Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Dom na południu Europy można kupić taniej niż mieszkanie w Polsce / Shutterstock

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

Z najnowszej analizy danych Grupy Morizon-Gratka wynika, że Polacy coraz śmielej rozglądają się za mieszkaniami i domami na południu Europy. Klientów przyciągają atrakcyjne ceny - np. w bułgarskim Burgas mediana to 5 578 zł/m², czyli o połowę mniej niż we Władysławowie - oraz atrakcyjna lokalizacja i klimat. Domy i apartamenty w regionach z połączeniami lotniczymi z Polski coraz częściej stają się realną alternatywą nie tylko dla inwestorów, ale też osób szukających nowego miejsca do życia.

Mieszkanie na południu Europy: marzenie nie tylko zamożnych Polaków

O posiadaniu domu lub apartamentu w miejscu, gdzie nawet zimą świeci słońce i jest ciepło, marzą nie tylko najzamożniejsi, ale także ci, którzy rozważają zmianę stylu życia, przeprowadzkę lub inwestycję pod wynajem sezonowy.
Trend ten wzmacnia rosnąca zamożność społeczeństwa oraz coraz większa przystępność cenowa zagranicznych nieruchomości. W wielu przypadkach koszt zakupu mieszkania lub domu w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji porównywalny jest z cenami obowiązującymi w dużych polskich miastach.

Spośród stolic sześciu analizowanych krajów południowej Europy najniższe ceny mieszkań na rynku wtórnym odnotowano w Sofii - mediana cen ofertowych metra kwadratowego wynosi tam 9 417 zł. Wyższe stawki, ale wciąż niższe niż w Warszawie (16 970 zł/m²), obowiązują w Atenach (12 066 zł/m²) i Zagrzebiu (15 050 zł/m²).
Zdecydowanie droższe od stolicy Polski są natomiast stolice takich krajów jak Włochy, Hiszpania i Portugalia: w Rzymie mediana wynosi 20 210 zł/m², w Madrycie 25 800 zł/m², a w Lizbonie - 24 385 zł/m².

Mieszkanie na południu Europy: nadmorskie lokalizacje bardziej przystępne cenowo

Chociaż stolice pełnią funkcje administracyjne, gospodarcze i kulturalne, nie są one głównym celem polskich nabywców.
Z analizy zapytań w serwisach Grupy Morizon-Gratka wynika, że znacznie większą popularnością cieszą się mniejsze miejscowości - zwłaszcza nadmorskie - oferujące nie tylko niższe ceny, ale też bliskość plaż i klimat. Kluczowym atutem okazuje się też bliskość lotnisk obsługujących połączenia z Polski.

Do najczęściej wyszukiwanych przez Polaków lokalizacji w Hiszpanii należą Barcelona i Alicante wraz z okolicami. O ile w stolicy Katalonii mediana cen ofertowych mieszkań wynosi 21 595 zł/m², o tyle w Alicante kształtuje się na poziomie 11 936 zł/m² - znacznie mniej niż w polskich kurortach takich jak Sopot (18 722 zł/m²) czy Kołobrzeg (13 538 zł/m²).
Ceny zbliżone do tych sopockich spotkać można w portugalskim Porto, gdzie mediana wynosi 18 804 zł/m². Znacznie droższe są natomiast nadmorskie lokalizacje Chorwacji. W Dubrowniku, słynnym z filmowych plenerów z „Gry o Tron” czy „Gwiezdnych Wojen”, mediana cen ofertowych mieszkań sięga aż 27 606 zł/m², a w równie popularnym Splicie - 21 930 zł/m².

Ani książka Roberta Ludluma „Przesyłka z Salonik”, ani film „Egzekutor” z Antonio Banderasem, kręcony na ulicach Salonik, nie sprawiły, że drugie co do wielkości miasto Grecji zyskało równie silną rozpoznawalność jak Dubrownik czy Split.
Dzięki temu Saloniki pozostają jedną z bardziej dostępnych cenowo opcji: mediana cen ofertowych wynosi tam 12 083 zł/m² - mniej niż w Gdańsku (14 109 zł/m²) czy Gdyni (12 602 zł/m²).

Dom na południu Europy tańszy niż kawalerka w Polsce?

Jeszcze bardziej przystępne cenowo są nieruchomości w mniejszych miejscowościach i wioskach, położonych z dala od głównych szlaków turystycznych. Wśród hiszpańskich ofert sprzedaży domów nie brakuje takich, których ceny są niższe niż średnia cena kawalerki w Warszawie (ok. 568 000 zł) czy w Krakowie (ok. 535 000 zł).
Atrakcyjne cenowo pozostają również nieruchomości w Bułgarii - np. w nadmorskim Burgas mediana cen ofertowych mieszkań wynosi 5 578 zł/m², czyli o połowę mniej niż we Władysławowie (11 510 zł/m²). Ponadto dostępnych jest tam wiele domów oferowanych w cenie nieprzekraczającej 100 000 euro (ok. 430 000 zł). Wybór jest szeroki - można przebierać w ofertach.

Na stronach serwisów Morizon.pl i Gratka.pl oprócz nieruchomości w Polsce użytkownicy mogą znaleźć ponad 430 000 ofert nieruchomości z 41 innych krajów (m.in. Niemiec, Francji, Hiszpanii, Cypru i in.). Wśród nich ok. 100 000 to oferty wynajmu, a ponad 330 000 to oferty sprzedaży mieszkań, domów, działek i nieruchomości komercyjnych.
Z analizy zapytań unikalnych użytkowników serwisów Grupy Morizon-Gratka wynika, że w sprawie mieszkań i domów oferowanych do sprzedaży w sześciu krajach - Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech - każdego miesiąca kontaktuje się z oferentami kilka tysięcy osób. Tylko w kwietniu 2025 roku zapytania o oferty zlokalizowane w tych państwach wysłało ponad 7 tys. osób, a w całym 2024 roku - niemal 70 tys. Zdecydowana większość (76%) dotyczyła mieszkań i apartamentów, natomiast 24% - domów.

Nieruchomości
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości
09 maja 2025

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

pokaż więcej
Proszę czekać...