Nietypowe pomysły na ekspozycję telewizora

Jacek Niezgoda
rozwiń więcej
Obecnie oglądamy coraz więcej telewizji. Włączony telewizor towarzyszy nam podczas wykonywania rożnych czynności w trakcie całego dnia. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Włączony telewizor towarzyszy nam podczas wykonywania różnych czynności w trakcie całego dnia. Telewizja jest idealnym medium zarówno dla spragnionych rozrywki, jak i dla osób szukających rzetelnych informacji z dziedziny nauk ścisłych i humanistycznych. Równocześnie ma tę przewagę, że z telewizji można korzystać w każdym miejscu, w każdym czasie, dlatego warto zastanowić się nad pomysłami na ekspozycję telewizora w naszym domu.

Telewizor w kuchni

Tradycyjnie telewizor znajduje stałe miejsce w salonie, do którego często przylega otwarta kuchnia - dzięki usytuowaniu w centralnym, skupiającym życie rodziny punkcie domu, może być obserwowany przez mieszkańców w trakcie przyrządzania i spożywania posiłków oraz wieczornego odpoczynku. Czasami kuchnia i główny blat roboczy celowo projektowane są w taki sposób, aby zapewnić niezakłócony widok na ekran telewizora – niesie to jednak konieczność rezygnacji z wyrazistych, dekoracyjnych elementów, nisko zawieszonych lamp, ciekawych podziałów strefy kuchni i salonu. Warto więc zrezygnować z kompromisu w wystroju wnętrza i zdecydować się na umieszczenie niewielkiego telewizora również w kuchni. Jeżeli ekran jest sprzężony z internetem to ukryta bezprzewodowa myszka i klawiatura pozwalają na korzystanie z bazy oryginalnych przepisów prezentowanych w programach kulinarnych i w tematycznych portalach internetowych.

Przestrzeń kuchni stwarza olbrzymie możliwości funkcjonalnego, estetycznego i zintegrowanego wzorniczo zainstalowania ekranu: we froncie szafki, na półwyspie lub wyspie kuchennej albo bezpośrednio na ścianie. Płaskie monitory mogą być umieszczone w drzwiach lodówki lub nawet połączone z okapem- są to pomysły efektowne, jednak mało praktyczne i nie sprawdzają się w trakcie codziennego użytkowania.

Zobacz także: Jak ustawić sprzęty w pokoju dziennym?

Telewizor w łazience

Kolejnym pomieszczeniem, w którym ekran telewizora znalazł swoje miejsce jest łazienka - salon kąpielowy. Ta lokalizacja wydaje się kontrowersyjna wyłącznie ze względu na dużą wilgotność. Dla wielu osób długa kąpiel w wannie pełnej aromatycznej, puszystej piany jest prawdziwą przyjemnością i wytchnieniem po długim dniu pracy, a możliwość równoczesnego oglądania filmu lub ulubionego programu staje się niezbędnym dopełnieniem wieczornego relaksu. Tu najistotniejsza jest wygoda i komfort oglądania, dlatego ekran telewizora powinien znaleźć się na wprost widza; zwykle, aby nie burzyć harmonii wnętrza, monitor jest ukryty w ścianie lub w suficie i wysuwa się po naciśnięciu jednego przycisku. Obecnie można wyposażyć łazienkę w specjalny odbiornik zabezpieczony przed działaniem wilgoci lub zdecydować się na klasyczny sprzęt, który nie jest kosztowny i zmiana po kilku latach nie nadszarpnie znacząco domowego budżetu. Jedynym niebezpieczeństwem jest zalanie telewizora strumieniem wody. Zarówno w kuchni, jak i w łazience najlepiej sprawdzają się najnowsze rozwiązania, pozwalające na bezdotykową zmianę programów.

Zobacz także: Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni

Telewizor w domowej siłowni

Zaawansowana technologia pozwala umieszczać coraz cieńsze ekrany w skrzydle drzwi – to rozwiązanie czasem jest stosowane w toaletach i wnętrzach komercyjnych (w tym przypadku na ekranie wyświetlany jest przekaz promocyjny i reklamowy zachęcający do wejścia lub informujący o rodzaju działalności). Odbiorniki TV na stałe zagościły również w domowych siłowniach i pokojach fitness - chociaż instruktorzy odradzają oglądanie telewizji w czasie wysiłku fizycznego, jako dekoncentrujące i utrudniające prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, nie da się ukryć, że ciekawy film znacząco uprzyjemnia monotonię powtarzalnych ruchów. Przy projektowaniu domowej siłowni, w której ma się znaleźć telewizor, istotne jest ustawienia urządzeń do ćwiczeń w ten sposób, aby z każdego miejsca możliwe było śledzenie akcji, a monitor powinien się znaleźć na wysokości oczu. Ważna jest także odpowiednia lokalizacja większej liczby głośników, które zapewnią komfortowy odbiór dźwięku.

ARTDESIGN

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...