Klinkierowa cegła ceramiczna. Fakty i mity

Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
rozwiń więcej
Elementy klinkierowe: nadproża i parapety. / Röben
Klinkierowa cegła ceramiczna jest materiałem znanym w budownictwie od wielu lat. Mimo to, nadal bardzo często wykorzystuje się ją podczas budowy domów i wykończania wnętrz. Wraz z pojawianiem się nowych materiałów na rynku, na temat cegieł powstało wiele teorii, z pośród których, tylko nieliczne są prawdziwe. Zobaczcie, jakie są fakty i mity na temat ceramicznych cegieł klinkierowych.

Elewacja z klinkieru. Fot. Röben

Czy cegła klinkierowa zawsze musi być czerwona?  

NIE

Wielu osobom cegła kojarzy się z czerwoną, charakterystyczną dla wypalanej gliny barwą. W przeszłości faktycznie był to faktycznie jedyny dostępny wariant ceramiki, ale w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w tym względzie istotne zmiany. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz odkrywaniu nowych złóż gliny, dziś cegły mogą być m.in. żółte, pomarańczowe, brązowe, antracytowe, granatowe, szare czy czarne. Co więcej, cegły glazurowane dostępne w ofercie niektórych producentów klinkieru mienią się wszystkimi odcieniami tęczy. Na rynku są również tak wyjątkowe propozycje, jak cegły śnieżnobiałe, których kolor powstał w sposób naturalny (jest wynikiem obecności kaolinitu w składzie gliny). Jeśli do bogatego wachlarza kolorów dodamy wielość faktur oraz wymiarów produktów z klinkieru, okaże się, że cegła XXI wieku daje ogromne możliwości architektonicznej kreacji.  

Cegły klinkierowe. Fot. Röben

Zobacz także: Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

Czy cegłę klinkierową można stosować we wnętrzu?

TAK

Przekonanie, że klasyczne materiały budowlane, takie jak cegły, można stosować tylko przy wznoszeniu ścian, powoli odchodzi już w niepamięć. Coraz częściej spotyka się więc klinkier w aranżacji pomieszczeń. Jest to pomysł oryginalny i doskonale sprawdzający się w różnego rodzaju wnętrzach – nie tylko  loftach. Cegłami można wykończyć kominek lub wybudować z nich np. regał na książki. Oprócz zastosowania w architekturze wnętrz, klinkier znakomicie nadaje się też do przestrzeni wokół domu, m.in. do wykonania elementów małej architektury, takich jak ogrodzenie, miejsce grillowe czy ławka.

Zobacz także: Cegła rozbiórkowa – wszechstronny materiał z odzysku

Czy cegła klinkierowa jest drogim materiałem?

NIE

W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że klinkier to materiał drogi. Nie jest to do końca prawda. Na początku inwestycji koszt zakupu cegieł może być wyższy od alternatywnych materiałów, np. tynku, ale na dom należy patrzeć jak na inwestycję długoterminową - często służy on przecież kilku pokoleniom. Cegieł nie niszczy deszcz ani mróz, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymuszają żadnych dodatkowych wydatków eksploatacyjnych. Natomiast tynk wymaga malowania średnio co ok. 4-7 lat, nie mówiąc o uzupełnianiu ubytków, odprysków i innych nierówności powierzchni, które w przypadku zastosowania tego materiału są nieuniknione. Jeśli weźmiemy pod uwagę ok. 80 lat użytkowania domu, nietrudno policzyć oszczędności wynikające z zastosowania klinkieru. Same cegły też mogą okazać się tańsze niż się spodziewaliśmy. Przykładowo, koszt jednego metra kwadratowego cegieł klinkierowych czerwonych marki Röben w formacie NF to około 100 zł brutto.

Zobacz także:  Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?

Czy cegła klinkierowa jest trwała?

TAK

Cegły klinkierowe charakteryzują się wyjątkowo wysoką odpornością na uszkodzenia zewnętrzne oraz, co ma ogromne znaczenie w naszym klimacie, na działanie warunków atmosferycznych. Wyroby z klinkieru są odporne na niskie temperatury, korozję biologiczną oraz wilgoć, ponieważ ich nasiąkliwość nie przekracza 6%. W parze z trwałością samego materiału idzie niezmienność jego barw - elewacja, ogrodzenie czy inne wykonane z klinkieru elementy nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Cegły charakteryzują się też bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie.

Cegły klinkierowe. Fot. Röben

Czy cegłę klinkierową należy impregnować?

NIE

Poprawnie wykonana elewacja z klinkieru nie wymaga impregnacji. Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość, klinkier nie wchłania trwale wilgoci ani brudu. Musimy jednak wcześniej zadbać o rzetelne wykonawstwo. Najważniejsze jest to, żeby nie dopuścić do zawilgocenia cegieł przed, w trakcie ani bezpośrednio po zakończeniu prac murarskich, a także aby zastosować specjalną fugę do klinkieru, bez wapna. Te zabiegi pozwolą nam uniknąć brzydkich białych zacieków, zwanych wykwitami. Aby cegły były czyste i piękne jak zaraz po wymurowaniu, wystarczy, że zmyjemy je czystą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Tę pracę może też za nas wykonać deszcz.

Zobacz także:  Jakie zastosowanie może mieć cegła?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...