Wanna tradycyjna – którą wybrać? Żeliwną, stalową, czy akrylową?

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
kobieta, kąpiel, wanna, uroda / Fotolia
Na rynku mamy wiele wanien, żeliwne, wanny stalowe i akrylowe. Czym się od siebie różnią? Jak wygląda ich eksploatacja? Którą wannę wybrać zobacz poradnik.

Rodzaje wanien tradycyjnych

Na rynku mamy bardzo duży wybór wanien. Od prostokątnych, narożnych symetrycznych, po narożne asymetryczne. Dzięki temu możemy dopasować wannę do wielkości i kształtu łazienki.

Wanny prostokątne możemy kupić o szerokości od 70 do 90 cm, długości od 140 do 190 cm i głębokości od 39 do 42 cm. Wanny tego rodzaju mogą pomieścić od ok. 115 do 190 m3 wody. Prostokątny kształt wanny sprawia, że możemy ją bez problemu obudować płytkami.

Wanny narożne symetryczne mają taką samą długość każdego boku. Która wynosi od ok. 130 do 160 cm. Głębokość tych wanien waha się między około 40 do 60 cm. Wannę narożną symetryczną również możemy obudować płytkami. Istnieje też możliwość dokupienia gotowej obudowy.

Wanny narożne asymetryczne posiadają jeden bok krótszy. Dzięki temu możemy ciekawie zaaranżować wnętrze łazienki. Wymiary tych wanien to od 75 do 105 cm szerokości, od 150 do 170 cm długości i od 35 do 42 cm głębokości.

Zobacz też: Wanna z hydromasażem – planujesz jej zakup? Przeczytaj

Z czego są wykonane wanny tradycyjne?

Na rynku wciąż możemy zakupić wanny żeliwne – tak popularne w latach 80 – tych. Dzisiaj rzadko je kupujemy, ze względu na cenę i masę. Zaletą wanien żeliwnych jest niewątpliwie to, że dość długo utrzymują ciepło wody. Dostępne są jednak w mało ciekawej gamie kolorystycznej i jednym kształcie – prostokątnym.

Wybierając wanny stalowe możemy wybierać spośród różnych kolorów oraz kształtów. Posiadają one również gotowe otwory do montażu baterii. Niestety woda w wannie stalowej dość szybko stygnie.

Możemy też kupić wanny wykonane z akrylu. Wanny akrylowe są zbudowane z trzech warstw. Pierwsza warstwa jest cienka, druga gruba i porowata a trzecia – wierzchnia – gładka. Dzięki temu woda dość długo zachowuje ciepło. Wanny akrylowe są też dość lekkie.

Zobacz też: Bateria samodzielnie napełniająca wannę

Jakie są najczęstsze uszkodzenia wanien?

Wannom stalowym oraz żeliwnym podczas użytkowania, zdarzają się odpryski emalii. Wanny akrylowe dość łatwo zarysować. Możemy jednak kupić zestaw naprawczy do każdego rodzaju wanny. Do naprawy wanien żeliwnych stosuje się odpowiednie emalie, z pomocą których można szybko naprawić odprysk. Do naprawy wanien akrylowych możemy kupić zestaw zawierający papier ścierny o różnej grubości, pastę polerską, zmywacz i flanelę.

Zobacz też: Jaką wannę wybrać do łazienki?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...