W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Katarzyna Mazurek
rozwiń więcej
Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

Dachy płaskie to dachy o nachyleniu nie większym niż 5°, czyli około 10%. Z dachów o małym nachyleniu woda spływa w dłuższym czasie, dlatego istnieje ryzyko jej wnikania w strukturę dachu. Powoduje to duży nacisk na prawidłowo wykonane i skuteczne rozwiązania odwodnienia jego powierzchni.

Odwodnienie przy zastosowaniu rynien

Dachy płaskie mogą być jedno-, dwu- czy nawet czteropołaciowe. Ściany, nad którymi nie ma połaci, wykonuje się wyższe – wystające ponad dachy. Zapobiega to zaciekaniu wody z dachu po ścianach. Montaż rynien, odbywa się na najniższych krawędziach dachu. Nie jest to jednak zawsze takie proste. Dachy płaskie rzadko kiedy posiadają okap. Montaż rynien jest w tedy dość utrudniony, ponieważ nie ma miejsca na zamontowanie haków. Inaczej jest w przypadku gdy ściany wykończone są gzymsem. Taki, estetyczny element często jest wykonywany w przypadku budynków z dachem płaskim. Wtedy, rynny bez problemu można zamontować na gzymsie. Innym rozwiązaniem jest wykonanie rowka na końcu połaci i niskiej osłony, chroniącej przed przelewaniem się wody. Takie żłobienia pełnią taka samą funkcję jak rynny, tyle tylko, że ich nie widać. 

Odwodnienie wewnętrzne

Innym rozwiązaniem wykonania odwodnienia dachu jest zastosowanie miejscowych odpływów na powierzchni dachu. Woda spływa wtedy do podpowierzchniowego układu odprowadzającego, który połączony jest z rurą spustową. Wpusty montuje się równomiernie na całej powierzchni wymagającej odwodnienia, w miejscach najniżej położonych. Miejsca takie są specjalnie zaprojektowane, przez zastosowanie spadków. Woda wpływając przez wpusty przedostaje się przez warstwy konstrukcji dachu do rur odprowadzających ją do odpływu, który umieszczony jest na zewnątrz budynku lub w jego wnętrzu, np. w pobliżu innych rur kanalizacyjnych. Odwodnienie wewnętrzne może być tradycyjne, o działaniu grawitacyjnym lub podciśnieniowe. Stosuje się wtedy specjalne wpusty, które przy dużym natężeniu przepływu odcinają dopływ powietrza do rur, powodując większą prędkość przepływu wody. Rodzaje wpustów zależne są od rodzaju i konstrukcji dachu. Inne są do dachów płaskich wykorzystywanych jako taras, a inne np. przy dachach zielonych. Po pierwsze muszą być tak ukształtowane by nikt się o nie potknął, po drugie zaś muszą posiadać zabezpieczenia przed wpadaniem liści i gałęzi. Wpusty dachowe mogą być wykonywane jako podgrzewane lub nie. Podgrzewane, tzw. „ciepłe” wyposażone są w specjalne grzałki, zapobiegające zatykaniu się przez lód i śnieg. 

Wpusty powinny być szczelnie połączone z warstwą hydroizolacyjną dachu.

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...