Jak szukać mieszkania przez Internet?

Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
rozwiń więcej
Mieszkanie. Fot. Invado / Invado
Szukanie mieszkania przez Internet staje się coraz popularniejsze. Ekspert serwisu otoDom.pl zwraca uwagę na to, że internetowe serwisy ogłoszeniowe stają się głównym źródłem informacji o ofertach na rynku nieruchomości. Dlatego warto nauczyć się dobrze wykorzystywać narzędzia dostępne w takich serwisach.

Szybkość

Ogłoszeniowe serwisy internetowe pozwalają nam śledzić w jednym miejscu ciągle rosnącą liczbę ofert. Dzięki temu oszczędzamy czas. Zaletą takiej formy poszukiwania mieszkania jest możliwość konfigurowania wyszukiwarki według wybranych kryteriów. Baza jest stale aktualizowana, pozwala to zmniejszyć ryzyko natknięcia się na nieaktualne oferty.

Korzystanie z wyszukiwarki ułatwia poszukiwanie mieszkania osobom o sprecyzowanych oczekiwaniach. W prosty i szybki sposób można wyszukiwać ogłoszenia tylko ze zdjęciami bądź z konkretnym metrażem. Wyszukiwarka posiada szereg kryteriów przyspieszających wyselekcjonowanie ofert z rynku wtórnego, pierwotnego, o konkretnej cenie, wielkości, ilości pokoi, cenie czy lokalizacji. Im więcej kryteriów wybierzemy, tym trafniej zostaną dobrane oferty.

Zobacz także: Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie

Kiedy planujemy kupić dom bądź mieszkanie, musimy stale monitorować pojawiające się oferty. W takiej sytuacji warto skorzystać z opcji powiadomienia. Po skonfigurowaniu wyszukiwarki będziemy powiadamiani tylko o interesujących nas ofertach. W przyszłości ma pojawić się również powiadomienie na telefon komórkowy.

Łatwiejszy wybór

Oferty umieszczane w Internecie zawierają dużo więcej szczegółów niż tradycyjne ogłoszenia. Ponadto często dołączone są do nich zdjęcia poszczególnych elementów domów, a nawet filmy i wizualizacje. Dzięki temu oprócz wnętrza domu możemy zobaczyć też sam budynek i okolicę, widok z okna, rozkład mieszkania, a w przypadku domu plan zagospodarowania przestrzennego. Ciekawostką jest to, że po podaniu dokładnego adresu bądź współrzędnych geograficznych możemy obejrzeć okolicę na zdjęciach satelitarnych.

Dostęp do informacji

Twórcy internetowych serwisów chcą je poszerzać o dodatkowe funkcje. Obecnie na stronie takiego serwisu często można spotkać kalkulatory cenowe. Oprócz tego dostępne są narzędzia dające możliwość porównywania ofert kredytów i ubezpieczeń. Dzięki temu można wyliczyć przybliżoną ratę kredytu i całkowity koszt zakupu mieszkania (w tym dodatkowe opłaty z tym związane).

Na stronie serwisu można także skorzystać z porady prawnika i eksperta finansowego i budowlanego. A osoby szukające działki budowlanej mają dostęp do bazy projektów architektonicznych i fachowych porad.

Zobacz także: Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?

W przyszłości należy spodziewać się, że wyszukiwarki zostaną poszerzone o narzędzia, które będą brały też pod uwagę, czy w danej lokalizacji są interesujące nas lokale usługowo-handlowe, a także to, w jakiej odległości znajdują się przedszkola, szkoły, komunikacja miejska lub jaki będzie orientacyjny czas dotarcia do pracy. Kolejnym krokiem będzie możliwość wymieniania opinii mieszkańców odnoszących się do życia w interesującym nas miejscu.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...