Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

Redakcja Dom
rozwiń więcej
Salon Fot. Fotolia / Fotolia
Studenci mają czas na znalezienie mieszkania do końca września, przed rozpoczęciem poszukiwań muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ mieszkania ich interesuje – akademik, stancja czy wynajęcie mieszkania. Podpowiadamy, jakie mieszkanie wybrać.

To już ostatni dzwonek dla studentów poszukujących mieszkania do wynajęcia na nowy rok akademicki. W tym okresie mieszkania szuka największa liczba studentów, w związku z dużą liczbą chętnych, wynajmujący w tym czasie podnoszą ceny, w sierpniu i we wrześniu są one najwyższe. Jeśli chcemy zaoszczędzić na miesięcznej kwocie za wynajem lepiej jest zacząć szukać mieszkania nawet w czerwcu. Jednak jeśli chcemy w nim zamieszkać dopiero w październiku musimy liczyć się z poniesieniem opłat za wynajem pomiędzy czerwcem a październikiem. Ale może też udać się nam ustalić z właścicielem mieszkania opłatę od czasu rzeczywistego najmu, zwłaszcza, jeśli ma on lokatorów do października.

Zobacz także: Rzuć palenie i kup małe mieszkanie

Akademik – czy każdy może w nim zamieszkać?

Po mimo tego, że akademik należy do najtańszych form najmu to nie może on być opcją rozważaną przez wszystkich. Żeby ubiegać się o pokój w akademiku dochód w rodzinie studenta nie może przekraczać określonego pułapu. Nawet jeśli spełniamy wymóg dochodu to musimy się pospieszyć i złożyć podanie o przyznanie pokoju w akademiku już w czerwcu. Później też jest to możliwe – organizowana jest druga tura naboru na przełomie września i października – ale nasze szanse są niewielkie, zazwyczaj do wyboru są tylko pokoje z drugiego obiegu, czyli takie, z których ktoś zrezygnował.

Zakładając, że spełniamy wymóg finansowy i złożyliśmy podanie o przyznanie pokoju we właściwym czasie, to powinniśmy zastanowić się czy to rozwiązanie jest dla nas najlepsze.

Zobacz także: Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane?

Zaletą mieszkania w akademiku jest to, że łatwiej jest poznać nowych ludzi i nawiązać z nimi bliższe kontakty. A i dzisiejsze akademiki nie przypominają już tych z opowieści naszych rodziców, gdy pokój dzieliliśmy z karaluchami. Coraz więcej uczelni oferuje w akademiku wysoki standard, rzadkością nie są już miejsca z basenami, siłownią, sauną i dostępem do Internetu w każdym pokoju. Niezaprzeczalną zaletą jest też cena za wynajem. Uzależniona jest ona od standardu wykończenia pokoju i przede wszystkim od ilości osób w nim zamieszkujących. Najwięcej zapłacimy za pokój jednoosobowy, średnio 350–450 złotych za miesiąc, najmniej za pokój trzyosobowy – 250–350 zł.

Jednak nie ma co ukrywać, z mieszkaniem w akademiku wiążą się też minusy. Przede wszystkich, zazwyczaj nie mamy wpływu na to, z kim będziemy dzielić pokój. Jeśli współlokatorzy przypadli nam do gustu, w kolejnym okresie najmu możemy składać podanie o przydzielenie nam do pokoju tych samych osób. Kolejnym minusem może być trudność ze znalezieniem spokojnego miejsca do nauki.

Stancja – duża popularność i niska cena

Stancje zazwyczaj prowadzone są przez starsze osoby, wynajmują one część pokoi ze swojego mieszkania. Cena takiego lokalu jest niższa niż wynajęcie mieszkania, w zależności od regionu Polski waha się od ok. 350 złotych do 600 złotych. W wielu przypadkach kwota ta jest wyższa od kosztu wynajmu akademika, ale zyskujemy ciszę i dobre warunki do nauki. Stancja polecana jest dla osób spokojnych, które nie planują często zapraszać gości w godzinach wieczornych – pamiętajmy, że mieszkamy z właścicielem mieszkania, a to w wielu kwestiach ogranicza.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Wynajem mieszkania – najdrożej, ale komfortowo

Niewielu studentów stać na samodzielne wynajęcie mieszkania. Popularne jest wynajmowanie mieszkania przez grupę znajomych – wszystkie opłaty są wtedy dzielone. Studenci decydują się na mieszkanie w dwie, trzy osoby w jednym pokoju, więc pomimo całościowego większego kosztu, w przeliczeniu na osobę może to okazać się najtańsze rozwiązanie.

Wynajęcie mieszkania ma sporo zalet, mamy dość swobodny dostęp do kuchni i znajdujących się w niej sprzętów, często mamy też pralkę na własny użytek. Jednak w mieszkaniu również możemy mieć problem ze znalezieniem cichego miejsca do nauki – wszystko zależy od naszych współlokatorów.

Wynajmowanie mieszkania powinniśmy uzależnić albo od kwoty, jaką możemy na to przeznaczyć, albo od warunków, w jakich chcemy mieszkać.

Zobacz także: Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...