Lokata lepsza niż wynajem mieszkania

Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
rozwiń więcej
W czerwcu opłacalność najmu nieznacznie zmalała. Przyczyną spadku rentowności najmu jest niewielki wzrost cen mieszkań w połączeniu z mniejszymi stawkami ofertowymi wynajmu mieszkań.
W czerwcu opłacalność najmu nieznacznie zmalała. Przyczyną spadku rentowności najmu jest niewielki wzrost cen mieszkań w połączeniu z mniejszymi stawkami ofertowymi wynajmu mieszkań.

Średni dochód netto z wynajmu mieszkania, wyliczony na podstawie danych dla Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia, w czerwcu spadł do 3,98% z 4.04% przed miesiącem. Prezentowany wskaźnik rentowności najmu netto jest obliczany na podstawie ofert wynajmu mieszkań zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl, oraz cen transakcyjnych, po jakich klienci Open Finance realizują zakup mieszkań.

Spadek rentowności spowodowany jest przede wszystkim obniżeniem stawek ofertowych, które w porównaniu z majem spadły o blisko 0,4%. Z największymi obniżkami mieliśmy do czynienia w Krakowie (-3,2%) oraz Gdańsku i Warszawie (po -1,7%). Ale np. w Gdyni stawki wzrosły o 2,9%, podobnie jak w Łodzi czy Poznaniu, po odpowiednio 0,8 i 0,5%. Jednak ostatecznie przeważyły obniżki. Swoje dorzucił też nieznaczny, ale jednak wzrost cen transakcyjnych mieszkań. W czerwcu indeks cen transakcyjnych – liczony w oparciu o dane sprzedażowe Open Finance i Home Broker – zyskał bowiem 0,12%.

Ponadto, z danych Domiporta.pl wynika, że względem poprzedniego miesiąca w czerwcu liczba ogłoszeń obniżyła się o 10%. Z wyjątkiem Gdańska, gdzie ofert było o 11%. więcej, ogłoszeń ubyło we wszystkich monitorowanych miastach. Najbardziej w Krakowie, gdzie zanotowaliśmy spadek o 29%. W pozostałych miastach uszczuplenie liczby ofert było skromniejsze i na zbliżonym poziomie, w zakresie od 4 do 7%.

Zobacz także: Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Wynajem a realne zyski

Według czerwcowych danych Głównego Urzędu Statystycznego roczny wskaźnik inflacji wynosi 4,2%. Realnie oznacza to, że przy średniej rentowności netto najmu mieszkań, podliczonej przez nas na 3,98%, inwestycja w mieszkanie pod wynajem przynosi niewielka stratę. Podobnie jest w przypadku większości lokat oferowanych aktualnie przez banki, bo średnia dla rocznych depozytów z początku lipca wynosi dokładnie tyle samo, co obliczona przez nas rentowność najmu, czyli 3,98% (najlepsza daje 5,85% netto).

Jednak inflacja wpływa dołująco nie na wszystkie kategorie lokat. Dla obligacji, których oprocentowanie jest uzależnione od poziomu inflacji, jej wzrost nie jest straszny. Przykładem mogą być przywoływane przez nas tradycyjnie, oferowane przez Ministerstwo Finansów, detaliczne obligacje dziesięcioletnie (nazwa skrócona EDO). Te sprzedawane obecnie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym są oprocentowane na 5,75%. W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie będzie się zmieniać, ale zawsze będzie ustalone na poziomie o 3 p.p. powyżej inflacji. Zakładając, że inflacja utrzyma się na obecnym poziomie, takie obligacje za rok mogłyby przynieść ponad 5,8% odsetek, i to już po zapłaceniu podatku od zysków. Należy jednak pamiętać, że według Narodowego Banku Polskiego w 2012 roku inflacja ma wynieść 2,7%, a w 2013 roku 2,4 %. Jeśli te prognozy sprawdzą się, to posiadacze kupowanych obecnie obligacji dziesięcioletnich mogą liczyć na odsetki rzędu 5,4–5,7% brutto, czyli ok. 4,4–4,6% netto.

Zobacz także: Wynajem mieszkania - poradnik dla właściciela i dla wynajmującego

Trzeba pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń wpływają nie brane tu pod uwagę czynniki, takie jak okresy przestojów dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...