Rynek nieruchomości w Lublinie - popularne duże mieszkania

Najpopularniejsze mieszkania w Lublinie to te trzy i czteropokojowe o metrażu ok. 80 mkw. Inwestorzy najchętniej kupują mieszkania w południowo-zachodnich dzielnicach miasta.

Trzy i czteropokojowe mieszkania o metrażu sięgającym nawet 80 mkw. cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Lublina. Klienci chętnie kupują je zwłaszcza w południowo-zachodnich dzielnicach miasta. Na popyt może wpływać dobra opinia o tej części Lublina oraz aktualna sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych.

Zauważyliśmy ostatnio znaczącą zmianę preferencji klientów. Wcześniej oglądali przeważnie mieszkania o metrażu w granicach 50 mkw. Teraz są zainteresowani większymi, nawet 80-metrowymi lokalami – mówi Ewa Starownik z biura lubelskiego dewelopera Willowa II. – Wśród tych osób przeważają rodziny z dziećmi. Jednak o większe metraże niż do tej pory pytają też rodzice, którzy chcą kupić mieszkanie dla studiującego dziecka oraz klienci zainteresowani  mieszkaniami pod wynajem.

Obserwacje deweloperów potwierdzają pośrednicy. – Kiedyś klienci szukali głównie mieszkań dwupokojowych i kawalerek. Teraz pytają o  trzy i czteropokojowe lokale – mówi Marcin Rogowski  z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie.

Nie brakuje nawet chętnych na duże lokale w tych inwestycjach, które są dopiero na etapie przygotowywania. – Przy ul. Jantarowej w Lublinie, czyli w nowej części dzielnicy Węglin, chcemy niebawem zbudować osiedle Leśne Zacisze. Klienci już teraz rezerwują tutaj mieszkania. Najczęściej wybierają 75-metrowe, składające się z czterech pokoi i aneksu kuchennego bądź odrębnej kuchni – mówi Ewa Starownik.

Jednak metraż nie jest jedyną rzeczą, która przyciąga klientów. – W przypadku południowo-zachodnich dzielnic Lublina, takich jak Czuby i Węglin, zainteresowanie dużymi mieszkaniami może się wiązać z dobrą opinią, jaką cieszy się ta część miasta. Obie dzielnice są uważane za zadbane. Klienci doceniają ich dobrą infrastrukturę i nowoczesny wygląd. Inwestują więc chętnie w duże mieszkania, zarówno na własny użytek, jak i pod wynajem – tłumaczy Marcin Rogowski.

Nie bez znaczenia są również kwestie związane z dostępnością kredytów mieszkaniowych. – Na popyt może też wpływać fakt, że od przyszłego roku minimalna wysokość wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt wzrośnie dwukrotnie, z pięciu do dziesięciu procent. Osoby zainteresowane zakupem może to skłaniać do podejmowania szybszych decyzji. Poza tym, raporty z rynku wskazują, że kredyty hipoteczne od lat nie były tak tanie, jak teraz. To również może zachęcać do kupowania – ocenia Marcin Rogowski.

Zobacz także:  Koszt najmu w Polsce to 1/3 naszych zarobków

Zobacz także: Czym deweloperzy zachęcają nas do zakupu mieszkań?

Źródło: willowa2.pl

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...