Budowa domu a odległości od granicy działki

Joanna Orzechowska
rozwiń więcej
Dom jednorodzinny. Fot. MULTI przyjemność budowania / MULTI przyjemność budowania / MULTI przyjemność budowania
Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

Jakie są wymogi formalne?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ściśle określa jakie odległości muszą być zachowane pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi a granicą działki:

  • ściana bez okien, drzwi – 3m;
  • ściana z oknami lub drzwiami – 4m;
  • balkony, schody, zadaszenia, gzymsy, okapy, tarasy i pochylnie – 1,5m;
  • okno dachowe – 4m.

Czy istnieje możliwość wybudowania domu bliżej granicy?

Jest to możliwe, ale tylko do odległości 1,5 m od granicy i tylko w określonych przypadkach:

  • jeśli tak stanowi decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
  • jeżeli działka jest węższa niż 16 m.

Należy również pamiętać, że ściany znajdujące się w tak niewielkiej odległości od granicy nie mogą być wyposażone w otwory drzwiowe ani okienne.

Zobacz także: Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Istnieje ponadto możliwość wybudowania domu na granicy, ale tylko wtedy, gdy cała ściana graniczna będzie przylegała do ściany sąsiedniego (istniejącego lub projektowanego) budynku. Ta opcja jest obwarowana kilkoma warunkami:

  • na nieistniejący sąsiedni budynek musi być wydane ostateczne pozwolenie na budowę,
  • ta część budynku, która leży do 3 m od granicy działki nie może być dłuższa ani wyższa niż budynek sąsiadujący.

Zobacz także: Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Jak wygląda rozbudowa domu, który aktualnie znajduje się w pasie granicznym?

Jeżeli nasz dom znajduje się mniej niż 3–4m od granicy działki i chcemy go rozbudować to jest to możliwe, ale z zastrzeżeniem, że rozbudowa nie będzie dotyczyła pasa granicznego. Jeżeli natomiast chcemy taki dom nadbudować, to musimy pamiętać, że dostawić można tylko jedno piętro. Oczywiście jeśli nadbudowana ściana jest bliżej niż 4m od granicy, to nie może w niej być drzwi ani okien.

Jak formalnie załatwić rozbudowę domu?

Projekt

Przede wszystkim należy zamówić u uprawnionej do tego osoby projekt budowlany. Taki projekt musi zawierać ekspertyzę techniczną stanu konstrukcji i elementów rozbudowywanego budynku z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego.

Zobacz także: Inne porady na temat projektu

Pozwolenie na budowę

Gdy już mamy projekt możemy wystąpić o pozwolenie na budowę. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale architektoniczno-budowlanym w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Pamiętajmy, że wydanie pozwolenia na budowę zależy przede wszystkim od zgodności sporządzonego projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania.

W miejscach, w których nie ma miejscowego planu zagospodarowania, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę powinniśmy postarać się w urzędzie gminy/miasta o decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja określać będzie, na podstawie analizy istniejącej w okolicy zabudowy, parametry dotyczące rozbudowywanego domu (powierzchnia zabudowy, wymiary elewacji frontowej, geometria dachu itp).

Zawiadomienie inspektoratu

Gdy pozwolenie na rozbudowę się uprawomocni musimy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (min. na 7 dni przed ich rozpoczęciem). Do powiadomienia musimy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.

Dziennik budowy

Nieodzownym dokumentem jest dziennik budowy, dlatego powinniśmy takowy zakupić jeszcze przed rozpoczęciem robót a następnie zarejestrować go i opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę.

Zakończenie rozbudowy

Pamiętajmy, że gdy rozbudowa będzie ukończona musimy o tym powiadomić nadzór budowlany. Jeżeli w ciągu 21 dni nie zgłosi on sprzeciwu, możemy zacząć użytkować dobudowaną część budynku.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Nieruchomości
Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...