Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Izabela Widomska
Architekt
rozwiń więcej
Łazienka Fot. www.izabelawidomska.pl / www.izabelawidomska.pl
Wąska łazienka wymaga gruntownie przemyślanej aranżacji. Co należy uwzględnić, żeby optymalnie wykorzystać przestrzeń wąskiej łazienki? Jakie zabiegi aranżacyjne można zastosować?

W przypadku wąskiej i długiej łazienki, gdzie szerokość może wahać się w granicy 100 cm, należy brać pod uwagę wymiary  wszystkich elementów wyposażenia, takich jak umywalka, miska WC, brodzik, meble łazienkowe, itd. Każdy z elementów wyposażenia takiej łazienki musi być dobrany dokładnie pod jej wymiary. Nie bez znaczenia jest też ich kształt. Prostokątna i kanciasta umywalka będzie mniej funkcjonalna od owalnej, biorąc pod uwagę, jak małą przestrzeń mamy do dyspozycji. Również wymiary miski sedesowej mają znaczenie. Wielkość i kształt tych elementów powinny być starannie dobrane i przemyślane przez przyszłych użytkowników.

Zobacz także: Aranżacja łazienki z oknem

Aranżacja wąskiej łazienki

Uzasadnione będzie w tym przypadku zamówienie wyposażenia pod wymiar łazienki, nawet takich elementów, jak np. drzwi prysznicowe dostosowane do szerokości pomieszczenia.

Wyposażenie łazienki

Ważnymi detalami, o których musimy zdecydować są grzejnik łazienkowy, jak również drzwi wejściowe, które być może powinny mieć specjalnie dobraną wielkość.

Elementy na wymiar mogą podwyższyć koszty remontu, mimo to komfort późniejszego użytkowania z pewnością nam to wynagrodzi.

Ogromne znaczenie ma również przy wąskim pomieszczeniu kształt i kolor glazury, jaką dobierzemy. Polecane są jasne i błyszczące powierzchnie, a płytki korzystnie będzie ułożyć poziomo, żeby optycznie poszerzyć łazienkę. Ponadto polecane jest stosowanie dużych tafli luster wklejanych w glazurę oraz oświetlenie, które zapewni równomierne doświetlenie całej przestrzeni.

Nawet w tak wąskim pomieszczeniu trzeba zaplanować miejsce do przechowywania – szafki i szuflady. W tym przypadku warto poszukać mebli o odpowiedniej wielkości wśród produktów gotowych lub stworzyć własny projekt i wykonać je na zamówienie. Warto również posiłkować się profesjonalną pomocą projektanta.

Nawet bardzo wąska łazienka może dzięki przemyślanej aranżacji wnętrza stać się komfortowym miejscem codziennej kąpieli i relaksu.

Zobacz także: Kamienne aranżacje łazienek

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...