Kupujemy mieszkanie w Warszawie - jest jeszcze w czym wybierać?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja rozpoczynaniu nowych projektów i rozbudowie inwestycji.
Od trzech lat nie było już takiej sprzedaży nowych mieszkań w Warszawie jak w pierwszym kwartale tego roku. Może dlatego, że ceny wprowadzanych na rynek lokali są nieco niższe niż rok temu.

Analitycy firmy Reas obliczyli, że w pierwszym kwartale bieżącego roku warszawscy deweloperzy znaleźli klientów na nieco więcej niż 3,3 tys. mieszkań. Jeśli ten poziom sprzedaży utrzymałby się obserwowalibyśmy powrót do przeciętnego zbytu w długoterminowym, dziesięcioletnim ujęciu, kiedy średnio rocznie sprzedawało się w Warszawie ponad 13 tys. lokali.
Dla porównania, w 2010 roku w stolicy sprzedało się około 10,6 tys. nowych lokali. To znacznie mniej niż w czasie boomu na rynku, ale więcej niż w 2009 roku, kiedy deweloperzy podpisali umowy na 6,9 tys. mieszkań (obliczenia firmy redNet). 

Ile jest mieszkań na sprzedaż w Warszawie?

Warszawska oferta rynku pierwotnego obejmuje teraz 16,6 tys. mieszkań. Z zestawień firmy doradczej Reas wynika, że na koniec 2010 r. nowych mieszkań było w sprzedaży ok. 16 tys., a w trzecim kwartale ubiegłego roku tylko 15 tys. Jeśli zaś chodzi o gotowe mieszkania, to na koniec marca tego roku było ich w sprzedaży na stołecznym rynku ok. 4,3 tys.

Zobacz także: Warszawa, Osiedle Saska - kolejne mieszkania gotowe do sprzedaży

Z mieszkań planowanych do oddania w tym roku w Warszawie ponad 57% to lokale, które zostały już sprzedane (9 proc. więcej niż w poprzednim kwartale), a 42 proc. to mieszkania znajdujące się nadal w ofercie.

Ceny? Najczęściej od 6 do 9 tys. za m2

Na rynku nowych mieszkań przeważają lokale w cenie 6-9 tys. zł za m2. Dokładnie w takim przedziale cenowym mieszkań w Warszawie szukają najczęściej potencjalni nabywcy. Deweloperzy z precyzyjnym wyczuciem rynku wprowadzają właśnie tak wycenione projekty. 

Przeciętna cena mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek w pierwszym kwartale br. wyniosła ponad 7,3 tys. zł za m2 i jest niezmienna od pół roku, ale nieco niższa niż rok temu. Można zatem wysnuć wniosek, że ceny nowych mieszkań w Warszawie ustabilizowały się. Na przestrzeni ostatniego roku ceny nowych mieszkań wzrosły o 1%.

Więcej inwestycji

Na rynku w szybkim tempie przybywa mieszkań. W I kw. 2011 roku deweloperzy rozpoczęli w kraju budowę 14,5 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, co stanowi ponad 10% wzrost w porównaniu z I kwartałem 2010 roku.

Zobacz także: W nowym roku niższe ceny mieszkań z drugiej ręki

Po raz pierwszy od połowy 2008 roku dobre wieści płyną też z rynku, jeśli chodzi o liczbę wydanych zezwoleń na budowę. W I kw. tego roku odnotowany został wzrost ich ogólnej liczby do 37 263 pozwoleń tj. o 5,2% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Dobre wyniki są przede wszystkim udziałem deweloperów, którzy uzyskali 16 886 pozwolenia na budowę mieszkań w budynkach wielorodzinnych. 

Źródło: PRESTIGE Public Relations

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...