Babie lato w naszym domu

Anna Błaszczyńska
rozwiń więcej
Po letnich upałach niedługo nie będzie już śladu. Warto jednak zachować coś z wakacyjnego klimatu w naszym domu. Już teraz pomyśl o udekorowaniu domu bukietami z suchych roślin.

Będą przypominały o letnich, słonecznych dniach, a ich kolorystykę możemy dopasować do nowego sezonu.

Suszenie

O suszeniu roślin warto pomyśleć już latem; wtedy mamy olbrzymi wybór kwiatów, traw i zbóż. Letni spacer po łące czy lesie pozwoli na zebranie wszystkich materiałów niezbędnych do stworzenia interesujących kompozycji. Najlepiej rozpocząć zbiór w ciepłe i suche popołudnie. Wybieramy rośliny średnio rozwinięte, z kwiatami otwartymi do połowy. Zerwane rośliny owijamy delikatnie w gazetę. W domu należy je przygotować do suszenia. Tradycyjna metoda to wiązanie ich w pęczki i wieszanie kwiatostanami do dołu. W ten sposób można zasuszyć róże, krwawniki, suchołuski i nieśmiertelniki oraz zioła. Niektóre rośliny często wymagają pozycji pionowej, tak utrwalamy hortensje, makówki, zboża, trawy. Schnąc, kwiaty powinny znajdować się w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu; idealny będzie strych. Inną metodą utrwalenia roślin jest przesypywanie ich piaskiem lub umieszczanie na kilka godzin w słabo nagrzanym piekarniku.

Jeśli nie mamy własnego zbioru ususzonych roślin, możemy skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez sklepy ogrodnicze i dekoratorskie. Ciekawe materiały można też znaleźć w internetowych serwisach aukcyjnych. Kupiony zbiór możemy też uzupełnić podczas jesiennej przechadzki. Do tworzenia oryginalnych kompozycji przydadzą się też mchy, szyszki, fragmenty kory czy gałęzie. Jesień to czas, kiedy drzewa przybierają najpiękniejsze kolory; skorzystajmy z tej palety barw wyszukując złociste, czerwone i brązowe liście. Kuleczki jarzębiny, kasztany czy wrzos – wszystkiego tego możemy użyć tworząc jesienny bukiet.

Układanie

Najprostsza ozdoba to oczywiście kolorowe, suche liście umieszczone w efektownym wazonie. Warto udekorować je gałązką jarzębiny, lub kokardą z sizalu. Dobrą propozycją dla początkujących jest klasyczny, okrągły bukiet. W jego centrum umieszczamy jeden duży, okrągły kwiat (w mniejszej aranżacji) lub kilka (w większej). Następnie wokół układamy kwiatki drobniejsze. Całość możemy uzupełnić kłosami zbóż lub trawy. Bukiet związujemy ściśle – możemy do tego celu użyć nawet zwykłej gumki, którą zamaskujemy efektowną, papierową wstążką.

Nieco trudniejsze są kompozycje z użyciem gąbki florystycznej. Jej zastosowanie umożliwia jednak stworzenie efektownej aranżacji w niskich pojemnikach, doniczkach czy koszykach. Gąbkę przycinamy do odpowiedniej wielkości – tak, aby wypełniła wybrane przez nas naczynie. Wetknięte w nią rośliny utrzymają odpowiedni kształt. Na koniec maskujemy podłoże np. mchem, drobnymi gałązkami czy liśćmi. Jeśli nie dysponujemy profesjonalnym, florystycznym podłożem możemy użyć gliny lub plasteliny.

Układając suche kompozycje warto pamiętać o kilku zasadach:

• Mniej znaczy więcej – jeden mocny akcent kolorystyczny na stonowanym tle wygląda bardzo elegancko.

• Bukiet powinien pasować do otoczenia; suche kompozycje najlepiej prezentują się w klasycznych czy rustykalnych wnętrzach.

• Na stole lub komodzie najlepiej ustawić niskie bukiety; duże i rozłożyste eksponujemy na podłodze.

Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl

Nieruchomości
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?
03 gru 2024

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?
02 gru 2024

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja
02 gru 2024

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]
27 lis 2024

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?
27 lis 2024

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary
26 lis 2024

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]
25 lis 2024

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?
21 lis 2024

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?
20 lis 2024

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania
26 lis 2024

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

pokaż więcej
Proszę czekać...