Wynajem biur na wysokim poziomie

PRESTIGE PR
rozwiń więcej
Biuro. Fot. Armstrong / Armstrong / Armstrong
Rynek wynajmu biur utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2011 r. w Warszawie wynajęto rekordowo dużą ilość powierzchni biurowych. Jak wygląda zainteresowanie wynajmem biur w innych miastach?

Rekordowo wysoka ilość wynajętych powierzchni biurowych w minionym roku (ponad 573 mkw.) świadczy o dużym zapotrzebowaniu na biura w stolicy. W centrum miasta wynajęte zostało 226 tys. mkw., a w pozostałych dzielnicach 347 tys. mkw.

Zobacz także: Biurowiec Grzybowska 81: GALERIA

Z raportu firmy doradczej Jones Lang LaSalle wynika, że równie dobrymi wynikami mogą pochwalić się również główne rynki regionalne. W Łodzi, w Krakowie, w Katowicach, w Poznaniu, w Trójmieście i we Wrocławiu łączny popyt ze strony klientów korporacyjnych tylko w trzech pierwszych kwartałach 2011 roku przekroczył poziom osiągnięty w całym 2010 roku. W minionym roku wynajęto w tych miastach ogółem prawie 280 tys. mkw. Liderami były Wrocław i Kraków.

Oferta biur stale wzrasta

W minionym roku na warszawski rynek nieruchomości biurowych trafiło jedynie 120 tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum, oddanych zostało 14 biurowców. Zdaniem analityków to najsłabszy wynik od połowy lat 90. Dlatego przy wysokim popycie na koniec ubiegłego roku wskaźnik niezagospodarowanych terenów utrzymał się w stolicy na poziomie 6,7 proc.  

Ten rok ma być pod względem podaży znacznie lepszy. W całym kraju może przybyć nawet ponad 1 mln mkw. powierzchni biurowej, z czego w samej Warszawie powstanie ok. 300 tys. mkw. nowych biur. Poza stolicą najwięcej powierzchni biurowej przybędzie we Wrocławiu (prawie 100 tys. mkw.) i w Szczecinie (ok. 80 tys. mkw.), podaje firma doradcza CBRE.

Zobacz także: Wieżowiec Cosmopolitan (Hines/Twarda Tower): GALERIA


Największe warszawskie biurowce, do których w tym roku wprowadzą się najemcy, to Business Garden, (32 tys. mkw.), Senator (22,2 tys. mkw.), Poleczki Business Park (21 tys. mkw.) i Wilanów Office Park (20 tys. mkw.). Poza dużymi kompleksami zostaną ukończone także mniejsze projekty jak np. Inwestycja Kijowska na warszawskiej Starej Pradze. W dwóch budynkach, które tworzą ciekawą koncepcyjnie całość, PBM Południe Development odda do użytku łącznie prawie 4 tys. użytkowej powierzchni biurowej. Odrestaurowana, kameralna, zabytkowa kamienica dostarczy 1,6 tys. mkw. biur, a nowopowstały, modernistyczny obiekt ponad 2,2 tys. mkw.

Zobacz także: Banki stawiają na inwestycje biurowe

Wzrost cen

Jak określają analitycy, w 2011 roku najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie „powróciły na ścieżkę wzrostu”. Eksperci JLL podają, że czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wahają się obecnie w granicach od 22 do 25 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W centrum miasta w niektórych biurowcach klasy AAA stawki wywoławcze są nawet wyższe.

Poza centralnym obszarem miasta najemcy muszą zapłacić od 15–15,50 euro/ mkw./ m-c. W budynkach starszych, oddalonych od Śródmieścia metr kosztuje ok. 12–13 euro. 

Stawki czynszowe w najlepszych obiektach biurowych w miastach regionalnych (Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź) kształtują się obecnie w przedziale 11–13,5 euro/mkw./ m-c w Łodzi, do 16 euro/ mkw./ m-c w Poznaniu.

Zobacz także: Prosta Tower – nowy biurowiec na warszawskiej Woli: GALERIA

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...