Rynek powierzchni biurowych w 2012 r.

PRESTIGE PR
rozwiń więcej
Biuro. Fot. Armstrong / Armstrong / Armstrong
Rynek powierzchni biurowych w 2012 r. będzie dobry dla inwestorów – prognozują eksperci. Zapotrzebowanie na biura rośnie, dlatego powstają kolejne inwestycje.

W 2011 roku średnie stawki ofertowe w centralnych lokalizacjach stołecznych wykazywały tendencję wzrostową. W końcu trzeciego kwartału minionego roku utrzymywały się w okolicy  22,6 euro/mkw./m-c. W biurowcach położonych poza centrum ceny wynosiły średnio 15,5 euro/mkw./m-c. i pozostały na stabilnym poziomie. Podobnie jak w miastach regionalnych, gdzie  powierzchnia biurowa kosztowała przeciętnie 11–15 euro/mkw./m-c. Jak wskazuje raport Colliers International, tylko na rynku katowickim zarejestrowano pierwsze wzrosty stawek wywoławczych.

Także analitycy firmy Emmerson zwracają uwagę na to, że 2011 rok stał zdecydowanie pod znakiem ożywienia na rynku powierzchni biurowych. Jego najbardziej widocznym przejawem był wzrost popytu ze strony najemców. W efekcie czego, według analizy tej firmy, m.in. w Warszawie, we Wrocławiu czy w Krakowie stawki czynszowe wzrosły. Prognozy Emmerson mówią, że trend ten może utrzymać się również w 2012 roku.

Bogata oferta biur

Ceny biur wzrastają, bo na rynku brakuje nowych powierzchni. W ciągu dziewięciu miesięcy 2011 roku na głównych rynkach w kraju podaż była o połowę niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak czytamy w zestawieniu Colliers International, od stycznia do września ubiegłego roku nowa podaż najbardziej wzrosła w stolicy. Skoncentrowała się w centrum i w południowej części miasta (strefy: Centralna, Południowa Zachodnia i Południowa Górna). Spośród pozostałych miast najwięcej biur przybyło w Krakowie oraz w Trójmieście i we Wrocławiu.

Zobacz także: Biurowiec nad morzem

Jak podaje Emmerson, teraz w całym kraju na etapie budowy znajduje się łącznie prawie 1 mln mkw. nowej powierzchni, z czego ponad połowa powstanie w Warszawie.

Na rynkach regionalnych, według analiz Colliers International, w 2012 roku największy przyrost powierzchni biurowej odnotuje Wrocław, Kraków i Szczecin. Na stołeczny rynek trafi ponad 250 tys. nowoczesnych powierzchni biurowych. Nowe biurowce powstaną głównie w tych samych strefach biznesowych jak te oddane do użytku w roku ubiegłym. To właśnie te rejony cieszą się również największym zainteresowaniem najemców.  

– W warszawskich strefach biznesu: Centralnej, Południowej Zachodniej i Południowej Górnej oddane zostało w 2011 roku i powstanie w tym roku najwięcej nowoczesnej powierzchni biurowej. Podaż idzie w tym przypadku w parze z popytem. Na ten obszar przypadło łącznie 90 proc. wolumenu wynajmu w pierwszych trzech kwartałach minionego roku. Nieliczne biurowce, które budowane są w Warszawie poza tymi strefami, nie są w stanie zaspokoić popytu w innych częściach miasta. Szczególnie mała ilość nowej powierzchni biurowej powstaje po prawej stronie Wisły. Takie kompleksy jak Inwestycja Kijowska, której realizację na Pradze kończy właśnie firma PBM Południe Development należą do wyjątków. Szczególnie, że kompleks tworzy zrewitalizowana zabytkowa kamienica i bardzo nowoczesny budynek biurowy, pod którym wzdłuż ulicy Wieczorkiewicza przebiegał będzie ruch drogowy – tłumaczy Andrzej Włodarski, partner w spółce Nuvalu, która komercjalizuje obiekt.  

Zobacz także: W 2012 r. powstaną kolejne biura


Duży popyt na biura

Od początku 2011 roku można było obserwować wysoki poziom aktywności najemców poszukujących powierzchni biurowych. Całkowity wolumen transakcji w okresie od I do III kwartału 2011 roku wyniósł w Warszawie ponad 440 tys. mkw. oraz blisko 230 tys. mkw. w pozostałych dużych miastach. To stanowi odpowiednio 18,4 proc. i 22 proc. wzrostu w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Zobacz także: Biura nadal przynoszą zyski

Największy popyt na biura spośród miast regionalnych był notowany w Krakowie, gdzie podpisane umowy stanowiły prawie jedną trzecią całkowitej aktywności najemców w 2011 roku. Duże zapotrzebowanie na powierzchnię biurową było także w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu oraz Trójmieście. Umowy najmu na największe powierzchnie podpisywały tam głównie firmy z sektora BPO/SSC.

Wysoki popyt i ograniczona podaż nowoczesnej powierzchni biurowej przyczyniły się do spadku wskaźnika pustostanów na większości rynków w kraju. W stolicy współczynnik wolnych powierzchni kształtował się na poziomie ok. 6,5 proc.  

Większa aktywność inwestorów

W minionym roku odnotowana została także znacznie wyższa aktywność inwestorów na rynku biurowym. Z zestawień Emmerson wynika, że wolumen inwestycji w biurowce w 2011 roku przekroczył 800 mln euro, podczas gdy w 2010 roku oscylował jeszcze wokół 580 milionów euro. Całkiem niezłe jak na bieżące warunki perspektywy wzrostu PKB sprawiają, że Polska jest obecnie często wybierana jako miejsce lokaty kapitału w nieruchomości.  

Przedstawiciele Colliers International zwracają uwagę, że tegoroczny wynik sprzedaży nieruchomości komercyjnych jest zbliżony do przedkryzysowego z 2007 roku. Podobnie jak w latach poprzednich, tak w 2011 roku nieruchomości kupowały głównie firmy z kapitałem zagranicznym (95 proc.).

Według analityków DTZ, większy popyt na biurowce w Polsce wywołał wzrost ich cen już w 2010 r. W efekcie czego wielu właścicieli budynków biurowych zarówno deweloperów, jak i inwestorów, którzy zakupili obiekty przed kryzysem, zaczęło wystawiać je na sprzedaż w zeszłym roku. 

Zobacz także: Rośnie popularność condohoteli

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...