Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
rozwiń więcej
Klinkierowe ogrodzenie - efekt końcowy. fot. Röben / Röben
Prowizoryczne ogrodzenie nie jest najlepszym rozwiązaniami jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad wykonaniem murowanego ogrodzenia.

Murowane ogrodzenie jest nie tyko bezpieczne ale i trwałe. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem klinkieru, jest to materiał mało nasiąkliwy oraz odporny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Ogrodzenie z klinkieru przez długi czas nie będzie wymagało żadnych prac naprawczych ani konserwacyjnych, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonane.

Fundamenty

Zanim przystąpimy do wykonania ogrodzenia, należy je wytyczyć w terenie. Kiedy wiemy już, którędy będzie przebiegać, można przystąpić do jego wykonywania. Budowę ogrodzenia zaczynamy, od wykonania wykopu pod fundament. Rodzaj fundamentu, zależy od wykonywanego ogrodzenia. Jeśli będziemy murować tylko same słupy – wtedy wykonujemy wykop tylko pod stopy fundamentowe, jeśli natomiast ogrodzenie będzie miało podmurówkę – musimy wykonać większy wykop – pod ławę fundamentową. Fundament pod ogrodzenie klinkierowe powinien być dość głęboki. W przypadku wykonywania fundamentu w gruncie wysadzinowym, zaleca się jego posadowienie poniżej poziomu przemarzania. W zależności od regionu, jest to od 80 do 140 cm. W gruntach niewysadzinowych, wystarczy fundament na głębokości 60 cm. Szerokość fundamentu nie powinna być mniejsza jak grubość muru.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Izolacja pozioma a układanie pierwszych cegieł

Aby nie dopuścić do uszkodzenia ogrodzenia i uchronić je przed niszczącym działaniem wilgoci, tuż przed murowaniem, na fundamencie należy wykonać izolację poziomą. Możemy ją wykonać z papy lub masy bitumicznej.
Rozpoczynając układanie cegieł, należy zacząć od narożników i kolejno przesuwać się w kierunku środka, wypełniając przestrzenie pomiędzy narożnikami. Układając elementy ogrodzenia, należy mieszać ze sobą cegły z różnych palet. Wynika to z tego, że są one niejednorodnie kolorystycznie i poszczególne partie mogą różnić się od siebie w niewielkim stopniu. Wykorzystując cegły z różnych palet, unikniemy przejściowych różnic w kolorystyce naszego ogrodzenia.

Odpowiednia zaprawa i ochrona przed wilgocią pomoże zapobiec wykwitom

Ważne jest, aby podczas murowania stosować zaprawę przeznaczoną specjalnie do klinkieru.
Bardzo ważne jest, aby stosowana zaprawa miała właściwą konsystencję, którą możemy uzyskać trzymając się zaleceń producent podczas jej przygotowywania. Użycie niewłaściwej zaprawy może przyczynić się m.in. do powstawania wykwitów. Ponadto, jeśli także fugi zostaną wykonane nieprawidłowo, może wiązać się to z późniejszym pojawieniem się nieestetycznych, białych zacieków na powierzchni ogrodzenia. Istotnym etapem prac, który pozwoli uniknąć nam wykwitów jest ochrona przed wilgocią, która istotna jest zarówno przed murowaniem jak i w trakcie wykonywania prac. Zważywszy na czas wiązania samej zaprawy, powinniśmy nie dopuścić do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Możemy to zrobić umieszczając cegły na paletach i przekrywając je folią.

Przęsła

Ogrodzenie można wykonać z klinkieru w całości lub łączyć je z innymi materiałami np. z drewnem.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie metalowych przęseł pomiędzy klinkierowymi słupkami. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania specjalnych zasad montażu np. przy pomocy kołków rozporowych lub wmurowując je na specjalną zaprawę. Montowane przęsła powinny być osadzane na przegubach, tak aby umożliwić im rozszerzalność cieplną.

Zobacz także: Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Słupki

Po wymurowaniu słupka, pustą przestrzeń w jego wnętrzu należy zazbroić prętami i wypełnić betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa do klinkieru. Słupki, wykończyć możemy specjalnymi kształtkami klinkierowymi z betonowym rdzeniem. Kształtki niejednokrotnie mają formę stożka, pozwala to na szybkie odprowadzenie wilgoci, która może wniknąć do słupka lub przyczynić się do powstawania wykwitów. Elementy wykończeniowe słupków muruje się stosując klej elastyczny.

Fugowanie

Zanim rozpoczniemy ostatni etap prac jakim jest fugowanie, należy trochę odczekać. O tym, kiedy rozpocząć fugowanie powinien zadecydować fachowiec określając wilgotność muru i warunki atmosferyczne. Fugi należy wypełnić specjalną zaprawą do klinkieru, przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta.
Zaleca się wykonywanie pełnej spoiny, dopuszczalne jest także wykonywanie fugi wypukłej lub wklęsłej, pod warunkiem, że ich brzegi będą stykały się z krawędzią cegieł. Nie zaleca się murowania na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ może się w nich zbierać woda. Słupków nie powinno się fugować w czasie złych warunków pogodowych w tym opadów deszczu lub śniegu oraz poniżej temperatury 5°C.

Po zakończeniu prac murarskich

Po zakończeniu morowania, ogrodzenie powinno być chronione jeszcze przez co najmniej 7 dni. Całkowity czas wiązania zaprawy trwa 4 tygodnie. W tym czasie, należy zabezpieczyć mur przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, w tym także temperaturą powyżej 30°C.
Wykonanie ogrodzenia bardzo często wiąże się też z montażem bramy. Choć oba te przedsięwzięcia się łączą, montaż bramy powinien odbywać się niezależnie. Obciążenie dynamiczne powstające przy przesuwaniu bramy mogą spowodować naprężenia mogące spowodować popękanie fug oraz cegieł.
Na samym końcu, po wykonaniu całego ogrodzenia, zaleca się otoczeniem go specjalną opaską żwirową.

Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...