Jak ocieplić strych?

Norbert Dulemba
rozwiń więcej
Ocieplenie stropu lub dachu to gwarancja zmniejszenia zużycia energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczenia. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze unosi się do góry a tym samym ucieka na zewnątrz przez nieocieplony strych.

Poddasze niezamieszkane

Zasada ocieplania jest bardzo prosta im grubsza i jakościowo lepsza warstwa izolacji tym mniej wydacie na ogrzewanie. Jeżeli poddasze nie jest przeznaczone do zamieszkania wystarczy ocieplić jedynie strop.

Poddasze użytkowe

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z poddaszem użytkowym. W takim wypadku należy ocieplić dach i ściany a podłogę pozostawić bez dodatkowej izolacji. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do izolacji strychu są wełna mineralna lub włókno szklane. Przyjmuje się, że minimalna grubość warstwy ociepleniowej z wykorzystaniem wełny mineralnej to 15 cm, o ile masz taką możliwość warto zwiększyć ją do 20-25 cm.

Praca z materiałem ociepleniowym

Materiały izolacyjne dostępne są w rolkach lub arkuszach. Łatwiejsze w układaniu są izolacje pakowane w rolki.

Podczas pracy z materiałami izolacyjnymi pamiętaj o tym, aby bezwzględnie stosować maskę na twarz, okulary, rękawice ochronne oraz ubranie robocze.

Podczas izolacji stropu nie zapomnij o zabezpieczeniu znajdujących się na strychu zbiorników z wodą i rur. Z powodu braku izolacji mogą zacząć przemarzać.

Polecamy: Jak rozwiązać problemy z rurami

Istotnym elementem jest też wyprowadzenie wszystkich przewodów elektrycznych biegnących po podłodze ponad warstwę izolacyjną, w ten sposób unikniesz nadmiernego ich nagrzewania się.

Ocieplając dach upewnij się, że po rozłożeniu materiału izolacyjnego będzie on miał odpowiednią wentylację, zadbaj również o to, aby starannie zabezpieczyć go przed wilgocią. Od strony mieszkalnej izolację termiczną musisz zabezpieczyć folią paroprzepuszczalną.

Czytaj także: Jak zamontować oprawy podsufitowe

Folie te pełnią wiele istotnych funkcji: chronią przed zaciekaniem, odprowadzają wilgoć z warstwy ociepleniowej, chronią przed wiatrem materiał izolacyjny.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...