Proce wędzenia potrawy przebiega bardzo powoli, a temperatura procesu waha się w zakresie 80-120 st. C. Jeżeli wykorzystujesz zwykły grill węglowy zainstaluj w nim czujnik temperatury, który pozwoli ci kontrolować temperaturę wewnątrz grilla.
Wędzić można na sucho lub mokro – obydwie metody można stosować w zwykłym grillu węglowym. Wędzenia na sucho daje chrupiąca skórkę, wędzenia na mokro – miękkie, soczyste mięso.
Wędzenie na sucho możesz zastosować w zamkniętym grillu węglowym, stosując technikę pośrednią. Ułóż jedzenie na ruszcie i zamknij pokrywę. Przymknij otwory wentylacyjne, tak żeby ograniczyć uciekanie dymu i zmniejszyć dopływ tlenu, przez co ogień będzie mniejszy.
Wędzone potrawy mają przesiąknąć dymem. Dym nadaje żywności odpowiedni aromat i lekko ją ogrzewa.
Jeżeli chcesz uwędzić mięso na mokro, nalej do pojemnika na tłuszcz sporo wody i podłóż go pod jedzenie. Do wędzenia na mokro najlepiej nadają się ryby, homary i krewetki oraz warzywa.
Do wędzenia najlepiej używać węgla drzewnego i drewna drzew liściastych – olszyny (szczególnie polecam do ryb), drzewa grabowego, dębu, akacji, śliwy, jabłoni, gruszy i klonu. Świetnie nadaje się także drewno jałowca.
Rozgrzej grill podobnie jak w technice grillowania pośredniego. Kiedy węgiel zrobi się biały, wyłóż jedzenie na ruszt i zamknij pokrywę. Po 10 minutach możesz włożyć szyszki sosny, gałązkę jałowca. Włącz czujnik temperatury i pilnuj, by nie przekraczała 80-120 st. C i wędź do momentu, aż mięso będzie dobre w środku.