Blask, blichtr i szyk, czyli jak urządzić wnętrze w stylu glamour

Anna Dobrzycka
salon i sklep internetowy 9design
rozwiń więcej
styl glamour, Kare Design Fot. www.9design.pl / www.9design.pl
Styl glamour to przepych, blask, ozdobność, blichtr i bogata ornamentyka. Jednym kojarzy się z elegancją i luksusem, dla innych jest synonimem tandety i kiczu. W jaki sposób urządzić wnętrze, by odznaczało się stylową i nowoczesną elegancją, a nie przytłaczało nadmiarem zdobień i błyskotek? Jak znaleźć złoty środek?

Wbrew pozorom, także w aranżowaniu wnętrz w stylu glamour potrzebna jest rozwaga. Nowoczesny i stylowy glamour to owszem przepych, ale kontrolowany! Zamiast zatem łączyć w jednym pomieszczeniu meble o barokowych formach, lustra o bogatych ramach, połyskujące srebrne lampy i błyszczące dekoracje, postawmy na dwa, trzy charakterystyczne akcenty, a resztę pozostawmy w nowoczesnej, prostej formie. Wyeksponujemy stylistykę, na której nam zależy, a wnętrze nie będzie przytłaczało bogactwem kształtów i zdobień.

Barokowe kształty i bogata ornamentyka to jedne z bardziej charakterystycznych cech stylu glamour. Stoły i fotele o finezyjnie wygiętych nogach, komody o falistej linii, ozdobne uchwyty i wykończenia mimowolnie kojarzą się z luksusem i bogactwem. Decydując się na takie meble i dodatki warto stworzyć im odpowiednie tło w postaci ścian w jednolitym kolorze. By natomiast uzyskać wnętrze w stylu współczesnego glamour polecam postawić na elementy jednoznacznie kojarzące się z nowoczesnym designem. I tak na przykład do ciężkiego drewnianego stołu z dekoracyjnymi nogami możemy dobrać kryształowy żyrandol, ale by nadać aranżacji charakteru i nowoczesności, zdecydujmy się na transparentne krzesła w stylu Victoria Ghost Kartella. Podobnie pikowaną sofę i fotele zestawmy z minimalistycznym, szklanym stolikiem. Jeżeli wolimy, żeby wszystkie meble charakteryzowały się barokowym przepychem, wybierzmy takie w jednolitym stonowanym kolorze, np. bieli.

Zobacz także: Styl zakopiański – inspiracje

Fotel Kare Design Fot. www.9design.pl

We wnętrzach w stylu glamour dąży się do uzyskania efektu blasku, lśnienia. Wybierzmy meble na wysoki połysk z srebrnymi lub złotymi wykończeniami, kryształowe oświetlenie, lśniące, posrebrzane i pozłacane dekoracje, efektowne duże lustra. Nie przesadzajmy jednak z różnorodnością i mnożeniem tego typu elementów, ponieważ możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast wrażenia gustownego blichtru, charakter tandetnego przepychu.

Wnętrze w stylu glamour. Fot. www.9design.pl

Zobacz także: Styl skandynawski – prostota i elegancja


Wnętrza glamour kojarzą nam się z kolorami srebra, złota, odcieniami różów i fioletów, z kontrastowymi zestawieniami bieli i czerni. Pamiętajmy jednak, że meblom w intensywnych kolorach (np. fotel w kolorze fuksji) dobrze jest zapewnić matowe, stonowane tło w postaci koloru i faktury ścian, oświetleniu dającemu srebrzystą poświatę – takiż kolor dodatków i wykończeń. Niezwykle wykwintnie i ciekawie wyglądają aranżacje, w których zdecydowanie dominuje biel – otrzymujemy wtedy klimat zarówno elegancki, jak i subtelny, a pozwolić sobie możemy tak na meble lakierowane z wysokim połyskiem i kryształowe żyrandole, jak na akcenty drewniane (np. w postaci blatu stołu) lub ściany imitujące białą cegłę. W takie białe wnętrza glamour idealnie jest też wprowadzać odcienie szarości lub ożywiać intensywniejszymi kolorami – np. matowy odcień fioletu na jednej lub dwóch ścianach i takaż narzuta na łóżko w przypadku sypialni.

Jadalnia w stylu glamour. Fot. www.9design.pl

Zobacz także: Mieszkanie jak loft, czyli aranżacja wnętrza w stylu fabrycznym

W aranżacjach w stylu glamour często wykorzystywane są meble tapicerowane, obite pluszem lub pikowane. Ta ostatnia faktura spotykana jest coraz częściej w takich elementach, jak lustra i oświetlenie. Pikowane meble i dodatki wyglądają niezmiernie efektownie, jednak nie należy z nimi przesadzać, a wyeksponować jeden, dwa elementy, np. w przypadku sypialni – łóżko z pikowanym zagłówkiem i ewentualnie taki fotel, w przypadku salonu – kanapa i fotele, koniecznie zestawione z minimalistycznym, nowoczesnym stolikiem.

Pikowane obicie sofy. Fot. www.9design.pl

Na rynku dostępne są przeróżne wariacje mebli i dodatków w stylu glamour. Na pewno każdy odnajdzie coś dla siebie – chodzi przecież o to, by swoje mieszkanie lub dom zaaranżować w sposób zgodny nie tylko z trendami, lecz także z własnymi upodobaniami.

Zobacz także: Mieszkanie w wytwornym stylu – jak je stworzyć?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...