Sanki dla dziecka – jakie kupić?

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
dzieci, sanki, śnieg, zima, sport, ferie zimowe/ fot. Fotolia
Jazda na sankach to prawdziwy sport wyczynowy dla najmłodszych i starszych. Korzystając z uroków zimy możemy cieszyć się białym puchem i zapomnieć o chłodzie. Jakie sanki kupić, aby cieszyć się z ich użytkowania, ale również nie martwić o bezpieczeństwo dziecka?

Rodzaje sanek

Sanki w dzisiejszych czasach to szeroki wachlarz kolorów, rodzajów i zastosowań. Możemy wybierać w sankach do ciągnięcia, do zjeżdżania i tych, które łączą ze sobą obie te opcje. Czym się różnią, jakie wybrać dla najmłodszego dziecka, a jakie dla starszego? Czy są sanki dla dorosłych? Jaka jest ich cena? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Sanki do ciągnięcia po śniegu

Sanki do ciągnięcia po śniegu są przeznaczone raczej dla najmłodszych użytkowników białego puchu. Siedząc wygodnie otuleni w ciepły kocyk powinny cieszyć się z jazdy. Warto jednak zatroszczyć się również o osobę, która ciągnie pojazd. W tym celu płozy sanek powinny być lekko spłaszczone oraz posiadać podparcie dla nóg – dzięki temu osobie w sankach będzie wygodniej i nie będzie co chwilę hamować, co może być niewygodne dla osoby ciągnącej. Oczywiście w takich sankach nie powinno zabraknąć oparcia i sznurka lub drążka do pchania. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się sanki drewniane – są solidnie zrobione, cięższe i przez to stabilniejsze.

Sanki do zjeżdżania z górki

W sankach do zjeżdżania z górki powinniśmy zatroszczyć się, aby były przede wszystkim bezpieczne. Sprzęt może zapewnić niekiedy dość szybki zjazd, a zapanowanie nad takimi sankami powinno być łatwe. Płozy w takich sankach powinny mieć kształt rurek, gdyż uniemożliwi to wywracanie się. Dobrze również, gdy przód sanek jest wzmocniony. Cała konstrukcja powinna być lekka, gdyż wchodzenie, co chwilę na górkę może zniechęcić, gdy mamy ciągnąć za sobą ogromny ciężar.

Sanki do zjeżdżania to konstrukcje drewniane z metalowymi płozami lub modele w całości plastikowe. Coraz większą popularność zyskują również ślizgacze. Plastikowe modele, które nie posiadają płóz.

Uniwersalne sanki – do zjeżdżania i do ciągnięcia

Uniwersalne sanki to połączenie dwóch modeli w jeden. Wzmocniony przód – baranie rogi, płaskie, ale szerokie płozy, podparcie pod nogi i możliwe do zdemontowania oparcie. Sanki takie powinny być jednocześnie lekkie, ale i stabilne, gdy chcemy ciągnąć w nim dziecko.

Do sanek, którymi możemy jednocześnie zjeżdżać z górki, jak i jeździć po ubitym śniegu, zaliczamy również nartosanki. Są to modele, które zamiast tradycyjnych płóz posiadają płozy w kształcie nart. Łączą one w sobie stabilność i odpowiedni ślizg do zjeżdżania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sanek?

Kiedy już wiemy, do czego będziemy używać naszych sanek warto przyjrzeć się dokładniej konkretnemu modelowi. Ważna jest jakość wykonania. Jeżeli sanki są drewniane do najbardziej wytrzymałych zaliczamy te z drewna bukowego i dębowego. Deski, z których zostały wykonane, nie powinny być, ani za cienkie, ani zbyt wąskie, a całość pokryta lakierem wodoodpornym.

Jeżeli upatrzyliśmy sobie sanki z tworzywa sztucznego tu ważna jest jakość wszystkich elementów. Sanki powinny tworzyć solidną i wytrzymałą całość. Najlepiej sprawdzają się sanki wykonane z jednego kawałka plastiku. Jeżeli kupujemy ślizgacz jego dno powinno być odpowiednio grube.  Przy za cienkim dnie dziecko będzie odczuwało każdą nierówność.

Cena sanek zależy od ich rodzaju i zastosowanego tworzywa. Ich cena waha się od około 30 zł do kilkuset złotych. Cena zależna jest również od akcesoriów dodatkowych. Niektóre modele wyposażone są w śpiworki i materacyki.

Zobacz także:  Quad dla dziecka na prezent – czy to dobry pomysł?

Zobacz także: Jak kupować rower dla dziecka?

   

  

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...