Remont balkonu

Na stan techniczny balkonów, a przede wszystkim trwałość poszczególnych jego elementów, istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów, sposób i technologia wykonania zabezpieczenia, użytkowanie oraz intensywność oddziaływania czynników atmosferycznych. Fot. Bolix / Bolix
Balkon jest elementem architektonicznym budynku, który stanowi cześć składową domu lub mieszkania. Na stan techniczny balkonu, a także jego trwałość, ma wpływ ma kilka czynników.

Zarówno balkony jak i tarasy narażone są na nieustanne działanie czynników atmosferycznych oraz obciążenia związane z ich użytkowaniem. Aby spełniały swoje funkcje przez długie lata, a przy tym stanowiły bezpieczną i komfortową przestrzeń  muszą być odpowiednio remontowane. Z czasem uszkodzenia mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia dla samej konstrukcji oraz osób użytkujących balkon, jak i znajdujących się tuż pod nim. Odpowiednio przeprowadzone prace remontowe, przy użyciu rozwiązań systemowych nie tylko zapobiegają destrukcji balkonów i tarasów, ale także mogą istotnie poprawić ich wygląd.

Zobacz także: Drzwi przesuwne na balkon lub taras

Materiały i technologia a czynniki zewnętrzne

Na stan techniczny balkonów, a przede wszystkim trwałość poszczególnych jego  elementów, istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów, sposób i technologia wykonania zabezpieczenia, użytkowanie oraz intensywność oddziaływania czynników atmosferycznych. Intensywność i skutki działania tych zjawisk są zależne od wymienionych czynników.

Działanie wilgoci

Niszczenie materiałów może występować w wyniku oddziaływania kilku czynników jednocześnie. Szczególnie uciążliwe jest zawilgocenie. Wilgoć jest bowiem czynnikiem przyspieszającym szereg procesów korozyjnych. Ich skutki bywają zróżnicowane. Najczęściej objawiają się w formie zmiany połysku lub barwy, zawilgoceń i wykwitów solnych, zarysowań i pęknięć lub zmiany gęstości i własności mechanicznych materiałów.

Zobacz także: Czy wilgoć w domu to duży problem?


 - W wyniku działania CO² zawartego w powietrzu beton ulega karbonizacji co powoduje obniżenie jego pH – mówi Marek Zając z firmy Bolix.

- Zobojętniony beton nie spełnia już roli ochronnej i może postępować korozja stali, która przez przytoczony efekt stopniowo zmniejsza swoją wytrzymałość. Produkty korozji zwiększają objętość stali co w konsekwencji powoduje wewnętrzne rozsadzanie betonu. Dlatego tak ważne jest, aby naprawa uszkodzonego balkonu została  wykonana w odpowiednim czasie. Powinna ona polegać na zabezpieczeniu antykorozyjnym stali, naprawie oraz reprofilacji powierzchni betonowej.

– Systemowa reperacja balkonów polega na  uzupełnianiu ubytków oraz odtworzeniu jastrychu cementowego. Natomiast konserwacja może obejmować: zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia oraz malowanie powierzchni balkonu – dodaje Marek Zając

Zobacz także: Jak odnowić balkon?

Kto powinien naprawić balkon?

W przypadku starych budynków, gdzie balkony wymagają gruntownych remontów, często pojawia się pytanie: kto ma wynająć ekipę oraz zapłacić za remont: właściciel czy wspólnota?

Prawnie rzecz ujmując, metraż każdego balkonu nie jest wliczany do metrażu mieszkania, a lokatorzy nie płacą z tytułu jego posiadania dodatkowych opłat w podstawowym czynszu. Wyjątkiem jest fundusz remontowy, który obejmuje oprócz zbiórek na remont elewacji, ścian wewnętrznych i wind również modernizację i malowanie balkonów.

Według postanowień Sądu Najwyższego z 2008 roku, prace obejmujące elementy istotne dla całego budynku, np. podpory konstrukcyjne, albo elewację całej powierzchni nieruchomości obciążają wszystkich, natomiast drobne prace, np. położenie terakoty na balkonie, malowanie barierki, przeprowadzają we własnym zakresie właściciele mieszkań. Jednak uchwała ta nie jest precyzyjna, bowiem co wtedy, gdy budynki i balkony budowane są według różnych technologii i bywa, że np. balkony mają własną konstrukcję wspierającą, która nie jest połączona z budynkiem?

Zobacz także: Kto odpowiada za remont balkonu?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby właściciele sami w uchwale ustalili, co dokładnie wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, a co przynależy do mieszkania.

Źródło: Bolix

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...