Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
rozwiń więcej
Dachówki ceramiczne są najczęściej w kolorze czerwonym, produkowane są z gliny wypalanej w piecu. Są bardzo popularne, a ich montaż jest prosty dzięki wyprofilowanym zamkom. Zamki poprawiają szczelność dachówki i ułatwiają łączenie.

W zależności od typu dachówki inny będzie sposób jej układania.

Karpiówki

Są to dachówki płaskie i dość gęsto ułożone. Dzięki temu woda nie będzie pod nie wpływać, ale tylko kiedy dach będzie mieć duży spadek. Dachówki zaczepia się na łacie za pomocą wyprofilowanych dolnych powierzchni. Są pokryciem typu ciężkiego. Można je układać tak, aby tworzyły łuskę lub koronkę.

Dachówka typu mnich – mniszka

Mniszki to te części, które tworzą na dachu „rynnę”, a mnichów używa się do powstania tzw. garbów. Mocuje się je do łat za pomocą klamer i drutów. Jest to pokrycie bardzo szczelne, ale zarazem pracochłonne i drogie.

Dachówki zakładkowe

Są to dachówki z bocznymi zamkami. Układa się je pojedynczo. Mają wiele wzorów i powinny na siebie nachodzić (dach będzie szczelniejszy!). Na ich spodniej części są zaczepy, które układając trzeba zahaczać o łaty. Najlepiej pasują do dachów o średnim nachyleniu. Popularne rodzaje dachówek zakładkowych to, m.in: marsylka, romańska, portugalska oraz rzymska.

Esówka (holenderka)

Dachówki te nie mają zaczepów, ale ich profil ułatwia zakładanie (mają kształt litery S – stąd nazwa).
Ten profil wymaga układania ich zawsze od prawej strony.

Zalety

• Trwałość (mogą wytrzymać nawet 100 lat),
• Można je szybko wymyć (czasami wystarczy jedynie woda pod ciśnieniem),
• Są niepalne,
• Odporne na zmiany temperatur,
• Dobrze tłumią hałas.

Wady

• Brudzenie się – dachówki ceramiczne mają tendencję do pokrywania się brudem, mchem i innymi roślinkami.
Można jednak spowolnić ten proces poprzez pokrycie dachówki specjalnym impregnatem. Niektóre z rodzajów można zakupić już zabezpieczone w ten sposób.
• Pamiętaj, że dachówki ceramiczne są ciężkim materiałem, więźba (drewniany szkielet dachu przenoszący obciążenia z pokrycia dachowego) musi być więc mocna.

W związku z tym nie wymieniaj pokrycia lekkiego, takiego jak blachodachówka, na dachówkę bez konsultacji z projektantem. Może się bowiem okazać, że więźba będzie wymagała wzmocnienia.

• Są droższe niż inne dachówki.

Polecamy: Kilka słów o dachach

Inne cechy

• W zależności od modelu i sposobu ułożenia dachówki, jej metr kwadratowy waży 40-75 kg.
• Dachówki ceramiczne są polecane do stosowania na dachy o kącie nachylenia połaci od 16 do 45°.

• Przed zakupem dokładnie sprawdź czy w dachówce nie ma żadnych ubytków, rys, wybrzuszeń i pęcherzy.
• Dachówki muszą posiadać minimum jeden zaczep.

Czytaj także: Rynny w konstrukcji dachu

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...