Strabag – zmiany w organizacji

strabag
Strabag – jeden z liderów w branży budowlanej w Polsce wprowadza zmiany w swojej organizacji. W efekcie zmian połączono dwa, jak dotąd oddzielnie działające obszary: Budownictwa Infrastruktury oraz Budownictwa Ogólnego i Inżynieryjnego. Spółką będą kierować: Alfred Watzl i Wojciech Trojanowski. Zaistniałe zmiany są kontynuacją reorganizacji prowadzonej od połowy ubiegłego roku.

Zmiany organizacyjne mają na celu wzmocnienie pozycji STRABAG na Polskim rynku przy wykorzystaniu potencjału wszystkich obszarów, w których specjalizuje się Spółka tj. budownictwa infrastruktury, budownictwa ogólnego i inżynieryjnego, budownictwa energetycznego i ochrony środowiska. Obaj managerowie związani są z firmą od kilkunastu lat. Alfred Watzl odpowiedzialny obecnie za pion techniczny, przez 9 lat zarządzał  Budownictwem Ogólnym i Inżynieryjnym STRABAG. Wojciech Trojanowski  odpowiadający za pion finansowy Spółki, przez 6 lat piastował stanowisko Dyrektora Finansowego i Członka Zarządu Budownictwa Infrastruktury STRABAG.

Zobacz także: Bosch – mistrz patentów Europy 2012

 Grupa STRABAG  w Polsce zatrudnia aktualnie ponad  6 tysięcy pracowników w tym wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów z zakresu nowych technologii budowlanych. Posiada największą w kraju sieć wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych realizującą produkcję na poziomie ponad 3 mln ton rocznie. STRABAG korzysta także z potencjału naukowo-technologicznego spółek wchodzących w skład grupy w tym m.in. Heilit+ Woerner, Polski Asfalt, laboratoria TPA. Wśród najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez STRABAG w 2012 roku wymienić można: Autostradę A2 Stryków–Konotopa, Autostradę A4 Brzesko-Wierzchosławice czy drogi ekspresowe S8  i S7 oraz lotniskowe m.in. dla Portu Lotniczego Lublin. W obszarze budownictwa ogólnego do największych realizowanych inwestycji zaliczają się m.in. budowa Centrum Galeria Katowicka na stacji PKP Katowice, Galeria Kaskada w Szczecinie oraz największej od lat inwestycji infrastrukturalnej w Toruniu, ponad 4 kilometrowego mostu drogowego przez Wisłę wraz z drogami dojazdowymi. Łącznie w 2012 r. przychody grupy  STRABAG w Polsce przekroczyły kwotę 4,5 miliarda złotych. W roku 2013 planowane są przychody w wysokości 3,5 miliarda złotych. Portfel kontraktów wynosi 3 miliardy złotych.

Zobacz także:  Rheinzink – nowy asortyment od 2013 roku

Stworzony w ostatnich latach największy na rynku potencjał w zakresie budownictwa infrastruktury STRABAG chce wykorzystać również poza granicami kraju. W ubiegłym roku jedna z polskich  wytwórni mas bitumicznych została przeniesiona do Rosji w rejon Wielkiego Nowgorodu. Polscy pracownicy zrealizowali tam również pierwsze kontrakty infrastrukturalne. W  2013 roku planowane jest przeniesienie kolejnych trzech wytwórni mas bitumicznych wraz z polskim personelem technicznym i grupami do prac drogowych. To sposób na zagospodarowanie wysoko wykwalifikowanej kadry zatrudnionej przez Strabag, która będzie podlegała procesom restrukturyzacji spółki w Polsce.

Alfred Watzl, związany jest ze Spółką STRABAG od ponad 13 lat. W swojej karierze zawodowej zdobywał doświadczenie na wszystkich szczeblach zarządzania, realizując prestiżowe projekty z zakresu Budownictwa Ogólnego i Inżynieryjnego na terenie całej Polski. Od  2004 r.  pełni funkcję Członka Zarządu STRABAG Sp. z o.o. Budownictwo Ogólne i Inżynieryjne. W tym czasie pozycja pionu Budownictwa Ogólnego i Inżynieryjnego została silnie ugruntowana na polskim rynku, a firma uzyskała wiodąca pozycję w tym obszarze budownictwa. Było to możliwe również dzięki zakończonej sukcesem integracji w struktury koncernu spółek Züblin Polska i Dywidag Budownictwo Inżynieryjne. Pod kierownictwem Alfreda Watzla STRABAG został wyróżniony prestiżowym tytułem najlepszej Firmy Budowlanej w latach 2005, 2009, 2012 wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Wojciech Trojanowski, karierę w koncernie STRABAG rozpoczął 16 lat temu. W 2001 r. objął   stanowisko Dyrektora Naczelnego i Członka Zarządu BRVZ, spółki należącej do grupy STRABAG, świadczącej usługi finansowe dla wszystkich podmiotów w grupie. Głównym osiągnięciem tego okresu było wprowadzenie polityki planowania i optymalizacji podatkowej dla całej grupy kapitałowej oraz wspólnych zasad rachunkowości. Od 2007 r. pełnił rolę Dyrektora Finansowego oraz Członka Zarządu STRABAG Sp. z o. o. Budownictwo Infrastruktury. W tamtym czasie STRABAG stał się liderem rynku budownictwa infrastruktury w Polsce zwiększając ponad dwukrotnie zatrudnienie oraz przychody. Było to możliwe dzięki realizacji dużych kontraktów infrastrukturalnych oraz konsekwentnemu rozwojowi struktur lokalnych na terenie całego kraju. Wojciech Trojanowski kierował  też integracjami  spółek grupy NCC, Hermann Kirchner Polska oraz kilku lokalnych podmiotów w struktury STRABAG. Realizacje infrastrukturalne oraz sama spółka  STRABAG są  laureatem wielu nagród i wyróżnień branżowych oraz  gospodarczych.

Źródło: Strabag Sp. z o.o.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...