Jak przygotować się do targów mieszkaniowych?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
rozwiń więcej
Rozglądając się za najlepszą dla nas ofertą kredytową najlepiej udać się na początku do doradcy kredytowego, który zna parametry i aktualne oferty promocyjne większości liczących się na rynku banków.
O co pytać przedstawicieli deweloperów, na co zwrócić uwagę rozmawiając z doradcą kredytowym, jak przygotować się do wizyty na targach nieruchomości, aby nie stracić czasu?

Krok pierwszy: określ czego szukasz

Targi mieszkaniowe to dobre miejsce, by poznać oferty deweloperów z naszej okolicy. Wybierając się na takie wydarzenie dobrze jest wcześniej określić, czego właściwie będziemy szukać. Zaoszczędzimy wiele czasu podchodząc jedynie do wybranych stanowisk i zadając konkretne pytania, dotyczące np. mieszkania trzypokojowego z aneksem kuchennym, usytuowanego na pierwszym piętrze, z wyłączeniem mieszkań narożnych. Jeżeli wiemy już, że interesuje nas rynek pierwotny, określona metraż, rozkład i lokalizacja, zastanówmy się, jaki termin otrzymania kluczy jest dla nas optymalny. Wiele targowych ofert może bowiem promować tzw. dziurę w ziemi, czy nawet 1,5 roku oczekiwania. Dokładnie przeanalizujmy nasze finansowe możliwości, aby nie tracić czasu na inwestycje, które są dla nas nieosiągalne. Dobrze jest przejrzeć strony internetowe wystawców – choćby po to, aby sprawdzić, czy ich propozycje w ogóle są dla nas interesujące. To również sposób na późniejsze porównanie targowych promocji z regularną ofertą.

Doradca prawdę Ci powie?

Od kilku lat ceny nieruchomości utrzymują się na wysokim, niemal zaporowym poziomie, dlatego niewiele osób, szczególnie młodych, może pozwolić sobie na zakup bez wsparcia finansowego ze strony banku. Nie dziwi więc fakt, że wśród wystawców coraz więcej jest banków czy pośredników kredytowych. Krótka rozmowa z doradcą może okazać się niezwykle pomocna – jeśli tylko będziemy wiedzieli, o co pytać.

– Rozglądając się za najlepszą ofertą kredytową, dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości, najlepiej udać się na początku do doradcy kredytowego, który zna parametry i aktualne oferty promocyjne większości liczących się na rynku banków – doradza Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska z Powszechnego Domu Kredytowego S.A. – Nie bójmy się zadawać pytań, nawet tych, które wydają się banalne – mamy prawo nie wiedzieć, czym jest RRSO, LTV albo z jakimi kosztami dodatkowymi wiąże się kredyt, dlatego właśnie zgłaszamy się do specjalisty w tej dziedzinie.

Zobacz także: Pierwsze kroki: zanim zaciągniesz kredyt mieszkaniowy

Do stoiska doradcy kredytowego warto podejść 2 razy. Przede wszystkim niech ta rozmowa będzie dla nas wstępem przed porównywaniem ofert deweloperów. Dlaczego taka kolejność?

– Zanim zaczniemy sprawdzać oferty deweloperów, dobrze jest sprawdzić swoją zdolność kredytową – zaznacza Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska. – Doradca, na podstawie informacji o naszych zarobkach, sytuacji rodzinnej, zobowiązaniach finansowych, przybliżonej wartości nieruchomości czy oszczędnościach, które chcemy przeznaczyć na wkład własny wykona symulację, która pozwoli określić nasze kredytowe możliwości. To pomoże nam już na wstępie odrzucić inwestycje, których zakup znacząco nadweręży domowy budżet.

O co pytać?

Drugi raz odwiedźmy doradcę, gdy już znajdziemy odpowiednią ofertę. Wtedy będziemy znali jej cenę i czas odbioru, co także może mieć znaczenie w przypadku kredytu hipotecznego. W tym momencie możemy liczyć już na przybliżone wyliczenie miesięcznej raty. Pamiętajmy o niezwykle istotnej kwestii, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Zaciągnięcie kredytu wiąże się nie tylko z comiesięcznym regulowaniem raty zobowiązania – to także dodatkowe opłaty, które mogą okazać się dotkliwe, szczególnie na początku naszej kilkudziesięcioletniej „przygody” z bankiem.

– Rozmawiając z doradcą zapytajmy o wysokość prowizji banku, wymagane ubezpieczenia i ich koszt, jak na przykład pomostowe czy ubezpieczenie braku wkładu własnego. – uczula Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska z Powszechnego Domu Kredytowego S.A. – Znając wszystkie dodatkowe koszty kredytu trafniej porównamy i ocenimy otrzymane oferty, by wybrać tę najlepszą dla nas.

Zobacz także: Jak dostać tani kredyt?

Spotkanie z doradcą to przede wszystkich ogromna oszczędność czasu – nie musimy odwiedzać kilku banków, omija nas porównywanie kilkunastu ofert. Poza tym doradca wskaże nam, które banki mają w ofercie rozwiązania finansowe dopasowane do naszych potrzeb – to istotnie, gdy interesuje nas kredyt na specyficznych warunkach np. dofinansowanie w ramach programu „Rodzina na swoim”, kredyt w walucie obcej, zróżnicowane źródła dochodu czy finansowanie 100% wartości nieruchomości. Nie będziemy tracić czasu na wizyty w oddziałach, z których możemy zostać odesłani z kwitkiem.

Po dniu spędzonym na targach warto dokładniej porównać zebrane oferty i foldery deweloperów, przyjrzeć się warunkom finansowania, a następnie – umówić się na spotkanie w biurze sprzedaży oraz z doradcą kredytowym. Wtedy już na spokojnie możemy porozmawiać, zadać dodatkowe pytania, o których w czasie targów zapomnieliśmy. Zakup nieruchomości, szczególnie przy wsparciu banku, to bardzo ważny krok, który w pewnym stopniu wpłynie na nasze życie na kilkanaście lub kilkadziesiąt najbliższych lat, dlatego dobrze jest wszystko dokładnie przemyśleć i nie podejmować decyzji jedynie pod wpływem pięknych wizualizacji i atrakcyjnych promocji.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...