Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Daniel Dębczak
rozwiń więcej
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.
Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania, systematycznie niszcząc podstawy naszego domu. Zaprawa chroniąca ścianę, również będzie podciągać wilgoć i niszczyć ją w ten sam sposób. Zabezpieczeniami fundamentów są: hydroizolacja oraz termoizolacja. Termoizolacja, jest szczególnie ważna w przypadku budynków podpiwniczonych, w których poziom posadzki znajduje się poniżej poziomu terenu.

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

Hydroizolację układa się w formie mineralnych wypraw izolacyjnych albo z materiałów pochodzenia bitumicznego, które są częściej stosowane ze względu na swoją trwałość i względnie łatwy montaż. Masy jednoskładnikowe są bardziej wrażliwe na temperaturę i wilgotność powietrza, co uniemożliwia szybkie zasypywanie fundamentów poprzez dłuższy czas wiązania, dlatego bardziej polecane są masy dwukomponentowe. Materiały pochodzenia mineralnego charakteryzują się dużą sztywnością i możliwością powstawania naprężeń skurczowych, więc na wykonanie izolacji fundamentów częściej stosuje się bitumy, które są bardziej elastyczne.

Zobacz także:  Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Przed położeniem izolacji, należy najpierw zagruntować izolowaną powierzchnię. Materiały przeznaczone do gruntowania, powinny gwarantować przyczepność tworzywa izolującego oraz wiązanie pyłu, który występuje na powierzchni muru. Powłoki bitumiczne nakłada się w dwóch warstwach za pomocą szpachlowania, natrysku lub malowania ręcznego. Przed przystąpieniem do nakładania pierwszej warstwy hydroizolacji, należy metodą szpachlowania wyrównać podłoże i je zagruntować. Ze względów technologicznych należy, podczas aplikacji drugiej warstwy izolacji, pamiętać o zachowaniu wymaganego przez producentów okresu karencji. Grubość powłoki zależy od stosowanego materiału hydroizolacyjnego oraz technologii, przykładowo dla wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego wynosi ona zwykle około 4-5 mm. Stosując tego typu hydroizolację, trzeba pamiętać, że temperatura podłoża i powietrza powinny wynosić co najmniej +5°C. Przed wyschnięciem powłoki izolacyjnej koniecznie też należy wykluczyć działanie mrozu i obciążenie wodą.

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Zabezpieczanie powłok izolacyjnych podczas ich nakładania polega na ich ochronie przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, np. przez nałożenie folii. Niezabezpieczone izolacje należy chronić przed obciążeniami, np. przez materiały budowlane, sprzęt i rusztowania, czy spiętrzoną wodą. Podczas schnięcia izolacje trzeba także zabezpieczyć przed działaniem mrozu - np. stosując nadmuch ciepłego powietrza. W tym przypadku nie wolno stosować otwartego ognia i promieni podczerwonych. Powłok bitumiczne należy chronić przed substancjami dla nich szkodliwymi tj. smary, paliwa, rozpuszczalniki lub oleje szalunkowe.

Nieruchomości
Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...