem technicznym i w razie jakichś nieprawidłowości klient otrzymuje informację, jakie zmiany warto zastosować, aby okno dobrze funkcjonowało. Producenci stolarki posługują się tabelami zakresów wymiarowych, które ustalane są przez producentów okuć. Określają one maksymalne rozmiary okna, dla których okucia będą właściwie funkcjonować. Dlatego powyżej pewnych wartości producent nie może przyznać gwarancji na to, że okno będzie się swobodnie zamykało i otwierało. Pomimo ostrzeżeń, zdarza się jednak, że klient oczarowany wizją architekta, decyduje się na zakup okna bez wprowadzenia sugerowanych zmian. Jednak z perspektywy czasu, okazuje się, że był to błąd. Takie okno, z powodu swojego wymiaru, zamiast płynnie i łatwo pracować, ciężko się zamyka. Wymaga bardziej skomplikowanej regulacji, może nawet stać się mniej szczelne.

Okno w spiżarni. Fot.  MS więcej niż OKNA

Co w takim wypadku można zrobić? Czy to oznacza, że powinno się w ogóle zrezygnować z takich pomysłów?

S.D.: Nie, za to warto szukać kompromisów. Wspólnie z doradcą handlowym i architektem przeanalizujmy nasze potrzeby. Jeśli zależy nam na dużych przeszkleniach, wcale nie musimy nanosić poprawek w projekcie. Można wstawić piękne okno o znacznych wymiarach, które wpuszcza dzienne światło, ale wtedy trzeba z czegoś zrezygnować, na przykład z otwierania go. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej gdy podzieli się je na połowę, jednocześnie stosując funkcję słupka ruchomego. Wzmocni on konstrukcję, a jedocześnie pozwoli na otworzenie dwóch skrzydeł jednocześnie. Wtedy jest i ładnie i praktycznie.

Zobacz także:  Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Jakie niestandardowe rozwiązania w stolarce okiennej mógłby więc Pan polecić?

S.D.: Na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji, które wzbogacają funkcjonalność okien. Przykładowo, jeśli zależy nam na bardzo dużych drzwiach balkonowych, one wcale nie muszą się otwierać w sposób tradycyjny, ale mogą być na przykład przesuwne. Tego typu rozwiązanie, ale już o lżejszej konstrukcji, jest również praktyczne w kuchni. Jeśli okno znajduje się na przeciwko zlewu, okucia przesuwne umożliwiają swobodne otwieranie skrzydła tak, aby nie kolidowało z baterią. W takim przypadku polecałbym także okno obrotowe, wykonane w systemie skandynawskim. W odróżnieniu od typowych zawiasów, w których okno pracuje wokół własnej osi, w naszym systemie cała operacja otwierana odbywa się na zewnątrz. Jeśli skrzydło okna mogłoby kolidować z meblami znajdującymi się w pomieszczeniu lub z innych względów chcielibyśmy zdecydować się na okno otwierane na zewnątrz, sprytnym rozwiązaniem są specjalne nożycowe zawiasy. Ich garnitur okuć przesuwa plecy skrzydła do osi okna, umożliwiając nam bez problemu na przykład umycie szyby. Nie są to jednak rozwiązania typowe dla polskiego rynku, dlatego znajdziemy je w ofercie nielicznych firm. W przypadku MS więcej niż OKNA w zasadzie 90% produkcji okien drewnianych przypada na eksport. To sprawia, że doskonale znamy różnorodne rynki: skandynawski, holenderski, brytyjski, które są od siebie naprawdę różne. Dzięki szerokiej i różnorodnej ofercie, mamy możliwość dostosowania rozwiązań technicznych do potrzeb klienta.

Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA

O czym powinniśmy poinformować sprzedawcę przed wyborem stolarki, aby była jednocześnie i efektowna i użyteczna?

S.D.: Należy opowiedzieć, jakie jest przeznaczenie okna, w jakim pomieszczeniu chcemy je zamontować, czy niezbędne jest otwieranie go i czy zależy nam na funkcji przewietrzania. Decydując o wyborze stolarki, nie powinno się kierować jedynie estetyką. Okno musi być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu oraz spełniać odpowiednie parametry. W czasach, gdy energia jest bardzo droga powinniśmy pamiętać zwłaszcza o rozwiązaniach energooszczędnych: o pogrubionych profilach, o wkładach trzyszybowych i ciepłych ramkach.

Zobacz także: Szprosy okienne: międzyszybowe, konstrukcyjne i naklejane

Źródło: MS więcej niż OKNA

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...