Ważne aspekty wyboru działki według feng shui

Bożena Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
rozwiń więcej
Działka. Fot. Fotolia
Wybór działki z uwzględnieniem feng shui musi opierać się na ściśle określonych wyznacznikach. Nie każda działka będzie odpowiednia według feng shui. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Które muszą zostać bezwzględnie uwzględnione, a które są mniej ważne?

Jednym z ważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę w czasie wyboru działki według feng shui to jej kształt. Działka przede wszystkim powinna mieć regularny kształt najlepiej kwadratu lub prostokąta. Niekorzystne są działki w kształcie litery L lub trójkąta. Dobrze, jeśli część działki za domem będzie większa niż przed nim. Nie powinniśmy tez stawiać dużego domu na małej działce. Oczywiście lepsze są domy wolnostojące niż bliźniacze. A ponadto:

– Powinniśmy przyjrzeć się najbliższym sąsiadom naszego domu, czyli budynkom przed działką, za nią i obok niej. Sprawdzamy czy na wybranym terenie pozwolenie na zabudowę obejmuje również prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli tak, to musimy się liczyć z faktem, że może obok nas powstać warsztat rzemieślniczy. Sprawdzamy plan zagospodarowania przestrzennego, aby przekonać się czy za 10 lat, teraz spokojna ulica nie przeistoczy się w ruchliwą ulicę łączącą dwa krańce miasta.

Zobacz także: Feng shui w domu

– Według feng shui dom powinien „pasować” do otoczenia i jeśli chcemy wybudować rezydencję to nie powinniśmy wybierać działki w otoczeniu, której zlokalizowane są małe skromne domki. Podobnie skromny domek będzie się źle „czuł” w otoczeniu wielkich rezydencji. Najkorzystniejszy układ to taki, w którym dom z tyłu działki jest większy od naszego. Dom z frontu naszej działki skromniejszy, ten po lewej ręce,  jeśli stoimy przodem do frontu działki) większy od tego po prawej ręce.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju


– Spacer po okolicy da nam wiele wskazówek, odnoszących się poziomu zadowolenia zarówno emocjonalnego, jak i finansowego ludzi mieszkających w sąsiedztwie naszej przyszłej działki. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie działki odwiedzić ją o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia. Zorientujemy się wtedy, co się dzieje u sąsiadów, jaki jest ruch, czy są jakieś niespodziewane hałasy lub sytuacje, które mogą zachęcić lub zniechęcić do zakupu.

Zobacz także: Pokój dziecka według feng shui

– Bardzo duże znaczenie dla komfortu naszego życia w wymarzonym domu ma sposób, w jaki nasze miejsce jest skomunikowane z naszym miejscem pracy, szkołą, przedszkolem sklepem spożywczym. Sprawdźmy czy znajomi w łatwy sposób dojadą do nas. Nawet, jeśli zamierzamy poruszać się wyłącznie samochodem, to warto zorientować się, z jakimi korkami musimy się liczyć. Ile czasu zabierze nam dojazd z domu do pracy, czy droga, która prowadzi do działki jest przejezdna, kiedy spadnie dużo deszczu. Dobrze tez mieć alternatywę komunikacyjną w postaci autobusu, tramwaju lub pociągu. Sprawdźmy czy do środków masowej komunikacji jest daleko i z jaką częstotliwością kursują. Czasem może dojść do sytuacji, w której nie będziemy mogli przemieścić się samochodem. Podobnie nasi znajomi czy rodzina, nie zawsze maja ochotę czy możliwość przyjechania samochodem. Warto zadbać o ich komfort, gdyż inaczej więzy mogą się bardzo rozluźnić. Mamy piękny dom, a nie mamy przyjaciół.

Zobacz także: Jak zaaranżować łazienkę według zasad feng shui?


– Unikajmy też działek na końcu ślepej ulicy. Takie miejsca wytwarzają dużo złej energii. Chińczycy uważają, że na końcu ślepej ulicy walczą ze sobą smoki. Jeśli kupimy taka działkę to powinniśmy zaaranżować na jej końcu małe rondo, które ukierunkuje energię.

Oczywiście każdy wie najlepiej, co dla niego jest ważne i jak chce mieszkać. Jednak często podejmując decyzję o kupnie działki nie myślimy perspektywicznie i za parę lat okazuje się, że to, co było dla nas idealne kiedyś, dzisiaj zaczyna doskwierać. To bardzo ważna decyzja, tym bardziej, że związana z naszym dobrym samopoczuciem oraz ze sporym nakładem finansowym. Jeśli uważamy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie uwzględnić wszystkich aspektów wynikających z feng shui możemy skorzystać z pomocy specjalisty.

Zobacz także: Jak urządzić salon według zasad feng shui?

Opisane powyżej zagadnienia odnoszą się jedynie do wąskiego zakresu ekspertyzy feng shui i są punktem wyjścia do dalszych rozważań związanych z bardziej szczegółowymi dociekaniami uwzględniającymi: datę budowy domu, indywidualne liczby Kua mieszkańców, projektu domu oraz kształtu działki. Warto pamiętać, że konsultację feng shui powinno się rozpocząć już na etapie wybierania działki.

Zobacz także: Feng shui: kolory i remedia w sypialni

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...