Podział mieszkania na strefy z wykorzystaniem drzwi przesuwnyuch

Jednym ze sposobów podzielenia mieszkania na strefy jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Z ich pomocą można tak podzielić przestrzeń, z jednoczesnym zachowaniem estetyki i funkcjionalności.

Małe mieszkanie z potencjałem 

Nawet małe mieszkanie kryje w sobie potencjał. Nieraz wystarczające będzie umiejętne rozplanowanie przestrzeni za pomocą stosunkowo niedrogich, lecz funkcjonalnych, dodatkowych elementów, jak odpowiednio ulokowana szafa, regał lub parawan. W innych natomiast bardziej zaawansowane podziały przestrzeni, jak ścianki działowe, drzwi podwieszane lub przesuwne, które zadbają jako odpowiednią scenografię naszego mieszkania.

Nawet przy aranżacji wnętrz niewielkiego mieszkania, aby na co dzień czuć się komfortowo  przede wszystkim warto pamiętać o podziale strefowym. W mieszkaniu powinna znajdować się strefa dzienna (salon), nocna (sypialnia) oraz miejsce na kuchnię, także w zależności od możliwości przestrzennych - jadalnia informuje Monika Szczęsny, projektantka firmy Komandor.

Przy aranżacji wnętrza nie powinniśmy zapominać o względach estetycznych, ale także o praktycznym aspekcie poszczególnych stref, które powinny się sprawdzić podczas codziennej eksploatacji.

Drzwi przesuwne – rozwiązanie nie tylko do szafy

Choć systemy drzwi przesuwnych przede wszystkim utożsamiane są z zabudową szaf oraz garderób, nie jest to ich jedyna funkcja – informuje Katarzyna Drabik specjalista z firmy Komandor. – Tego typu rozwiązanie doskonale sprowadzi się również w niestandardowych aranżacjach. Przykładowo w aranżacji podziału przestrzeni kuchenno-jadalnianej, salonowo-sypialnianej, czy sypialniano-garderobianej oraz wielu innych – dodaje Szczęsny z Komandor.

Tego typu rozwiązanie, jest na tyle praktyczne, że nie zabiera dodatkowej przestrzeni ale i stylowe, gdyż wybór materiałów, z których mogą być wykonane drzwi jest niemal nieograniczony. Teoretycznie ciężkie drzwi bez problemu płynnie przesuwają się po systemach prowadnic górnych i (opcjonalnie) dolnych.  Sporym atutem tego typu rozwiązań, jest również fakt, że ich szerokość jest stosunkowo niewielka, wiec nie zajmują dodatkowej przestrzeni.

Podział otwartej przestrzeni

Jeśli nasza kuchnia ma charakter otwarty, ale jednocześnie chcemy zachować podział przestrzeni między kuchnią a jadalnią, warto przemyśleć opcję jej funkcjonalnego podziału. W tym przypadku sprawdzą się drzwi podwieszane lub przesuwne. Dzięki nim możemy podzielić jedno większe pomieszczenie na dwa mniejsze z określonymi funkcjami. Skutkiem czego, będzie odpowiednie dostosowanie przestrzeni w zależności od sytuacji. Po otwarciu drzwi kuchnia może stanowić cześć większej całości tj. tworzyć kuchnię otwartą połączoną z salonem, lub z drugiej strony stworzyć osobne, zamknięte pomieszczenie odpowiednie podczas przygotowywania posiłków.

Drzwi podwieszane są idealne, jeśli chodzi o możliwości oddzielenia dwóch pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu wygodnego przejścia między nimi.  Ich system nie wymaga montowania prowadnicy dolnej, a zatem nie ingerujemy w strukturę podłogi i jej jednolity wygląd. Tego rodzaju rozwiązanie jest dobrym sposobem aranżacji wnętrz, umożliwiającym powiększanie lub zmniejszanie przestrzeni – komentuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor.

Drzwi oddzielające sypialnie i salon, czy kuchnie i jadalnie mogą być z jednej strony wypełnione płytą, a z drugiej lacobelem, czyli specjalnym rodzaj szkła pokrytego lakierem w różnorodnych kolorach.  Z drugiej strony wypełnienie może być jednolite, ale jednocześnie oryginalne, przykładowo może być to lustro, które optycznie powiększy dzieloną przestrzeń. Zastosowanie szyby mlecznej (zastosowana przykładowo w oddzieleniu przestrzeni kuchenno-spiżarniane.) pozwoli mieć kontrolę nad zawartością spiżarni, a jednocześnie ukryć możliwy nieporządek przed oczyma gości. Kolejną opcją jest wybranie drzwi wyglądem przypominających harmonijkę, które można w każdej chwili złożyć, aby nie zajmowały miejsca. Jest to doskonałe wyjście dla osób lubiących komfort, ład i wygodę.

Wydzielone strefy

W każdym mieszkaniu musi się również znaleźć miejsce, w którym możemy odpoczywać, spędzać czas z rodziną lub przyjmować gości. Zaszczyt ten przypada zazwyczaj salonowi. Przestrzeń ta powinna być przestronna, a zarazem przytulna.

Jeśli salon jest połączony z holem lub innym pokojem, możemy sprawić, że główny pokój będzie pełnił nowe funkcję. W połączeniu z jadalnią stworzy miejsce otwarte dla gości, a przypadku połączenia z korytarzem ułatwi łatwe poruszanie się głównymi przejściami – informuje Monika Szczęsny, projektantka firmy Komandor.

W niektórych przypadkach sprawdzi się również oddzielenie stref stylowym regałem z książkami, a nawet oryginalnym parawanem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet ze względu na budowę. Składa się z kilku połączonych ze sobą części, dzięki czemu można go składać, a co najważniejsze – bardzo łatwo można go przenieść w inne miejsce. Producenci oferuję ogromny wybór tego typu akcesoriów.

Wiele osób marzy o oddzielnej garderobie. Nie w każdym mieszkaniu jednak jest to możliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń. Zdarza się jedna, że wystarczy oddzielić przestrzeń, w którym znajdują się ubrania, od miejsca, w którym śpimy. W tym przypadku najbardziej praktyczne byłoby oddzielenie tych dwóch obszarów szafą, bądź regałem, gdzie znajdują się nasze ubrania.

Zobacz także: Jak niewielkim kosztem można zmienić wystrój mieszkania?

Zobacz także: Zrób to sam: stolik śniadaniowy

Źródło: Komandor

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...