Naprawa uszkodzonego dzwonka

Paweł Nawrocki
rozwiń więcej
Dzwonek domowy czasem ulega uszkodzeniu. Przyczyn może być wiele, ale wśród najczęściej pojawiających są: uszkodzony przycisk, skorodowane styki przyłączeniowe, obluzowane przewody, uszkodzony transformator, uszkodzona instalacja.

Większość dzwonków ma zainstalowany transformator, który obniża napięcie do 6-30V. Czasem jednak napięcie może być rzędu 220V. Zawsze warto zmierzyć napięcie miernikiem.

Uszkodzony przycisk

W sytuacji uszkodzonego przycisku należy przycisk rozkręcić i za pomocą wkrętaka zewrzeć styki. Jeśli dzwonek zadzwoni to należy wymienić przycisk. Jeśli nie zadzwoni należy przeczyścić styki, np. papierem ściernym, ewentualnie pokusić się o pokrycie warstwą preparatów poprawiających przewodność styków i ponownie sprawdzić. Jeśli nie zadzwoni to przyczyn uszkodzenia musisz szukać u podstaw transformatora.

Jak korzystać z miernika

Jeśli dysponujesz miernikiem, to za jego pomocą sprawdź obwód na wyjściu transformatora, korzystając ze skali woltomierza w układzie zwarcia. Nie należy używać amperomierza, gdyż jego prawidłowy odczyt jest możliwy w połączeniu szeregowym przy obciążeniu. Wówczas łatwo uszkodzić miernik.

Wymiana transformatora

Jeśli woltomierz nie zarejestruje napięcia musisz wymienić transformator. Aby to zrobić musisz wyłączyć napięcie na tablicy rozdzielczej. Kiedy się już upewnisz, że napięcia już nie ma, możesz rozłączyć transformator. 

Polecamy: Jak zamontować oprawy podsufitowe

Aby go wymienić najlepiej zabierz uszkodzony model do sklepu elektronicznego, aby kupić właściwy.

Uszkodzony mechanizm dzwonka

W sytuacji, gdy po wymianie transformatora dzwonek nadal nie działa awaria może być spowodowana samym mechanizmem dzwonka. Należy wyłączyć zasilanie główne a następnie styki przyłączeniowe. Po tej czynności upewnij się, że przewody zostały prawidłowo podłączone. Przetestuj dzwonek.

Jeżeli dzwonek nie dzwoni podłącz dzwonek bezpośrednio do transformatora, jeżeli dzwonek zadzwoni to na pewno uszkodzone były przewody. Jeżeli wszystkie czynności nie dały rezultatów, należy kupić nowy dzwonek.

Czytaj także: Wymiana drzwi wejściowych

Nieruchomości
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne
14 sty 2025

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
09 sty 2025

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa
09 sty 2025

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych
08 sty 2025

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu
07 sty 2025

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?
09 sty 2025

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?
02 sty 2025

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
02 sty 2025

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?
02 sty 2025

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!
31 gru 2024

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

pokaż więcej
Proszę czekać...