Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Krzysztof Kowalski
rozwiń więcej
Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć / Shutterstock / ShutterStock
Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć. Ściany wewnętrzne możemy otynkować lub wygipsować. Kolejno możemy zdecydować się na malowanie, tapetowanie, obkładanie drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi, tworzywem sztucznym a nawet płytami z korka.

W zależności od rodzaju ścian wewnętrznych i od tego z jakich materiałów zostały wykonane, zależeć będzie sposób wykonania wykończenia oraz jego ew. montaż. Pod większość materiałów wykończeniowych wymagana jest równa powierzchnia, w związku z tym będziemy musieli wykończyć ścianę tynkiem lub ją wygładzić. Materiały wykończeniowe ścian wewnętrznych powinny być dopasowane do wnętrza nie tylko ze względu na estetykę, ale także na funkcję pomieszczenia w jakim chcemy zastosować dany materiał.

W pomieszczeniach mokrych takich jak łazienka czy kuchnia stosujemy materiały o wyższej odporności na wilgoć. Dlatego też w tych pomieszczeniach często stosujemy ceramikę lub kamień, rzadziej farby i tapety, choć na rynku są tapety i farby, które świetnie sprawdzają się w wilgotnych warunkach.

Tynki

Tynki, w zależności od rodzaju materiału z jakiego ściany zostały wykonane, mogą być tradycyjne bądź cienkowarstwowe. Tynk wyrówna nam ściany i stworzy idealne warunki dla podkładu pod farby, tapety i inne okładziny. Na ściany wykonywane z materiałów o gładkiej powierzchni (np. beton komórkowy) nakłada się tynki cienkowarstwowe o grubości kilku milimetrów. Natomiast, ściany wykonywane np. z cegieł lub innych podobnych materiałów nie pozwalających na dużą dokładność podczas murowania, tynkuje się tynkami tradycyjnymi, których grubość mieści się w przedziale 1,5–2 cm.

Zobacz także: Tynki dekoracyjne

Zobacz także: Czym jest tynk japoński?

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się tynki dekoracyjne. Pozwalają one na uzyskanie ciekawych wzorów i struktur na powierzchni ściany. Są łatwe w nakładaniu i można je stosować tylko na fragmencie ściany całkowicie zmienia wystrój wnętrz.


Tapety, malowanie

Malowanie ścian jest najpopularniejszą metodą wykończenia ścian wewnętrznych, jest estetycznym rozwiązaniem a do tego tanim. Dostępność wielu barw farb, pozwala nam dowolnie wykańczać nasze wnętrze. Niestety malowane ściany, po kilku latach tracą swój pierwotny wygląd i należy je ponownie odmalować, co wiążę się z małym remontem.

Zobacz także: Co wybrać: tapety natryskowe czy tradycyjne?

Przystępując do malowania, farby należy dobierać w zależności od pomieszczenia, w którym będą stosowane. Do kuchni czy łazienki poleca się stosowanie farby lateksowej, jest ona odporna na wilgoć i zabrudzenia.
Powraca moda na tapetowanie ścian oraz powszechne staje się stosowanie fototapet. Tapety są trwałym wykończeniem ścian wewnątrz pomieszczeń, poza tym dostępne są w setkach wzorów i kolorów są w miarę proste w przyklejeniu. Za pomocą tapet za nie duże pieniądze i przy niewielkim nakładzie pracy, możemy zmienić nasze wnętrze na styl retro czy nowoczesny.

Drewno na ścianach wewnętrznych

Drewno w domu, nadaje wnętrzu ciepła i elegancji. Powszechnie stosowana jest boazeria, modne są także okładziny z drewna naturalnego czy płyty z korka. Drewno naturalne można łączyć w pomieszczeniach z tynkami lub kamieniami naturalnymi. Stosowanie drewna na ścianach wewnętrznych, choć nie należy do najtańszych, to korzystnie wpływa na termoizolację pomieszczenia i jego izolacyjność akustyczną. Odpowiednio zabezpieczone drewno o dużej twardości i, możemy stosować w pomieszczeniach mokrych, na przykład w kuchni i łazience.

Zobacz także: Jak zaaranżować wnętrze gabinetu przy użyciu drewna?

Kamień na ścianach wewnętrznych

Kamień stosowany w mieszkaniach stosuje się głównie w pokojach dziennych i korytarzach, poza tym nadaje on wnętrzu elegancji i nadzwyczajnego charakteru. Najczęściej stosowanym rodzajem kamienia we wnętrzach są piaskowce, wapienie lub okładziny imitujące te kamienie.

Zobacz także: Jak wykorzystać kamień we wnętrzu?

Zobacz także: Jak wykończyć ściany przy użyciu kamienia?

Ceramika na ścianach wewnętrznych

Najczęściej, okładzinę ścian z płytek ceramicznych stosuje się w łazienkach i kuchniach. Płytki ceramiczne są odporne na wilgoć, wodę oraz łatwo je utrzymać w czystości. Płytki ceramiczne występują w wielu rozmiarach, kolorach i fakturach. Dzięki temu mamy praktycznie nieograniczone możliwości w kreowaniu wnętrza.

Zobacz także: Zastosowanie cegły we wnętrzach

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...