Rynek nieruchomości - skutki podniesienia stóp procentowych

Quelle Locum
rozwiń więcej
Rynek nieruchomości - skutki podniesienia stóp procentowych / Fotolia
Dwukrotne podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej było zaskakujące, ale nie spowodowało rewolucji na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Może jednak nieść ze sobą różne konsekwencje. Jakie?

Galop cen na rynku mieszkaniowym w ostatnich miesiącach

Ostatnie kwartały na rynku mieszkaniowym obfitowały w podwyżki cen za własne „M”.  To jednak nie zniechęcało Polaków do ich nabywania. Wciąż niezaspokojony popyt na mieszkania oraz niskie stopy procentowe potęgowały decyzje o zakupie.

Zachęcały również do inwestowania w nieruchomości.

Rynek nieruchomości - kto kupuje najwięcej mieszkań

Według danych GUS średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania w Polsce wyniosła w II kwartale 2021 r.  5 112 zł. W największych aglomeracjach jest dużo drożej - Warszawa to dziś cena rzędu 12 486 zł/ m kw., Kraków - 10 793 zł/ m kw., Poznań - 8 177 zł/ m kw., Gdańsk - 10 207 zł/ m kw., a Katowice - 7 389 zł/ m kw.

- W tym momencie rynek jest bardzo rozgrzany, jednak nie uważam, że jesteśmy bliscy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Z moich obserwacji wynika, że dochodzi do rozwarstwienia rynku - ceny nieruchomości zaczynają nieco wymykać się przeciętnemu Kowalskiemu. Coraz więcej zakupów to transakcje inwestycyjne - mówi kierownik działu sprzedaży w spółce Quelle Locum.

Konsekwencje podniesienia stóp procentowych dla rynku nieruchomości

Rada Polityki Pieniężnej 6 października br. podniosła stopy procentowe z poziomu 0,1 proc. do 0,5 proc., by już niecały miesiąc później, dokładnie 3 listopada, znowu zdecydować się na ich zwiększenie. Tym razem do poziomu 1,25 proc.. W konsekwencji tych zmian część osób planujących zaciągnięcie kredytu prawdopodobnie dużo ostrożniej oszacuje swoje aktualne możliwości finansowe i lepiej zapozna się z możliwymi scenariuszami wzrostu wysokości raty. Obecna podwyżka może mocno oddziaływać na nastroje na rynku. Warto przy tym pamiętać, że inne fundamenty popytu, takie jak m.in. rosnące wynagrodzenia Polaków, niskie bezrobocie oraz brak bezpiecznej alternatywy lokowania posiadanych środków nadal się utrzymują.

Rynek mieszkaniowy – co go czeka w najbliższym czasie

Dla przyszłej sytuacji na rynku duże znaczenie będzie miało tempo i skala ewentualnych kolejnych podwyżek stóp procentowych aniżeli ich docelowy poziom.

- Obecnie stopa referencyjna nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Od marca 2015 roku wynosiła ona 1,5 proc. i warto podkreślić, że taka wysokość nie zatrzymała wówczas boomu na rynku mieszkaniowym - mówi Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w Quelle Locum.

Dodaje, że powodem wzrostu stopy procentowej jest walka NBP z rosnącą inflacją, a nie z boomem mieszkaniowym.

- Jeśli dzięki tym działaniom inflacja rzeczywiście zacznie spadać, to do mieszkaniówki powróci stabilizacja. Jeśli jednak będzie inaczej, to ludzie wciąż będą inwestować w nieruchomości, by chronić swoje pieniądze przed utratą wartości - dodaje Karolina Opach.

Jak kolejna podwyżka stóp procentowych wpłynie na ceny mieszkań?

Dotychczas na rynku mieszkaniowym wyróżnić można było trzy grupy nabywców. Pierwsza to osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby. Druga to profesjonalni inwestorzy posiadający duży kapitał, którzy kupują po kilka mieszkań w celach inwestycyjnych.  Natomiast trzecia grupa klientów to osoby, które nie mają żadnego doświadczenia na rynku, ale zgromadziły pewną ilość oszczędności i nie wiedzą co z nimi zrobić. Ci ostatni są grupą dużego ryzyka, która może nie być w stanie oszacować rentowności inwestycji.

 - Gdy stopy procentowe będą rosnąć i pojawią się inne alternatywy dla lokowania pieniędzy, ta grupa nabywców automatycznie zmaleje, popyt się uspokoi i na rynek być może wróci równowaga - zauważa Karolina Opach.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...