Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

ceny mieszkań cena mieszkania cena za m2 miasta w polsce prognoza 2024 / Ceny mieszkań - miasta w Polsce, prognoza 2024 / ShutterStock

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Ceny mieszkań 2024 - największe miasta Polski

W czerwcu w 6 największych miastach Polski ceny sprzedaży mieszkań wzrosły o 0,5 proc. ujęciu m/m. To najniższy miesięczny wzrost od maja 2023 r. Ceny najszybciej rosły w Gdańsku – o 0,8 proc. m/m, a najszybciej spadały w Poznaniu –o 0,4 proc. m/m. Średnia cena 1 m2 mieszkania w całej Polsce wyniosła 11,7 tys. PLN, a w 6 największych miastach – 15,8 tys. PLN.

Średnia cena mieszkania w Polsce o 19% wyższa niż rok temu

W ujęciu rocznym ceny najszybciej rosły w największych miastach, a najwolniej w najmniejszych. W czerwcu 2024 r. średnia cena 1 m2 mieszkania w całej Polsce była o 19 proc. wyższa niż rok temu. Ceny rosły najszybciej w 6 największych miastach – średnio o 22 proc. r/r. Ceny najwolniej rosły w mniejszych miejscowościach – 14 proc. w miastach do 100 tys. mieszkańców oraz w miastach w przedziale 100-500 tys. mieszkańców.

Ceny za m2 mieszkania wyhamowały

Pomimo dużych wzrostów rocznych, w czerwcu ceny kontynuowały wyhamowywanie we wszystkich klasach miejscowości zaobserwowane w maju. W 6 największych miastach miesięczny wzrost cen mieszkań wyniósł 0,53 proc. m/m i był to najniższy miesięczny wzrost od maja 2023 r. i nieznacznie mniejszy od maja 2024 r. (0,55 proc.) W miastach od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców ceny nie zmieniły się w ujęciu m/m. W pozostałych segmentach wzrost cen w ujęciu m/m. nie przekroczył 1 proc.

 

Cena za m2 mieszkania - miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

 

Zmiany cen mieszkań - miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

Czerwiec 2024 r. to pierwszy miesiąc od dwóch lat, w którym w żadnym dużym mieście nie zanotowano wzrostu cen większego niż 1 proc. w ujęciu miesięcznym. Ceny ofertowe wzrosły o 0,8 proc. m/m w Gdańsku i we Wrocławiu, w Krakowie nie zmieniły się, a w Łodzi, Warszawie i w Poznaniu spadły o 0,2-0,4 proc. m/m.

Na duże wzrosty cen mieszkań w ujęciu rocznym wpłynęły głównie znaczne wzrosty obserwowane w drugiej połowie 2023 r. We wszystkich dużych miastach od czerwca do grudnia 2023 r. ceny wzrosły przynajmniej o 10 proc., najszybciej w Krakowie – 17,6 proc. i w Warszawie – 14,2 proc.

W pierwszym półroczu 2024 r. wzrost cen mieszkań jest niższy niż ten obserwowany w drugiej połowie 2023 r. Od początku 2024 r. ceny wrosły o więcej niż 5 proc. tylko w Warszawie. W Krakowie ceny mieszkań są wyższe o 2,2 proc. w porównaniu ze styczniem 2024 r.

 

Cena za m2 - największe miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

 

Zmiany cen za mieszkanie - największe miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

Popyt na kredyty mieszkaniowe 2024

Popyt na kredyty mieszkaniowe hamuje, ale dalej jest na wysokim poziomie. W maju 2024 r. liczba złożonych wniosków o kredyt mieszkaniowy wyniosła 27 tys. To spadek o 5 tys. w porównaniu z kwietniem. Spadek ten jest jednak niższy niż wcześniejsze oczekiwania analityków. Pomimo tego liczba złożonych wniosków o kredyt hipoteczny jest wyższa o 22 proc. niż w maju 2023 r., tuż przed uruchomieniem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, a także wyższa niż na jesieni 2022 r., a więc w okresie podnoszenia stóp procentowych. Równocześnie od początku 2024 r. aktywność na rynku budowy mieszkań jest wyższa niż w zeszłym roku, choć w marcu i kwietniu dynamika osłabła. W ciągu pierwszych 4 miesięcy roku rozpoczęto o 53 proc. więcej budów niż w analogicznym okresie w 2023 r. oraz wydano o 30 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie w 2023 r.

Ceny mieszkań w Polsce - prognozy 2024

W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego wyhamowania wzrostu cen mieszkań we wszystkich kategoriach miast w Polsce. Obserwowane osłabienie popytu konsumenckiego na zakup mieszkania, a także wyhamowanie wzrostu aktywności deweloperów daje nadzieję na stabilizację sytuacji na rynku sprzedaży mieszkań i niższe wzrosty cen w kolejnych miesiącach. Trzeba bowiem pamiętać, że obserwowane w I kw. 2024 r. uruchamianie przez deweloperów kolejnych projektów mieszkaniowych miało na celu wykorzystanie okresu dobrej koniunktury – wysokich wzrostów cen mieszkań przy trwającym wysokim zapotrzebowaniu na kredyt hipoteczny. Na obecny potencjał spowolnienia wzrostów cen w ujęciu miesięcznym wskazuje również ostatni odczyt Indeksu Nastrojów Deweloperów, według którego większość ankietowanych firm spodziewa się czasowej stabilizacji cen sprzedaży na obecnym poziomie. Na niski potencjał wzrostu cen wskazuje również wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce (jest ono jednym z najwyższych w Unii Europejskiej). Równocześnie, pomimo że wzrost wynagrodzeń w II kw. 2024 r. utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie to badania koniunktury sugerują, że przyszłe miesiące będą nieco słabsze pod względem wzrostu średnich płac w sektorze przedsiębiorstw.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Nieruchomości
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...