Coraz więcej nowych domów

Deweloperzy i inwestorzy budują coraz więcej nieruchomości. / Point B
Na placach budowy obserwujmy widoczne ożywienie. Zarówno deweloperzy, jaki i inwestorzy prywatni budują coraz więcej, co pozwala z optymizmem patrzeć na rynek nieruchomości. Nowe inwestycje dostosowane są do oczekiwań potencjalnych klientów, jak i do otaczającego je otoczenia.

Nowe budynki a otoczenie

Nowoczesne formy architektoniczne w polskich warunkach często powstają w okolicy zabytkowych miejsc. Nie muszą one jednak stanowić rażącego kontrastu w stosunku do zastanego krajobrazu. Nie chodzi tu o monotonne kopiowanie elementów dawnej stylistyki, lecz o przemyślane wykorzystanie najnowszych trendów i możliwości. Popularne konstrukcje zawierające duże powierzchnie ze szkła są dziś zarówno alternatywą, jak i uzupełnieniem zabytkowych gmachów.

– Dbałość o zachowanie pewnych wizualnych walorów okolicy musi iść w parze z troską o bezpieczeństwo sąsiadujących obiektów – podkreśla Maciej Konopka z pracowni architektonicznej Pro Art Konopka – Dlatego realizując we Wrocławiu projekt kompleksu Hubska Center z aparthotelem, zadbaliśmy o wzmocnienie fundamentów iniekcjami betonitu specjalną metodą jet grouting.

Istotne jest także planowane przeznaczenie budynków, zwłaszcza tych, które powstają w centralnych rejonach miast. Coraz częściej pełnią one różnorodne funkcje, dzieląc się na segmenty biurowo-usługowe i mieszkalne. Również w tym przypadku wygląd poszczególnych części może opierać się o wspólne elementy dekoracyjne, nawiązujące do klimatu otoczenia.

Zobacz także: Jak deweloperzy zachęcają do kupna nieruchomości?

Indywidualny charakter nadal w cenie

Nowe inwestycje powinny jednak zachowywać swój indywidualny charakter, o którym na ogół decydują określone zabiegi, podjęte już na etapie tworzenia projektu. Atrakcyjnym rozwiązaniem, które pasuje praktycznie do każdej architektury, jest wykorzystywanie motywów roślinnych. W kompleksie Hubska Center dekoracja taka powstanie zarówno w postaci nadruku zdobiącego frontową taflę ze szkła, jak i na podświetlanych panelach tworzących elewację części mieszkalnej. Zastosowanie iluminacji subtelnie podkreśla sylwetkę budynku, nadając okolicy przyjemną, kameralną atmosferę. Kolejnym, ciekawym i nowatorskim zabiegiem jest montaż prefabrykowanych balkonów.

– Wykonanie niektórych elementów architektonicznych w fabryce pozwala wyeliminować ryzyko nieprecyzyjnego wykończenia – zauważa Maciej Konopka – Wysoka jakość gotowych produktów nie ma więc nic wspólnego z negatywnymi skojarzeniami, jakie wywołują prefabrykaty sprzed lat.

Zobacz także: Gdzie znajduje się główny rynek mieszkaniowy w Polsce?

Stawiamy na jakość

Szczegóły składające się na specyfikę danego obiektu mają przede wszystkim zapewniać komfort przyszłym mieszkańcom i użytkownikom. Wyposażenie przestrzeni publicznych oraz gotowych mieszkań musi być zaaranżowane na poziomie odpowiadającym potrzebom potencjalnych nabywców. Materiały budowlane powinny charakteryzować się m.in. trwałością, energooszczędnością czy walorami estetycznymi. Natomiast obszerne powierzchnie biurowe, wygodne mieszkania z balkonami, dostępność miejsc parkingowych i zaplecza usługowego to dziś już standard, który wpisany jest w funkcjonalność nowoczesnego budownictwa. Kolejne inwestycje zawierają coraz więcej ciekawych udogodnień, które mają przyciągać bardziej wymagających klientów.

Źródło: Point B

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...