Łazienka na poddaszu

arch. wnętrz Kinga Śliwa
rozwiń więcej
Projektowanie łazienki na poddaszu wiąże się z funkcjonalnym wykorzystaniem skosów. Dowiedz się, jak zaaranżować wnętrze Twojej łazienki, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń poddasza. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Projektowanie łazienki na poddaszu wiąże się z funkcjonalnym wykorzystaniem skosów. Dowiedz się, jak zaaranżować wnętrze Twojej łazienki, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń poddasza.

W najbliższym czasie czeka nas ostatni etap budowy domu prace wykończeniowe we wnętrzach. Pomieszczenia na piętrze mają ciekawe skosy wynikające, z formy dachu. W tej strefie domu zaplanowaliśmy z mężem naszą sypialnię i pokój córeczki. Na tej kondygnacji, mamy jeszcze dwa pokoje i niewielkie pomieszczenie na łazienkę. Znając nasze potrzeby, wiem że łazienka będzie za mała.
Marzymy o przestronnej łazience, a właściwie pokoju kąpielowym z dużą wanną i kabiną prysznicową. W tym pomieszczeniu nie powinno zabraknąć miejsca do przechowywania ręczników i szlafroków.
Zależy nam na dwóch umywalkach z blatem, jak największym lustrze i ciekawych oryginalnych meblach. Zastanawiamy się, w jaki sposób zaaranżować wnętrze pokoju kąpielowego, aby optymalnie wykorzystać walory pomieszczenia na poddaszu. W planowanym wnętrzu chciałabym wydzielić przestrzeń dla pralki oraz szafkę na środki czystości, nie tracąc walorów estetycznych. Prosiłabym o podpowiedź, jak pogodzić wygodę i funkcjonalność z elegancją w łazience na poddaszu.
Agnieszka

Zobacz także: Jak szafa sprawdzi się w łazience?

W pomieszczeniach na poddaszu ograniczenie stanowią skośne płaszczyzny dachu. Planując łazienkę musimy usytuować elementy wyposażenia tak, aby ich użytkowanie było wygodne, dostosowane do warunków przestrzennych. Strefa pod skosami może być z powodzeniem przeznaczona dla wanny lub pralki. Planując miejsce dla miski ustępowej i bidetu, należy stosownie odsunąć się od ścianki kolankowej, aby zapewnić jak najwyższą przestrzeń użytkową, jednocześnie dystans umożliwia zabudowanie systemu spłukiwania.

Strefa umywalek

Lustro nad umywalką wymaga wysokiej ściany bez skosu. Rozwiązanie podwójnej umywalki na blacie oraz podręcznych szafek może wykorzystywać naturalne materiały, np. naturalny kamień i ciepłe drewno. Wówczas klimat pomieszczenia będzie przytulny, łazienka stanie się bardziej pokojem kąpielowym i relaksacyjnym, niż miejscem codziennych czynności związanych z higieną. Strefa umywalek powinna być dobrze doświetlone kinkietami z boku i z góry.

Kabina prysznicowa

Ściana, przy której chcemy usytuować kabinę prysznicową, musi posiadać odpowiednią wysokość. System otwierania kabiny nie powinien kolidować ze skosem, dlatego w łazienkach na poddaszu z powodzeniem można polecać drzwi przesuwne, najlepiej ze szkła hartowanego. 

Strefa pralki i wanna

W pomieszczeniu można przewidzieć dekoracyjną ściankę działową, zasłaniającą strefę pralki. Będzie ona bardziej dekoracyjna, jeżeli wykorzystamy pustaki szklane przepuszczające światło. Wanna o wymiarach 150x150cm jest proporcjonalna do wielkości łazienki, jej miękki kształt łagodnie wyznacza łuk na podłodze, można go dekoracyjnie podkreślić oświetleniem przypodłogowym okrytym w obudowie wanny. Jednocześnie narożna forma nie utrudnia komunikacji w przestronnym wnętrzu, a jej wielkość pozwala na swobodną kąpiel. Wanna jest otoczona półeczką, dzięki czemu miejsce kąpieli jest wygodnie wysunięte na środek pomieszczenia. Półeczka może być dobrym miejscem dla usytuowania baterii wannowej.

Zobacz także: Jak dostosować łazienkę do indywidualnych potrzeb?

W pomieszczeniu łazienkowym strefa pralki jest zintegrowana z szafkami zabudowującymi skos. Może to być miejsce przechowywania zarówno kosmetyków, jak i środków czystości. Pomieszczenie łazienki, urządzone jako pokój kąpielowy, spełni swoją funkcję, jeśli obok elementów wyposażenia - pojawią się w nim podświetlone wnęki, oryginalne meble i detale dekoracyjne. Ciepła kolorystyka ścian i podłogi, akcenty świetlne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni mogą sprawić, że będzie to ulubione wnętrze domowników.

Kinga Śliwa
architekt wnętrz

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...