„Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Nieruchomości Fot. Fotolia / Fotolia
„Mieszkanie dla Młodych” planowo ma zacząć działać w 2014 roku, tymczasem rząd nadal pracuje nad ostatecznym kształtem ustawy. Istotną zmianą w projekcie ustawy ma być zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Jak dokładnie będzie wyglądało „Mieszkanie dla Młodych” w 2014 roku?

Istotne zmiany wprowadziła do projektu „Mieszkanie dla Młodych” sejmowa podkomisja. Między innymi przewiduje dopłaty dla osób, które kupują dom jednorodzinny po raz pierwszy, a także możliwość zwrotu części wydatków, które poniesiono na zakup materiałów budowlanych przez osoby fizyczne właśnie w związku z budową pierwszego mieszkania – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Sejmowa podkomisja infrastruktury przyjęła projekt, który przewiduje pomoc państwa w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Dopłaty mają być przeznaczone dla małżonków, osób samotnie wychowujących dzieci, a także singli.

Zobacz także: Dopłaty do domów energooszczędnych – nie dla Wrocławia?

Zwrot części wydatków na materiały budowlane

Projekt przyjęty przez podkomisję, oprócz uchylenia ustawy z 29 sierpnia 2005 roku, o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkalnym, przewiduje także zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Zgodnie z nim, osoba fizyczna będzie miała prawo ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Kto dostanie zwrot?

Zwrotowi będą podlegały koszty poniesione na budowę domu jednorodzinnego, nadbudowę albo rozbudowę budynku na cele mieszkalne czy przebudowę budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w wyniku których powstał lokal mieszkalny. Te inwestycje muszą być realizowane po 1 stycznia 2014 roku, a także powierzchnia użytkowa mieszkania albo domu jednorodzinnego nie przekraczała 75 m kw. i 100 m kw.

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkania na rynku nieruchomości


Kolejnym warunkiem jest, by osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę mieszkania albo domu jednorodzinnego, nie mogła ukończyć 36 lat. Osoba fizyczna, do dnia złożenia wniosku, nie może być właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także nie może przysługiwać jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny – zaznacza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Kwota zwrotu części wydatków na materiały budowlane będzie ustalana na podstawie faktury. Kwota zwrotu dla stawki 22% ma być równa 68,18% kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.

Gdy stawka VAT wynosi więcej niż 22%, kwota zwrotu będzie równa odpowiednio:

1) 65,22% – dla stawki 23%,

2) 62,50% – dla stawki 24%,

3) 60% – dla stawki 25%

– kwoty VAT wynikającej z faktur.

Osoba fizyczna będzie musiała złożyć wniosek w urzędzie skarbowym i na tej podstawie będzie dokonywany zwrot wydatków.

Zobacz także: W jakich warunkach mieszkają Polacy?


Inne rozwiązania

Według projektu dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie mogło być udzielone jeśli:

– wniosek zostanie złożony przez nabywcę najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym ukończył 35 lat.

– do chwili nabycia mieszkania nie był właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, osobą której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, lub też właścicielem, lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Zobacz także: Jaką powierzchnię mieszkania Polacy wybierają najczęściej?

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com, wylicza, że dofinansowanie wkładu własnego będzie mogło być udzielone w odniesieniu do mieszkania,  jeżeli:

– mieszkanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy i zostało po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę;

– powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza odpowiednio 75 mkw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego;  

– cena zakupu mieszkania nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn współczynnika 1,1 oraz powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie;

– mieszkanie jest położone na terytorium Polski.

Wsparcie finansowe będzie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat na wniosek nabywcy. Wniosek będzie można złożyć do 30 września 2018 roku, za pośrednictwem instytucji kredytującej, wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu.

Nabywca będzie musiał zwrócić część uzyskanego finansowego wsparcia od Funduszu Dopłat jeśli w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania np. sprzeda mieszkanie, wynajmie, użyczy innej osobie, uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kupować mieszkanie czy czekać?

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...