Pompa ciepła i kocioł na pellet z biomasy zamiast pieca gazowego? Nowa polityka energetyczna UE w Polsce

Pompa ciepła i kocioł na pellet z biomasy zamiast pieca gazowego? Nowa polityka energetyczna UE w Polsce / Shutterstock

W całej Unii Europejskiej od 2028 roku wszystkie nowe budynki muszą być zero emisyjne, a już od roku 2026 przykład mają dać budynki użyteczności publicznej. Państwa członkowskie zobowiązały się również, że w ciągu 7 lat ograniczą emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomów z 1990 roku. Planowane jest też stopniowe wycofywanie rozwiązań grzewczych na paliwa kopalne do 2035 roku. Czy Polska jest gotowa na te zmiany i w jakim stopniu wykorzystywana będzie energia odnawialna w nowej polityce naszego rządu?

Przez ostatnie dekady polska polityka energetyczna była budowana w oparciu o zewnętrzne dostawy gazu oraz własne zasoby węgla. Aktualnie rząd mówi o zmianie i chce iść w kierunku wykorzystania energii jądrowej. Co jednak z odnawialnymi źródłami energii, których mamy pod dostatkiem? - Posiadamy odpowiednią i dość zaawansowaną technologią, ponieważ nie brakuje nam rodzimych producentów kołów na biomasę, pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych, czyli mamy know-how. Na dodatek dysponujemy zasobami, które możemy wykorzystywać w ciepłownictwie – aktualnie nasz kraj jest jednym z wiodących producentów pelletu w całej Unii Europejskiej. Czemu tego nie wykorzystujemy? – pyta prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, dr Adam Nocoń.

Idzie nowe: biomasa podstawą polskiego ciepłownictwa?

Komisja Europejska i Parlament Europejski chcą zakazu montowania kotłów na węgiel, gaz ziemny i olej opałowy. W związku z tym mówi się o wprowadzeniu następnego podatku od ogrzewania gazem i węglem w kolejnych latach, a w konsekwencji całkowitego odejścia od paliw kopalnych. Wobec planowanych zmian udział alternatywnych źródeł energii ma znacznie wzrosnąć. 
Biomasa jest traktowana w UE jako paliwo zeroemisyjne. W dodatku pozwala unikać dodatkowych kosztów, które trzeba ponieść przy paliwach kopalnych. Powinniśmy wykorzystywać polskie zasoby, ponieważ jest to nasze naturalne bogactwo dające możliwość budowania stabilnej energetyki państwa – mówił podczas konferencji w Arłamowie Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Edward Siarka. 

W związku z trwającą wojną w Ukrainie i niepokojami na terenie Rosji koszt energii wzrósł w ostatnim czasie nawet o 45%, dlatego każdy kraj UE wkłada dużo wysiłku w pozyskiwaniu tańszych źródeł energii. Kluczowe jest wykorzystanie własnych zasobów i technologii. - Musimy mieć stabilne i polskie OZE, dlatego jestem zwolennikiem biomasy – przekonywał Minister Siarka i zauważył, że mając tak silną gospodarkę leśną, zamiast sami z niej korzystać wywozimy nasze naturalne bogactwo do Austrii czy Niemiec. 

Pompa ciepła i kocioł na pellet z biomasy

Eksperci twierdzą, że idąc za przykładem krajów skandynawskich najlepiej mieć dwa źródła ciepła, np. pompę ciepła oraz kocioł na biomasę. W Polsce jednym z najpopularniejszych urządzeń OZE jest kocioł na pellet, których dotąd zamontowano około 400 000. 

- Nasz kraj produkuje rocznie 1.800.000 ton peletu, co może zastąpić gaz, węgiel i olej w gospodarstwach domowych, dlatego nie dziwi mnie duże zainteresowanie tymi urządzeniami. Na dodatek przy dzisiejszym rozwoju technologii i stosowania odpowiednich filtrów emisja pyłu do atmosfery jest tak niska, że możemy tu mówić w zasadzie o zerowej emisyjności. Mamy zatem ekologiczne i niedrogie zasoby oraz gotowe rozwiązania na wyciągnięcie ręki. Dlaczego w takim razie polska gospodarka urządzeń OZE przeżywa kryzys – nie może zrozumieć dr Nocoń z IGU OZE. W koszyku energetycznym UE zaproponowano podwyższenie wiążącego celu w zakresie udziału OZE do 42,5 %. Być może to zmobilizuje polski rząd do szerszego korzystania z rodzimych zasobów naturalnych i rozwiązań opracowanych przez polskie firmy.

--- 

Źródło: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE zrzesza ponad 100 firm produkujących oraz dystrybuujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Izba zajmuje się przygotowywaniem projektów i aktów prawnych w zakresie funkcjonowania polskiej branży OZE i ochrony środowiska, współpracuje z organami władzy i administracji państwowej, a także promuje polski przemysł, rzemiosło i usługi w na rynku krajowym oraz na arenie międzynarodowej. J

Zobacz także: Biomasa 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...