Jakie zalety ma otwarta kuchnia?

Paulina Kozak
Redaktor
rozwiń więcej
Kuchnia Fot. Fotolia / Fotolia
Podczas projektowania wymarzonego mieszkania warto zastanowić się nad otwartą kuchnią. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach i w przypadku rodzin lubiących wspólnie spędzać czas. Przeczytaj, jakie zalety ma otwarta kuchnia.

Otwarta kuchnia ma niewątpliwie swoje zalety. Podczas projektowania kuchni powinniśmy zastanowić się nad trybem naszego życia. Niektórzy lubią dużo gotować, więc siłą rzeczy spędzają sporo czasu w kuchni, w przypadku otwartej kuchni nie muszą być odizolowani od rodziny.

Bliskość salonu

Dzięki otwartej kuchni połączonej z salonem zyskujemy dodatkową przestrzeń – na kuchnię lub na salon, wszystko zależy od naszej potrzeby. Takie rozwiązanie pozwala nam też lepiej pilnować dzieci przebywających w salonie, możemy też zerkać na telewizję i rozmawiać z przebywającymi w pokoju domownikami. Otwarta kuchnia sprawdza się również w domach, w których często odbywają się przyjęcia, możemy przygotowywać posiłek i nie tracić czasu z gośćmi.

Fot. Rogala

Zobacz także: Kamień i drewno w kuchni: GALERIA

Pomysł na jadalnię

Otwarta kuchnia może stać się również dobrym pomysłem na urządzenie małej jadalni. Możemy z powodzeniem zastąpić tradycyjną jadalnię za pomocą barku z wysokimi stołkami oddzielającego otwartą kuchnię od salonu. Dodatkowo funkcję stołu będzie pełnił blat, co pozwoli zaoszczędzić miejsce.

Zobacz także: Funkcjonalna kuchnia – 10 rad


Uzyskanie przestrzeni

Zaletą takie rozwiązania jest też to, że możemy ją stworzyć niewielkim wysiłkiem, wyburzając jedną lub dwie ściany. Zyskujemy dodatkową przestrzeń – sprawdza się to w małych mieszkaniach, gdy zamknięta kuchnia jest niewielka. Może się też zdarzyć, że kuchnia jest za duża na nasze potrzeby, bo rzadko przebywamy w domu i nie lubimy gotować, wyburzając jedną ścianę możemy powiększyć salon.

Jest to także dobra metoda w przypadku nieproporcjonalnych pomieszczeń, otwarta kuchnia może mieć na to zasadniczy wpływ.

Wspólne gotowanie

Duże kuchnie i osobne jadalnie spotykamy coraz rzadziej. Nowoczesne, małe i przestronne mieszkania mają wydzielone małe wnęki kuchenne. W nowym budownictwie otwarta kuchnia stała się prawie standardem. Jeszcze niedawno to salon pełnił funkcję pomieszczenia, gdzie zapraszano gości. Jednak teraz modne stało się zapraszanie ich do wspólnego gotowania i przygotowywania posiłków – w takim przypadku warto zdecydować się na otwartą kuchnię, łatwiej zmieści się w niej kilka osób.

Zobacz także: Aranżacje aneksów kuchennych: GALERIA

Gdy nie jesteśmy pewni czy otwarta kuchnia jest dobrym rozwiązaniem możemy przemyśleć pomysł kuchni półotwartej. Zamiast wyburzyć cała ścianę możemy zostawić jedynie miejsce na duże przesuwane drzwi lub przeszkloną ścianę. Dzięki temu otrzymamy wizualnie otwartą przestrzeń.

Zobacz także: Kuchnia w stylu prowansalskim: GALERIA

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...