Kraków: "wielka płyta" wraca do łask?

Jarosław Mikołaj Skoczeń
rozwiń więcej
Kraków: wielka płyta wraca do łask? / Fotolia / Fotolia
Mieszkania z wielkiej płyty pokrywają dużą cześć powierzchni miast Polski. Mimo iż technologicznie nie dosięgają nowoczesnym budynkom, to nie brakuje na nie nabywców. W Krakowie ceny za nie często są wyższe niż za te w budynkach młodszych wiekiem.

Mieszkania z wielkiej płyty to technologicznie inna epoka niż obecna

Łatwo się domyślić, że gdybyśmy nie byli ograniczeni możliwościami finansowymi, wówczas nasze wybory nieruchomości mogłyby być zupełnie inne. Istotną cechę stanowi wiek bloku w którym znajduje się wymarzone lokum. Dlaczego?

- Przede wszystkim dlatego, że sama data wzniesienia budynku mówi już wiele o tym, w jakiej technologii został wzniesiony. Przed II wojną światową i jeszcze do lat 60-tych budulec często stanowiły cegły. Z kolei wielka płyta była najbardziej popularna w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Jako inwestorzy dominowały wówczas spółdzielnie mieszkaniowe - tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Te instytucje dominowały w polskiej mieszkaniówce jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Rozwój rynku deweloperskiego z prawdziwego zdarzenia należy datować dopiero na połowę pierwszej dekady obecnego stulecia.

Współcześnie deweloperzy budują zupełnie inaczej, niż robiły to wcześniej spółdzielnie mieszkaniowe. Oprócz samej technologii wiek budynku może dużo powiedzieć o lokalizacji i otoczeniu budynku. Jaka jest dostępność komunikacji miejskiej, jak daleko jest do szkoły i przedszkola, czy w pobliżu znajduje się apteka, sklep spożywczy itp.

Starsze osiedla to zwykle te lepiej skomunikowane, na których jest już dostępna infrastruktura socjalna. Te cechy przekładają się na zainteresowanie kupujących, a przez to na cenę nieruchomości.

W Krakowie wielka płyta na fali

Sprawdziliśmy jak przedziały kondygnacji są wyceniane w zależności od wieku budynku. Najwyższa średnia cena za mieszkania usytuowane na kondygnacjach od parteru do drugiego piętra została odnotowana dla lokali wzniesionych przed 1970 rokiem. Średni koszt zakupy takiego lokum wynosił 12 510 zł za jeden mkw. użytkowej powierzchni mieszkaniowej. W przypadku pięter od 3 do 5 również przeciętnie najdroższe były te sprzed 1970 roku (11 901 zł/mkw.). Wyższe kondygnacje, te od 6 do 10 piętra oraz te od 11 piętra w górę osiągały najwyższe ceny w przypadku najmłodszej tkanki mieszkaniowej. Odpowiednio 12 009 zł/mkw. i 12 730 zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w Krakowie

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...