Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Dom jednorodzinny - elewacja z klinkieru. Fot. MS więcej niż OKNA / MS więcej niż OKNA
Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Jak wybudować dom marzeń, który spełnia nasze wymagania technologiczne i który nie pogrąży nas finansowo? Nieplanowane wydatki, które pojawiają się podczas budowy domu wynikają najczęściej z błędów popełnianych podczas budowy. Konieczność przedłużenia prac budowlanych, wzrost cen materiałów budowlanych lub zmiany w projekcie to tylko niektóre czynniki, które mogą opóźnić zakończenie budowy. Aby nie zwariować i zmieścić się w zaplanowanym budżecie, zanim przystąpimy do budowy warto sporządzić kosztorys do każdego z poszczególnych etapów budowy.

Projekt

Jeśli nie chcemy przepłacić, powinniśmy wybrać projekt gotowy – są one znacznie tańsze, niż projekty wykonywane na indywidualne zamówienie. Mniejsze koszty to także wybór „oszczędnego projektu”. Projekt domu, który nie generuje dodatkowe kosztów to taki, który jest zwarty i nie posiada dodatkowych balkonów oraz piwnicy. Tak jak w innych rozwiązaniach, tak samo w przypadku projektu sprawdza się powiedzenie, że: „proste rozwiązanie są najlepsze”.

Zobacz także: Budowa domu – Formalności

Skomplikowany kształt dachu, z dużą liczbą połaci dachowych i załamań jest znacznie droższy, niż prosta i zwarta konstrukcja np. dach dwuspadowy.

Bryła budynku powinna być zwarta, najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów (np. związanych z ogrzewaniem nie wykorzystywanych części budynku). Wybierając konkretny projekt bardzo ważne jest, aby dokładnie zastanowić się co powinien zawierać, i jaki metraż będzie nam faktycznie potrzebny.

W Polsce wyraźna jest tendencja do  wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA - Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Zobacz także:  Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku


Najlepszy czas na podejmowanie decyzji i zakupu

Największą część kosztów budowy domu stanowią materiały, dlatego też to od ich zakupu i wyboru technologii w dużym stopniu zależeć będzie, jakie będą ostateczne koszty budowy domu. Zanim wybierzemy technologię, wg której będziemy budować dom sprawdźmy ceny materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Zwracajmy także uwagę na parametry techniczne, wymiary oraz okres gwarancji danego materiału produkowanego przez różnych producentów.

Zobacz także: Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Należy również pamiętać o tym, że najtańsze rozwiązania i materiały, niestety mogą okazać się tylko pozornym zyskiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę niską jakość materiałów budowlanych i problemy, które mogą się pojawić, wprawdzie może okazać się, że mniej zapłacimy za materiały, ale poniesiemy dodatkowe koszty związane z naprawą powstałych szkód.

Jeśli kupimy materiały, a w między czasie okaże się, że nie spełniają one naszych oczekiwań może okazać się, że ich wymiana będzie niemożliwa albo bardzo kłopotliwa.

Często też nie przemyślane wydatki mogą pojawić się później – podczas użytkowania domu. Dlatego też warto jeszcze na etapie planowania wziąć pod uwagę koszty związane z ogrzewaniem – wybierając energooszczędne materiały lub energooszczędny system ogrzewania.

Różnica w cenie okien i bardzo dobrej izolacji cieplnej może zwrócić się w postaci niższych rachunków już po 7 latach.

Nie należy zapomnieć  także o okresie gwarancji i jaj jakości. Jeśli kupimy materiały u pewnego producenta możemy mieć pewność, że w razie otrzymania wadliwej partii, to producent pokryje koszty związane z wymianą.  

Chcą oszczędzić na zakupie materiałów budowlanych, warto nabyć je poza sezonem. Kupno materiałów w okresie zimowym jest najlepszym rozwiązaniem, tylko w tym okresie możemy kupić produkty dobrej jakości za niewielkie pieniądze.

Podczas budowy domu powinniśmy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, w której będziemy mieszkać przez wiele lat a nie przemyślane zakupy może płacić latami. 

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...